Google Chrome Uzantılarına Dikkat!

Tarayıcılar içerisinde en çok kullanılanı son verilere göre Google Chrome tarayıcı. Google tarafından arama motoru üzerinden geliştirilip ilk sıraya yerleştirilmesi başarılan Google Chrome tarayıcı, bu başarısını eklentilerine de borçlu. Sistem olarak internet tarayıcıları içerisinde en kapsamlı olan serilerden biri olsa da eklentilerin de Google Chrome tarayıcıya artısı oldukça fazla. Hem kullanıcıların tarayıcılarını kendilerine göre özelleştirmelerini sağlayan eklentiler hem de kullanıcıların internet deneyimini en yüksek seviyeye taşımakta.

Sürekli olarak yenisinin geliştirilmesi ve bu alanın zenginleştirilmesi ise başka bir artı olarak gösterilmekte. Fakat tüm bunlar bir yana, son dönemin belası olan sanal casusların eklentileri de ele geçirmeyi başardıkları görüldü. Yani bir yandan kullanıcıların işlemcilerini kolaylaştıran eklentilerle karşı karşıya kalırken bir diğer yandan ise güvenlik sorunları yaşanmaya başladı.

Google Chrome Eklentilerinde Virüs

Yapılan araştırma sonrasında soruna neden olan önemli bir eklenti ortaya çıktı. ICEBRG güvenlik firmasının internet trafiği üzerinde yapılan değişimle fark ettiği güvenlik açığı, kullanıcıların epey bir canını sıkacak gibi gözüküyor. Nyoogle, Lite Bookmarks, Stickies gibi eklentilerde yer alan güvenlik sorunu nedeniyle Google Chrome tarayıcı üzerinden kullanıcıların af trafiğinin değiştirildiği ortaya çıktı. Kullanıcıların reklam tıklamaları yapmalarına yönelik bir sistem geliştirdiği görülen casus yazılımların bu şekilde reklam gelirlerini arttırmayı da başardığı görüldü.

Google Chrome

Google Chrome tarayıcı da yer alan bu sorunun giderilmesi için Google tarafından bir güvenlik yaması gelip gelmeyeceğini bilmiyoruz. Ancak ortaya çıkan bu güvenlik açıklarından sonra eklenti mağazasında değişiklikler yapılacaktır. Söz konusu casus yazılımları içeren eklentiler mağazadan kaldırılacaktır. Bunun dışında yeni eklentiler içinde benzer sorunların yaşanmaması için yeni bazı önlemler gelmesi bekleniyor.

Özellikle belirli reklam gösterimlerine ve kullanıcıların sayfalarına erişim sağlayan bu eklentiler için açıklama geldiği zaman daha detaylı olarak bilgilendirme yapacağız. Şu an için Google’ın atacağı adımları takip etmek en mantıklı olan işlem olacaktır. Öyle ki tarayıcı sorunlarının devam etmesi durumunda Google Chrome için farklı bir güncelleme getirilebilir.

Ilginizi çekebilir

Intel Sanal Gerçeklik Gözlükleri Geliyor
Giyilebilir Teknoloji
469 görünteleme
Giyilebilir Teknoloji
469 görünteleme

Intel Sanal Gerçeklik Gözlükleri Geliyor

Ibrahim Kizilirmak - 5 Şubat 2018

Sanal gerçeklik teknolojisi son dönemlerde yavaşlamaya başladı. Daha doğrusu bu alanda büyük oyuncuların dışında bu alanda fark yaratan teknolojilere uzak…

Galaxy S9 Active Modeli İçin İlk İddialar Gelmeye Başladı
Mobil
519 görünteleme
Mobil
519 görünteleme

Galaxy S9 Active Modeli İçin İlk İddialar Gelmeye Başladı

Ibrahim Kizilirmak - 5 Şubat 2018

Samsung’un yeni amiral gemisi akıllı telefonları olacak olan Galaxy S9 akıllı telefonlarının tanıtımı, bu ay içerisinde yapılacak. Telefonların tanıtımı için…

Huawei Honor 7X Red Edition Satışa Çıkıyor
Mobil
499 görünteleme1
Mobil
499 görünteleme1

Huawei Honor 7X Red Edition Satışa Çıkıyor

Ibrahim Kizilirmak - 5 Şubat 2018

Akıllı telefon markalarında son dönemde yeni bir trend ortaya çıkmaya başladı. Markalar son dönemde artık akıllı telefon modellerini yenilemesinin yanı…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.