Yurt Dışında Alınan Telefonun IMEI Kaydı Sorunsuz Nasıl Yapılır?

Son yıllarda akıllı telefonların ücretleri bir hayli artış göstermeye başladı. Fiyatların bu kadar artış göstermesinin ana nedeni kullanılan teknolojilerin geliştirilmesi. Markaların maliyetlerini artıracak olan teknolojiler kullanması, özellikle amiral gemisi modellerinde artış yaşanmasına neden oluyor. Ülkemizde ise zaten yüksek olan fiyatlara bir de kur farkı ve vergiler ekleniyor. Bu durumda telefon fiyatlarının epey bir yükseldiğini görüyoruz. Hal böyle olunca imkanı olan kullanıcılar akıllı telefonları yurt dışından alarak, kur farkından oluşan fiyat farkının önüne geçiyor. Ülkemizde de bunun için izinler var. Yolcu beraberinde getirilen elektronik cihaz olarak sınırlı olarak yurt dışından telefon alabiliyorsunuz. Burada IMEI Kaydı adı verilen bir kayıt karşımıza çıkıyor.

IMEI Kaydı Nedir?

Yurt dışında aldığınız akıllı telefonların, ülkemizde yasal olarak kullanılabilmesi için IMEI numarası adı verilen, cihazın benzersiz ürün kimliğinin mutlaka kayıt altına alınması gerekiyor. Ancak bu şekilde ülkemizde yer alan GSM hizmetlerini kullanmak mümkün kılınıyor. Aksi halde yurt dışında aldığınız telefonları yasal olarak kullanmanız mümkün değil. “IMEI Kaydı nasıl yapılır?” sorusuna geçelim.

yurt dışından alınan akıllı telefonun IMEI Kaydı

Yurt Dışından Alınan Telefonun IMEI Kaydı

İlk olarak bilmeyen kullanıcılar için IMEI numarasını nasıl öğreneceğimizden söz edelim. Aslında yeni alınan telefonlarda kutu içerisinde, satış belgelerinde ve telefonların bazı noktalarında IMEI numarası görülebiliyor. IMEI numarasını öğrenmenin bir diğer yolu ise *#06# tuşlarını kullanmak. Kayıt yapacağınız IMEI numaranızı öğrendikten sonra, işlemlere geçebiliriz.

  • IMEI Kaydı için elektronik ortam yani “e-devlet” sistemi kullanılıyor. İlk olarak e-devlet şifreniz ile e-devlet hesabınıza giriş yapmanız gerekecek. Fakat burada çok dikkatli olun. Sahte bağlantılar değil, resmi olarak kurulmuş ve güvenliği alınmış olan resmi e-devlet sitesine giriş yapın.
  • Burada yer alan kategoriler içerisinden ise “Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu” sekmesine girmeniz gerekecek. Kaydı bu bölümden oluşturacağız.
  • Burada “IMEI kaydet” alanında istenen bilgileri ve formaları dolduruyoruz. Bu noktada bulunduğumuz yıl için 140-150 TL gibi bir ücret isteniyor. Kayıt ücretini ödemeniz durumunda işlem tamamlanmış oluyor.
  • IMEI Kaydı işlemi bu kadar kolaylaştırılmış durumda. Fakat bazı bilmeniz gereken noktalarda yok değil.

Bilinmesi Gereken Noktalar

Bilmeniz gereken ilk nokta, yurtdışından alınan cihazın Türkiye girişinin üzerinden 120 gün geçmemiş olması. Kayıt için maksimum olarak 120 gün geçerlilik süresi var. 121.gün kayıt yapamıyorsunuz ve telefon tamamen erişime kapanıyor. Bir diğer bilmeniz gereken detay ise 2 yıl içerisinde yurtdışından alınan başka bir telefon olması. Bu durumda da kayıt yapılmıyor. Farklı bir cihaz aldıysanız, yeni cihazınızı kayıt altına almak için en az aradan 2 yıl geçmesi gerekiyor.

iPhone 8 ve iPhone X gibi modellerin satışına yavaş yavaş başlanmasıyla beraber tekrar gündeme gelen yurt dışından alınan akıllı telefonun IMEI Kaydı işlemi için yapacaklarınız bu kadar.

You may be interested

WhatsApp Uygulamasında Önemli Güvenlik Açığı
Sosyal Medya
2 views
Sosyal Medya
2 views

WhatsApp Uygulamasında Önemli Güvenlik Açığı

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ekim 2017

Hızla büyümeye devam eden anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, bir süredir ardı ardına güncellemeler alıyor. Uygulamanın mesajları geri al özelliği, işletmelere…

Star Wars Hayranlarının Merakla Beklediği Star Wars The Last Jedi İçin Yeni Fragman
Radarex TV
3 views
Radarex TV
3 views

Star Wars Hayranlarının Merakla Beklediği Star Wars The Last Jedi İçin Yeni Fragman

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ekim 2017

Sinema dünyasının en kapsamlı serilerinden biri olarak bildiğimiz Star Wars, bilimkurgu serilerinin temel taşlarından da biri olarak gösteriliyor. Bir dönem…

Middle-earth Shadow of War Sürprizleriyle Yayınlandı
Oyun
4 views
Oyun
4 views

Middle-earth Shadow of War Sürprizleriyle Yayınlandı

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ekim 2017

Uzun süredir beklenen yeni Middle-earth oyunu, sonunda bugün itibariyle yayınlandı. Middle-earth Shadow of War adı ile yayınlanan yeni oyunun hem…

Leave a Comment

Your email address will not be published.