Yurt Dışında Alınan Telefonun IMEI Kaydı Sorunsuz Nasıl Yapılır?

Son yıllarda akıllı telefonların ücretleri bir hayli artış göstermeye başladı. Fiyatların bu kadar artış göstermesinin ana nedeni kullanılan teknolojilerin geliştirilmesi. Markaların maliyetlerini artıracak olan teknolojiler kullanması, özellikle amiral gemisi modellerinde artış yaşanmasına neden oluyor. Ülkemizde ise zaten yüksek olan fiyatlara bir de kur farkı ve vergiler ekleniyor. Bu durumda telefon fiyatlarının epey bir yükseldiğini görüyoruz. Hal böyle olunca imkanı olan kullanıcılar akıllı telefonları yurt dışından alarak, kur farkından oluşan fiyat farkının önüne geçiyor. Ülkemizde de bunun için izinler var. Yolcu beraberinde getirilen elektronik cihaz olarak sınırlı olarak yurt dışından telefon alabiliyorsunuz. Burada IMEI Kaydı adı verilen bir kayıt karşımıza çıkıyor.

IMEI Kaydı Nedir?

Yurt dışında aldığınız akıllı telefonların, ülkemizde yasal olarak kullanılabilmesi için IMEI numarası adı verilen, cihazın benzersiz ürün kimliğinin mutlaka kayıt altına alınması gerekiyor. Ancak bu şekilde ülkemizde yer alan GSM hizmetlerini kullanmak mümkün kılınıyor. Aksi halde yurt dışında aldığınız telefonları yasal olarak kullanmanız mümkün değil. “IMEI Kaydı nasıl yapılır?” sorusuna geçelim.

yurt dışından alınan akıllı telefonun IMEI Kaydı

Yurt Dışından Alınan Telefonun IMEI Kaydı

İlk olarak bilmeyen kullanıcılar için IMEI numarasını nasıl öğreneceğimizden söz edelim. Aslında yeni alınan telefonlarda kutu içerisinde, satış belgelerinde ve telefonların bazı noktalarında IMEI numarası görülebiliyor. IMEI numarasını öğrenmenin bir diğer yolu ise *#06# tuşlarını kullanmak. Kayıt yapacağınız IMEI numaranızı öğrendikten sonra, işlemlere geçebiliriz.

  • IMEI Kaydı için elektronik ortam yani “e-devlet” sistemi kullanılıyor. İlk olarak e-devlet şifreniz ile e-devlet hesabınıza giriş yapmanız gerekecek. Fakat burada çok dikkatli olun. Sahte bağlantılar değil, resmi olarak kurulmuş ve güvenliği alınmış olan resmi e-devlet sitesine giriş yapın.
  • Burada yer alan kategoriler içerisinden ise “Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu” sekmesine girmeniz gerekecek. Kaydı bu bölümden oluşturacağız.
  • Burada “IMEI kaydet” alanında istenen bilgileri ve formaları dolduruyoruz. Bu noktada bulunduğumuz yıl için 140-150 TL gibi bir ücret isteniyor. Kayıt ücretini ödemeniz durumunda işlem tamamlanmış oluyor.
  • IMEI Kaydı işlemi bu kadar kolaylaştırılmış durumda. Fakat bazı bilmeniz gereken noktalarda yok değil.

Bilinmesi Gereken Noktalar

Bilmeniz gereken ilk nokta, yurtdışından alınan cihazın Türkiye girişinin üzerinden 120 gün geçmemiş olması. Kayıt için maksimum olarak 120 gün geçerlilik süresi var. 121.gün kayıt yapamıyorsunuz ve telefon tamamen erişime kapanıyor. Bir diğer bilmeniz gereken detay ise 2 yıl içerisinde yurtdışından alınan başka bir telefon olması. Bu durumda da kayıt yapılmıyor. Farklı bir cihaz aldıysanız, yeni cihazınızı kayıt altına almak için en az aradan 2 yıl geçmesi gerekiyor.

iPhone 8 ve iPhone X gibi modellerin satışına yavaş yavaş başlanmasıyla beraber tekrar gündeme gelen yurt dışından alınan akıllı telefonun IMEI Kaydı işlemi için yapacaklarınız bu kadar.

Ilginizi çekebilir

Civilization 6 Rise And Fall Paketi Tanıtıldı
Oyun
16 görünteleme
Oyun
16 görünteleme

Civilization 6 Rise And Fall Paketi Tanıtıldı

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Strateji oyunları denildiği zaman akla ilk gelen yapımlar arasında yer alan Civilization, geçtiğimiz sene piyasaya sürdüğü yeni oyunu Civilization 6…

Bezel-Free Kit İle Asus ROG Çoklu Ekran Desteği
Teknoloji
7 görünteleme
Teknoloji
7 görünteleme

Bezel-Free Kit İle Asus ROG Çoklu Ekran Desteği

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Oyuncular ve tasarımcılar tarafından sıkça tercih edilen çoklu ekran kullanımı, başlı başına birçok sorun içeriyor. Bu sorunlar içerisinde en çok…

Snapdragon İşlemcili Lenovo Miix 630 Tanıtımı Yapıldı
Teknoloji
6 görünteleme
Teknoloji
6 görünteleme

Snapdragon İşlemcili Lenovo Miix 630 Tanıtımı Yapıldı

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Qualcomm kısa süre önce yeni amiral gemisi işlemcileri olan Snapdragon 845 modelini tanıtmıştı. Yeni işlemcilerin tanıtılmasının hemen ardından ise farklı…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.