YouTube HDR Video Kararı Şaşırttı

Video platformları arasında tartışmasız şekilde ilk sırada yer alan YouTube, son dönemin en popüler platformlarından birisi haline geldi. Özellikle uygulamanın video konusunda rakipsiz olması sadece web sürümünün değil mobil sürümünün de bir hayli ilgi çekmesini sağlıyor. Mobil üzerinde Android akıllı telefonlarda da yüklü olarak gelen YouTube, telefonların özelliklerinin gelişmesine paralel olarak da yenileniyor.

Bu noktada uygulamanın son olarak HDR desteği ile gündeme geldiğini gördük. Başta Sony olmak üzere artık 4K çözünürlük desteği veren akıllı telefonlar kullanılmaya başlandı. Google bu durumda kullanıcılara HDR video dönemini sunmuştu. Kullanıcıların HDR video oynatabilmeleri içinse 4K çözünürlük değerine kadar destek verilmişti. Şimdi ise bu konuda yeni bir karar gündem oldu.

YouTube HDR Videoları Artık 1080p

Alınan karar sonrasında 4K çözünürlük desteğine sahip olan akıllı telefonlarda 4K HDR, diğer modellerde ise 1440p HDR desteği sunulmaya başlamıştı. Fakat bu durum Google’ın olumsuz etkilenmesine neden oldu. İlk başlarda çok kalitesi görseller elde edileceği düşünülürken bu karar sonrasında videolarda ekran kayması gibi sorunların ortaya çıkmaya başladığı görüldü. İlk olarak 4K desteğinin kaldırılması sağlandı.

YouTube

Fakat Google için bu da yeterli olmadı. Teknoloji devi son aldığı kararla beraber YouTube HDR desteğini tamamen sınırladığını ve artık 1440p çözünürlük desteğini de vermediğini açıkladı. Yani artık YouTube üzerinden HDR videolar mobil sürümde maksimum olarak 1080p çözünürlük değerinde çalışacak. Bunun üzerinde çözünürlük değerlerinde ise telefonun varsayılan değeri değil, Full HD değeri geçerli olacak. Şimdilik yeni sürüm hakkında verilen detaylar bu yönde.

Bu detayların dışında YouTube HDR desteğinde başka bir değişiklik olup olmadığını ise bilemiyoruz. Bunun için sürüm notları açıklamalarını beklemek gerekecek. Fakat Google’ın bu kararı almasında en büyük etkenin performans olduğunu düşünecek olursak, benzeri adımların atıldığını da görmek mümkün olabilir. Yeni sınırlamalar hakkında bilgiler paylaşılacak olursa, yazımıza yeni bilgileri ekleyeceğiz. Şimdilik 4K ya da 2K çözünürlüklü telefonlar kullananlar için olumsuz bir haber gündemde.

You may be interested

Tizen 3.0 Sonrasında Gear S3 Pil Değişimi
Teknoloji
4 views
Teknoloji
4 views

Tizen 3.0 Sonrasında Gear S3 Pil Değişimi

Ibrahim Kizilirmak - 4 Aralık 2017

Samsung’un akıllı saat pazarında yer aldığı seri olarak karşımıza çıkan Gear S serisi, her sene yenilenen modellerden biri olarak öne…

Mars Kolonileri İçin Tasarım Yarışması Sonuçlandı
Uzay Teknolojisi
6 views
Uzay Teknolojisi
6 views

Mars Kolonileri İçin Tasarım Yarışması Sonuçlandı

Ibrahim Kizilirmak - 4 Aralık 2017

Uzay araştırmalarında son noktalara gelinmeye başlandı. NASA dünya dışında hala bir yaşam arayışı içerisine girmiş olsa da bunun yanı sıra…

SpaceX Falcon Heavy İçin Erteleme Açıklaması Geldi
Uzay Teknolojisi
5 views
Uzay Teknolojisi
5 views

SpaceX Falcon Heavy İçin Erteleme Açıklaması Geldi

Ibrahim Kizilirmak - 4 Aralık 2017

Uzay teknolojileri konusunda NASA ile yaptığı ortak çalışmalarla öne çıkan Elon Musk, özellikle roket denemeleriyle beraber SpaceX’i öne çıkarmayı başardı.…

Leave a Comment

Your email address will not be published.