Google Authenticator nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır?

26 Aralık 2013
564 Görünümler 2 Yorumlar

Google Authenticator, 2 adımlı doğrulamaya yarayan bir güvenlik ara birimidir. Ülkemizde çok fazla kullanılmayan bu program aslında sizi ciddi bir koruma altına alarak, çoğu dijital ortamda kendinizi güvende hissetmenizi sağlar.

Sistemi kısaca tarif etmek gerekirse çalışma mantığı şöyledir:

Büyük bir çoğunluğumuz İnternet üzerinde bankacılık işlemleri yapmakta ve İnternet üzerinde bankacılık işlemi yapmak için bankalar tarafından bize verilen bilgiler/şifreler gizlilik derecesi yüksek ve önemli.

Bu bilgiler ile bir bankanın İnternet şubesine girerken bizden bir takım bilgiler istenmekte (sabit) bizler kullanıcı kodu, parola/şifre gibi uzun süre değişmeyen bilgilerimizi girdikten sonra sistem, giriş yapanın biz olduğuna emin olmak ve kendi güvenliğini maksimum seviyeye çıkartmak için anlık bir şifre ister. Bankalar bu anlık şifreyi genelde SMS ile veya kullanıcılarına gönderdiği anlık şifre üretici cihazlar ile verirler, siz bu üretilen veya ürettiğiniz anlık şifre ile sisteme güvenli bir şekilde giriş yaparsınız.

Buraya kadar her şey bildiğiniz ve/veya tahmin ettiğiniz gibi, işte Google Authenticator da bu şekilde bir anlık şifre üreticidir. Google Authenticator ile entegre çalışan birçok site sistemin sağladığı güvenlik hizmeti sayesinde kullanıcılarına en az bankaların ki kadar bir güvenlik imkanı sunar. G-Mail, Dropbox, Keeper, bir çok BTC cüzdanı ve daha binlerce sistem Google Authenticator kullanmaktadır.

Google Authenticator hangi cihazlarda kullanılır ?

* Tüm android cihazlarda,
* iPhone, iPod Touch veya iPad
* Blackberry cihazlarda,Yukarıda sayılan tüm cihazlara Google Authenticator kurulabilir.

Google Authenticator nasıl kullanılır ?İnternet üzerinde erişim sağladığınız mail adresleriniz, Dropbox deponuz ve daha bir çok bilginiz sizler için önem teşkil ediyorsa mutlaka Google Authenticator kullanmalısınız. Google Authenticator kullanabilmek için bir Google hesabına ve yukarıda yazılan cihazlardan en az birine ihtiyacınız var. Şimdi gelelim nasıl kullanıldığına. Kullanmaya başlamak için öncelikle https://accounts.google.com/SmsAuthLanding adresine tıklıyoruz. Bu sayfada Google bize resimler ile tarif ederek aktif etme işlemini detaylı bir şekilde anlatıyor.

Bunlarda önemli:

* Üretilen şifreler sadece 30 saniye geçerlidir, 30 saniye sonra yeni bir şifre üretilir.
* Google Authenticator şifre üretimi sırasında İnternet kullanımına ihtiyaç duymaz.
* Güvenilen bilgisayarlar ve cihazlarda geçerlilik süresi maksimum 30 gündür.

Uygulamanın doğru şekilde kurulduğunu düşünürsek, şimdi bir felaket senaryosu düşünelim. Hesabınıza erişim yapmanız gereken bir an geldi ve cep telefonunuzun şarjı yok, SMS de alamıyoruz.

Peki böyle bir durumda ne yapacağız? Bu noktada yedek kodlar devreye giriyor, Google doğrulama sayfasında size verdiğini yedek kodları mutlaka muhafaza ediniz, olası bir aksilik durumunda ihtiyacınız olacak.

Ilginizi çekebilir

Intel Sanal Gerçeklik Gözlükleri Geliyor
Giyilebilir Teknoloji
230 görünteleme
Giyilebilir Teknoloji
230 görünteleme

Intel Sanal Gerçeklik Gözlükleri Geliyor

Ibrahim Kizilirmak - 5 Şubat 2018

Sanal gerçeklik teknolojisi son dönemlerde yavaşlamaya başladı. Daha doğrusu bu alanda büyük oyuncuların dışında bu alanda fark yaratan teknolojilere uzak…

Galaxy S9 Active Modeli İçin İlk İddialar Gelmeye Başladı
Mobil
273 görünteleme
Mobil
273 görünteleme

Galaxy S9 Active Modeli İçin İlk İddialar Gelmeye Başladı

Ibrahim Kizilirmak - 5 Şubat 2018

Samsung’un yeni amiral gemisi akıllı telefonları olacak olan Galaxy S9 akıllı telefonlarının tanıtımı, bu ay içerisinde yapılacak. Telefonların tanıtımı için…

Huawei Honor 7X Red Edition Satışa Çıkıyor
Mobil
246 görünteleme
Mobil
246 görünteleme

Huawei Honor 7X Red Edition Satışa Çıkıyor

Ibrahim Kizilirmak - 5 Şubat 2018

Akıllı telefon markalarında son dönemde yeni bir trend ortaya çıkmaya başladı. Markalar son dönemde artık akıllı telefon modellerini yenilemesinin yanı…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.