WhatsApp Uygulamasında Önemli Güvenlik Açığı

Hızla büyümeye devam eden anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, bir süredir ardı ardına güncellemeler alıyor. Uygulamanın mesajları geri al özelliği, işletmelere özel uygulama versiyonu gibi yeniliklerle sürekli olarak gündemde olduğunu da görüyoruz.

Uzun sürede popülaritesini kaybetmeyeceği düşünülen uygulamanın, şu günlerde gündeme gelmesinin nedeni ise güvenlik açıkları. Bir yazılım mühendisi tarafından bulunan açık, WhatsApp uygulamasının gizliliği konusunda sıkıntılı bir durumun oluşmasına neden oluyor. Bugün açıklanan bilgilere göre açığın nedenine ve ne gibi sonuçlara neden olabileceği kısmında bilgiler verelim.

WhatsApp Nasıl Bir Açıkla Karşı Karşıya?

Açığın nedeni uygulamanın anlık durum gösterimleri. Yazılım Mühendisi Rob Heaton tarafından yapılan araştırmaya göre bir mesaj geldiğinde kullanıcıların mesajları okumak için çevrim dışı moddan çevrimiçi moda geçmesi sırasında, değişiklik bilgisinin sunuculara kayıt edilmesiyle sorun ortaya çıkıyor. Yazılım mühendisine göre bu bilgi bir eklenti sayesinde anında çekilebiliyor. Kullanıcının hangi saatlerde ne kadar çevrimiçi kaldığı bilgisi alınabiliyor.

WhatsApp

Ayrıca yine benzeri bir eklentiyle beraber bu açığı kullanarak çevrimiçi duruma geçildiği sırada yapılan konuşmalarda çalınabiliyor. Tabii ki bu bilgiler doğrulanmadığı için henüz iddia aşamasında olarak değerlendirilebilir. Fakat WhatsApp sunucularında bir açığa neden olan eklenti oluşturulabilmesi ve kullanıcıların en azından çevrimiçi durumlarının çizelge olarak bilgilerinin alınabilmesi durumu gerçekse, WhatsApp bunun için acil bir güncelleme yayınlayacaktır.

Henüz uygulama yetkililerinden de bir açıklama gelmediği için kesin olarak bildiğimiz yok fakat son güncelleme sonrasında yapılan güvenlik iyileştirmelerinde sorunun çözülmüş olabileceğini de belirtelim. Öyle ki her ne kadar sürüm notları yayınlanıyor ve burada “güvenlik sorunları giderildi” şeklinde açıklamalar yapılıyor olsa da detaylar yine güvenlik açısından paylaşılmıyor. Dolayısıyla şu an için düzenlemenin yapılıp yapılmadığı konusunda kesin bilgi elde edilebilmiş değil.

You may be interested

Star Wars Hayranlarının Merakla Beklediği Star Wars The Last Jedi İçin Yeni Fragman
Radarex TV
Radarex TV

Star Wars Hayranlarının Merakla Beklediği Star Wars The Last Jedi İçin Yeni Fragman

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ekim 2017

Sinema dünyasının en kapsamlı serilerinden biri olarak bildiğimiz Star Wars, bilimkurgu serilerinin temel taşlarından da biri olarak gösteriliyor. Bir dönem…

Middle-earth Shadow of War Sürprizleriyle Yayınlandı
Oyun
4 views
Oyun
4 views

Middle-earth Shadow of War Sürprizleriyle Yayınlandı

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ekim 2017

Uzun süredir beklenen yeni Middle-earth oyunu, sonunda bugün itibariyle yayınlandı. Middle-earth Shadow of War adı ile yayınlanan yeni oyunun hem…

HMD Yeni Nokia Modelleri İçin Hazırlıklarını Hızlandırdı
Mobil
3 views
Mobil
3 views

HMD Yeni Nokia Modelleri İçin Hazırlıklarını Hızlandırdı

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ekim 2017

Nokia, cep telefonu döneminin devi olsa da akıllı telefon döneminin batan markaları arasında. Aslında arasındaydı demek daha doğru olacak. Öyle…

Leave a Comment

Your email address will not be published.