Youtube Reklamları İçin Önemli İddia

Sosyal medyanın video platformları içerisinde ilk sırada yer alan Youtube, bu kadar büyüyen bir platform olmasının yanı sıra her geçen gün gücüne güç katmaya da devam ediyor. Özellikle geçtiğimiz sene hem içerik üreticilerinin sayısı bir hayli artan hem de içerik sayısı bir hayli artan platformun, tüm gelirlerini ise reklam sistemi üzerinden aldığını biliyoruz.

İçerik sağlayıcılara da bu şekilde ödeme yapan platform tarafından sunulan reklamlar ise zaman zaman farklı konular ile gündeme geliyor. Öyle ki bu kez servisin reklamlarının gündeme gelmesinin nedeni bambaşka. Bu kez bir hacker saldırısından söz ediliyor.

Youtube Reklamlarında Kripto Para Madenciliği

Güvenlik firmaları tarafından yapılan açıklamaya göre Youtube üzerinde gösterilen reklamların bazıları hacklendi. Reklamların hacklenmesinden sonra ise bazı reklamların casus yazılımlarla donatıldığı ve bu şekilde de kullanıcıların CPU gücü kullanılarak kripto para madenciliği yapıldığı belirtildi.

Youtube

Aslında Google Adsense üzerinden işleyen bir reklam sistemi söz konusu. Reklamların doğrudan Adsense üzerinden veriliyor olmasına rağmen, hackerların bazı reklamlara dışarıdan müdahale ettiği belirtiliyor. Bu nedenle reklamların düzenlemelerine casus yazılım eklenebildiği belirtiliyor. Eklenen casus yazılımların ise kripto para madenciliği yaptığı belirtiliyor. Reklam hilesiyle beraber sanal para madenciliği yapılması, Youtube reklamları için ilginç bir iddia olarak gündeme geldi.

Şu an için iddia olarak değerlendirdiğimiz olayın Google tarafından henüz doğrulanmamış olduğunu belirtelim. Aynı reklam sisteminin web siteleri içinde kullanıldığını da düşünecek olursak, böyle bir durumda casus sanal para madenciliği konusunda ciddi bir skandal ortaya çıkmış olacak. Google bu iddialara karşı açıklama yapmadığı için henüz böyle bir sistem konusunda kesin açıklamalar yapmak yanlış olur. Kısa süre sonra iddialar için yeni açıklamalar gelmesini bekliyoruz. Şu an için kesin bir reklam sistemi açıklaması yapılmış değil.

Ilginizi çekebilir

Google Play Store Uygulamaları İçin Yeni Dönem
Teknoloji
2 görünteleme
Teknoloji
2 görünteleme

Google Play Store Uygulamaları İçin Yeni Dönem

Ibrahim Kizilirmak - 27 Ocak 2018

Android işletim sisteminin resmi uygulama mağazası olarak karşımıza çıkan Google Play Store için yeni adımlar atılmaya devam ediyor. Bir yandan…

Galaxy S9 Yeni Görsellerle Detaylanmaya Başladı
Mobil
4 görünteleme
Mobil
4 görünteleme

Galaxy S9 Yeni Görsellerle Detaylanmaya Başladı

Ibrahim Kizilirmak - 27 Ocak 2018

MWC 2018 etkinliği yaklaştıkça yeni akıllı telefon modelleri hakkında daha detaylı bilgiler ortaya çıkmaya devam ediyor. Tabii ki bu alanda…

Hitman Sniper Ne Kadar Süre Ücretsiz?
Oyun
2 görünteleme
Oyun
2 görünteleme

Hitman Sniper Ne Kadar Süre Ücretsiz?

Ibrahim Kizilirmak - 27 Ocak 2018

Sinemanın efsane yapımlarından biri olarak bilinen Hitman serisi, Square Enix tarafından yapılan yatırımlar sonrasında mobil dünyaya taşınmıştı. Hitman Sniper adı…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.