Windows Phone Yavaş Yavaş Ölüyor

Akıllı telefonlarda da dönüşüm devam ediyor. Akıllı telefon teknolojileri konusunda teknik ve tasarım kısımlarında yapılan değişimler bir yana, artık yazılım alanında da yeni bir döneme girildiğini görüyoruz. Bir yandan Android Oreo işletim sistemiyle beraber gelen özellikler ve yeni sistemler, bir diğer taraftan ise iOS 11 işletim sistemiyle yeni nesil işletim sistemlerine geçilmesi. Yazılım konusunda atılan bu adımlar hızla dönüşüm yaşanmasına ve artık yeni nesle girilmesine neden oldu. Bir yandan yeni işletim sistemlerle beraber yazılım alanında başarılı çözümler sunulurken, bunun yanında pazarın ise değişmeye başladığını görüyoruz. Artık pazarın iOS ve Android üzerine kurulmaya başladığını görüyoruz. Bu noktada en çok zararı gören işletim sistemi ise Windows Phone işletim sistemi.

Windows Phone HP Desteği Son Buluyor

Son olarak Microsoft tarafından yapılan açıklamalar sonrasında Windows Phone işletim sisteminin oldukça kötü bir durumda olduğu ortaya çıkmıştı. Kullanıcılar tarafından tercih edilen bir işletim sistemi olmamasının yanında uygulama desteklerinin de yeteri kadar sağlanamaması nedeniyle sürekli geriye doğru ilerlemeye devam eden Windows Phone serisi, son günlerini yaşıyor.

Microsoft’un bile yeni modellerde kullanımı keseceği düşünülen mobil işletim sisteminin sona yaklaştığını gösteren bir gelişme daha yaşandı. Bu kez HP tarafından bir açıklama geldi. Elite X3 modeli sonrasında da istediğini alamadığı açıklanan HP’nin, Microsoft akıllı telefonları için bundan sonra çalışma yapmayacağı ortaya çıktı.

Windows Phone

Elite X3 akıllı telefonlarının da istenen yükselişi elde edememesi ve açıkçası satmaması sonrasında Windows Phone kullanan modeller neredeyse piyasadan silinmeye başladı. HP bundan sonrada bu modelleri üretmeyeceği ve yeni seriler sunmayacağını açıkladı. Böylelikle işletim sistemi de neredeyse son bulmuş oldu.

Bir süre sonra Microsoft’un da doğrudan desteğini tamamen keseceğini açıklaması bekleniyor. Tüm bu gelişmelerin akıllı telefon dünyasında gelişimi göstereceği de böylelikle kesinleşmiş oldu. Bundan sonraki süreç içerisinde bir daha Windows Phone kullanan bir akıllı telefon görmemiz mümkün olmayacak gibi. Buna Microsoft’da doğrudan bu yönde yaklaşmaya başladı.

You may be interested

Android Wear İle Akıllı Saat Dönemi Sona Mı Erdi?
Giyilebilir Teknoloji
1 views
Giyilebilir Teknoloji
1 views

Android Wear İle Akıllı Saat Dönemi Sona Mı Erdi?

Ibrahim Kizilirmak - 7 Ekim 2017

Akıllı saat alanında hızlı girişimler yapan Google, akıllı telefonlarda olduğu gibi akıllı saat alanında da Android işletim sistemi temelli bir…

Google AMP Sürüm İçin Sürpriz Değişiklikler Geliyor
İnternet
2 views
İnternet
2 views

Google AMP Sürüm İçin Sürpriz Değişiklikler Geliyor

Ibrahim Kizilirmak - 7 Ekim 2017

Google, mobil kullanıcılarına en çok önem veren firmalardan biri konumunda. İnternet devinin Android’e sahip olması nedeniyle zaten bu alana yaptığı…

Pacific Rim Devam Serisi Geliyor! Pacific Rim Uprising İlk Fragman Yayınlandı
Radarex TV
2 views
Radarex TV
2 views

Pacific Rim Devam Serisi Geliyor! Pacific Rim Uprising İlk Fragman Yayınlandı

Ibrahim Kizilirmak - 7 Ekim 2017

En büyük bütçeli filmler arasında yer alarak bir anda sinema sektöründe gündem olan filmlerden biri olarak karşımıza çıkan Pacific Rim,…

Leave a Comment

Your email address will not be published.