Xbox One X Sonrasında Boyut Sorunu Ortaya Çıkabilir

E3 2017 fuarından bu yana en çok konuşulan oyun konsollarından biri olmayı başaran Xbox One X, her geçen gün biraz daha gündeme gelmeye devam ediyor. Microsoft’un en güçlü konsol konseptiyle tanıtmasının bile oldukça öne çıkardığı Xbox One X oyun konsollarının, ön siparişlerinden sonra daha da ilgi çekmeye başladığını gördük. Tabii ki konsolların bu kadar çok konuşulmasına neden olan birçok detayda var. Bunlardan birisi de 4K oyun desteği.

PS4 Pro modelinde de 4K oyun desteği olduğunu düşünebilirsiniz fakat ilk gerçek 4K desteği Xbox One X modeliyle beraber geliyor. Haliyle kullanıcıların beklentisi de oldukça artmış durumda. Bu konuda son olarak 4K televizyonu bulunmayan kullanıcılar için 1440p çözünürlük desteğinin açıklandığı haberiyle gündeme gelen konu, şimdi ise oyun güncellemeleriyle gündemde.

Xbox One X Oyun Güncellemelerinin Boyutu Çok Yüksek

Konsollar için bu kez ortaya çıkan sorun boyut sorunu. Kullanıcıların konsolların 4K desteğini kullanarak, 4K çözünürlükte oyun oynamaları için mevcut oyunlarını güncellemeleri gerekiyor. Oyunların güncellenmesi için doğrudan Microsoft sistemlerini kullanmak mümkün. Bu kısımda herhangi bir sorun ortaya çıkmış değil. Tıpkı eski konsollarda olduğu gibi yeni konsollarda da oyun güncellemeleri için doğrudan konsolunuzun oyun kütüphanesini kullanmak yeterli. Asıl sorun 4K desteği için istenen güncellemelerin boyutu. Bu konuda da çok ciddi bir sorun ortaya çıkıyor.

Xbox One X

4K desteği için yapılan her bir güncelleme 100 GB boyutunu buluyor. Hem konsol hafızası hem de internet bağlantısı konusunda bu durum çok ciddi bir sıkıntı yaşanmasına neden oluyor. Ülkemiz internet hızları ve adil kota gibi durumlar düşünülecek olursa, ülkemizde de çok sıkıntılı bir durum oluşturacak olan güncelleme boyutlarının, oyuna göre 115 GB seviyesine çıktığı bile görülüyor.

Bu durum içinse herhangi bir çözüm yolu olmadığını belirtelim. Oyunun 4K olması, bu derece yüksek bir dosya boyutu ile karşı karşıya kalınmasına neden oluyor. Oyun içi tüm ögelerin 4K çözünürlüğe taşındığını düşünecek olursak, aslında boyutlar çok mantıksız değil.

Ilginizi çekebilir

Civilization 6 Rise And Fall Paketi Tanıtıldı
Oyun
15 görünteleme
Oyun
15 görünteleme

Civilization 6 Rise And Fall Paketi Tanıtıldı

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Strateji oyunları denildiği zaman akla ilk gelen yapımlar arasında yer alan Civilization, geçtiğimiz sene piyasaya sürdüğü yeni oyunu Civilization 6…

Bezel-Free Kit İle Asus ROG Çoklu Ekran Desteği
Teknoloji
6 görünteleme
Teknoloji
6 görünteleme

Bezel-Free Kit İle Asus ROG Çoklu Ekran Desteği

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Oyuncular ve tasarımcılar tarafından sıkça tercih edilen çoklu ekran kullanımı, başlı başına birçok sorun içeriyor. Bu sorunlar içerisinde en çok…

Snapdragon İşlemcili Lenovo Miix 630 Tanıtımı Yapıldı
Teknoloji
5 görünteleme
Teknoloji
5 görünteleme

Snapdragon İşlemcili Lenovo Miix 630 Tanıtımı Yapıldı

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Qualcomm kısa süre önce yeni amiral gemisi işlemcileri olan Snapdragon 845 modelini tanıtmıştı. Yeni işlemcilerin tanıtılmasının hemen ardından ise farklı…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.