YouTube HDR Video Kararı Şaşırttı

Video platformları arasında tartışmasız şekilde ilk sırada yer alan YouTube, son dönemin en popüler platformlarından birisi haline geldi. Özellikle uygulamanın video konusunda rakipsiz olması sadece web sürümünün değil mobil sürümünün de bir hayli ilgi çekmesini sağlıyor. Mobil üzerinde Android akıllı telefonlarda da yüklü olarak gelen YouTube, telefonların özelliklerinin gelişmesine paralel olarak da yenileniyor.

Bu noktada uygulamanın son olarak HDR desteği ile gündeme geldiğini gördük. Başta Sony olmak üzere artık 4K çözünürlük desteği veren akıllı telefonlar kullanılmaya başlandı. Google bu durumda kullanıcılara HDR video dönemini sunmuştu. Kullanıcıların HDR video oynatabilmeleri içinse 4K çözünürlük değerine kadar destek verilmişti. Şimdi ise bu konuda yeni bir karar gündem oldu.

YouTube HDR Videoları Artık 1080p

Alınan karar sonrasında 4K çözünürlük desteğine sahip olan akıllı telefonlarda 4K HDR, diğer modellerde ise 1440p HDR desteği sunulmaya başlamıştı. Fakat bu durum Google’ın olumsuz etkilenmesine neden oldu. İlk başlarda çok kalitesi görseller elde edileceği düşünülürken bu karar sonrasında videolarda ekran kayması gibi sorunların ortaya çıkmaya başladığı görüldü. İlk olarak 4K desteğinin kaldırılması sağlandı.

YouTube

Fakat Google için bu da yeterli olmadı. Teknoloji devi son aldığı kararla beraber YouTube HDR desteğini tamamen sınırladığını ve artık 1440p çözünürlük desteğini de vermediğini açıkladı. Yani artık YouTube üzerinden HDR videolar mobil sürümde maksimum olarak 1080p çözünürlük değerinde çalışacak. Bunun üzerinde çözünürlük değerlerinde ise telefonun varsayılan değeri değil, Full HD değeri geçerli olacak. Şimdilik yeni sürüm hakkında verilen detaylar bu yönde.

Bu detayların dışında YouTube HDR desteğinde başka bir değişiklik olup olmadığını ise bilemiyoruz. Bunun için sürüm notları açıklamalarını beklemek gerekecek. Fakat Google’ın bu kararı almasında en büyük etkenin performans olduğunu düşünecek olursak, benzeri adımların atıldığını da görmek mümkün olabilir. Yeni sınırlamalar hakkında bilgiler paylaşılacak olursa, yazımıza yeni bilgileri ekleyeceğiz. Şimdilik 4K ya da 2K çözünürlüklü telefonlar kullananlar için olumsuz bir haber gündemde.

Ilginizi çekebilir

Civilization 6 Rise And Fall Paketi Tanıtıldı
Oyun
15 görünteleme
Oyun
15 görünteleme

Civilization 6 Rise And Fall Paketi Tanıtıldı

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Strateji oyunları denildiği zaman akla ilk gelen yapımlar arasında yer alan Civilization, geçtiğimiz sene piyasaya sürdüğü yeni oyunu Civilization 6…

Bezel-Free Kit İle Asus ROG Çoklu Ekran Desteği
Teknoloji
6 görünteleme
Teknoloji
6 görünteleme

Bezel-Free Kit İle Asus ROG Çoklu Ekran Desteği

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Oyuncular ve tasarımcılar tarafından sıkça tercih edilen çoklu ekran kullanımı, başlı başına birçok sorun içeriyor. Bu sorunlar içerisinde en çok…

Snapdragon İşlemcili Lenovo Miix 630 Tanıtımı Yapıldı
Teknoloji
5 görünteleme
Teknoloji
5 görünteleme

Snapdragon İşlemcili Lenovo Miix 630 Tanıtımı Yapıldı

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Qualcomm kısa süre önce yeni amiral gemisi işlemcileri olan Snapdragon 845 modelini tanıtmıştı. Yeni işlemcilerin tanıtılmasının hemen ardından ise farklı…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.