WhatsApp Uygulamasında Önemli Güvenlik Açığı

Hızla büyümeye devam eden anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, bir süredir ardı ardına güncellemeler alıyor. Uygulamanın mesajları geri al özelliği, işletmelere özel uygulama versiyonu gibi yeniliklerle sürekli olarak gündemde olduğunu da görüyoruz.

Uzun sürede popülaritesini kaybetmeyeceği düşünülen uygulamanın, şu günlerde gündeme gelmesinin nedeni ise güvenlik açıkları. Bir yazılım mühendisi tarafından bulunan açık, WhatsApp uygulamasının gizliliği konusunda sıkıntılı bir durumun oluşmasına neden oluyor. Bugün açıklanan bilgilere göre açığın nedenine ve ne gibi sonuçlara neden olabileceği kısmında bilgiler verelim.

WhatsApp Nasıl Bir Açıkla Karşı Karşıya?

Açığın nedeni uygulamanın anlık durum gösterimleri. Yazılım Mühendisi Rob Heaton tarafından yapılan araştırmaya göre bir mesaj geldiğinde kullanıcıların mesajları okumak için çevrim dışı moddan çevrimiçi moda geçmesi sırasında, değişiklik bilgisinin sunuculara kayıt edilmesiyle sorun ortaya çıkıyor. Yazılım mühendisine göre bu bilgi bir eklenti sayesinde anında çekilebiliyor. Kullanıcının hangi saatlerde ne kadar çevrimiçi kaldığı bilgisi alınabiliyor.

WhatsApp

Ayrıca yine benzeri bir eklentiyle beraber bu açığı kullanarak çevrimiçi duruma geçildiği sırada yapılan konuşmalarda çalınabiliyor. Tabii ki bu bilgiler doğrulanmadığı için henüz iddia aşamasında olarak değerlendirilebilir. Fakat WhatsApp sunucularında bir açığa neden olan eklenti oluşturulabilmesi ve kullanıcıların en azından çevrimiçi durumlarının çizelge olarak bilgilerinin alınabilmesi durumu gerçekse, WhatsApp bunun için acil bir güncelleme yayınlayacaktır.

Henüz uygulama yetkililerinden de bir açıklama gelmediği için kesin olarak bildiğimiz yok fakat son güncelleme sonrasında yapılan güvenlik iyileştirmelerinde sorunun çözülmüş olabileceğini de belirtelim. Öyle ki her ne kadar sürüm notları yayınlanıyor ve burada “güvenlik sorunları giderildi” şeklinde açıklamalar yapılıyor olsa da detaylar yine güvenlik açısından paylaşılmıyor. Dolayısıyla şu an için düzenlemenin yapılıp yapılmadığı konusunda kesin bilgi elde edilebilmiş değil.

Ilginizi çekebilir

Intel Sanal Gerçeklik Gözlükleri Geliyor
Giyilebilir Teknoloji
12 görünteleme
Giyilebilir Teknoloji
12 görünteleme

Intel Sanal Gerçeklik Gözlükleri Geliyor

Ibrahim Kizilirmak - 5 Şubat 2018

Sanal gerçeklik teknolojisi son dönemlerde yavaşlamaya başladı. Daha doğrusu bu alanda büyük oyuncuların dışında bu alanda fark yaratan teknolojilere uzak…

Galaxy S9 Active Modeli İçin İlk İddialar Gelmeye Başladı
Mobil
27 görünteleme
Mobil
27 görünteleme

Galaxy S9 Active Modeli İçin İlk İddialar Gelmeye Başladı

Ibrahim Kizilirmak - 5 Şubat 2018

Samsung’un yeni amiral gemisi akıllı telefonları olacak olan Galaxy S9 akıllı telefonlarının tanıtımı, bu ay içerisinde yapılacak. Telefonların tanıtımı için…

Huawei Honor 7X Red Edition Satışa Çıkıyor
Mobil
18 görünteleme
Mobil
18 görünteleme

Huawei Honor 7X Red Edition Satışa Çıkıyor

Ibrahim Kizilirmak - 5 Şubat 2018

Akıllı telefon markalarında son dönemde yeni bir trend ortaya çıkmaya başladı. Markalar son dönemde artık akıllı telefon modellerini yenilemesinin yanı…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.