Uber İçin Yeni Bir Dava Sonuç Buldu

20 Aralık 2017
11 Görünümler

Yerel taşımacılık dünyasını değiştiren teknolojilerden biri olan Uber, yavaş yavaş tüm ülkelerde kullanılan bir servis olma yolunda ilerlemeye başladı. Çok kısa bir süre içerisinde çok geniş bir alana yayılmayı başaran servisin, klasik taksi ağlarının önüne geçmeye başladığını da gördük.

Bu durum ulaşım sektöründe de yeni bir dönemin başlamasına neden oldu. Klasik yöntemlerle, Uber arasında bir çekişme durumu söz konusu oldu. Ülkemizde de gündem olan konunun davalara kadar ilerlediğini de görmekteyiz. Son olarak İspanya’da benzeri bir durum ortaya çıktı. Servisin taksi kurallarına uyması için açılan dava sonucunda ortaya çıkan sonuçlar ise oldukça şaşırtıcı oldu.

Uber İçin Yeni Döneme Geçiliyor

Açılan davanın sonrasında servisin pek hoş karşılamadığı bir durum söz konusu oldu. Avrupa Adalet Divanı tarafından verilen kararda artık Uber için dijital şirket değil kararı verildi. Servisin dijital şirket tanımından çıkarılmasının sonrasında, servis için ulaştırma şirketi kararı verildi. Dijital tanımından çıkarak Uber için ulaştırma tanımının yapılmış olması, servisin bazı gereklilikleri yerine getirmesi zorunluluğunu ortaya çıkarıyor.

Uber

Özellikle Avrupa genelinde bu tür bir karar alınmasının sonrasında servisin bazı şartları değiştirmesi gerekecek. Uber tarafından gelen bilgilere göre bu kararın kabul edilmeyeceği yönünde ifadelere yer verildi. Firma bu kararları tanımayacağını açıklamış olsa da Avrupa Birliği üstün gelecek orası kesin.

Bu konuda iletişim sorumlusu tarafından yapılan açıklamada yer verilen ifadelerin “Avrupa Birliği ülkelerindeki ulaştırma hizmetlerine uygun şekilde hizmet verdiğimiz için çok bir şey değiştirmeyecek” şeklinde olduğunu gördük. Bundan sonraki süreçte servis için hiçbir şeyin aynı kalmayacağına kesin gözüyle bakılabilir. Özellikle Avrupa’da aynı durumda servisin değişiklikler yapmadan yoluna devam etmesi mümkün gözükmüyor. Firma tarafından yapılan açıklamaları merakla bekliyoruz.

Ilginizi çekebilir

Civilization 6 Rise And Fall Paketi Tanıtıldı
Oyun
15 görünteleme
Oyun
15 görünteleme

Civilization 6 Rise And Fall Paketi Tanıtıldı

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Strateji oyunları denildiği zaman akla ilk gelen yapımlar arasında yer alan Civilization, geçtiğimiz sene piyasaya sürdüğü yeni oyunu Civilization 6…

Bezel-Free Kit İle Asus ROG Çoklu Ekran Desteği
Teknoloji
6 görünteleme
Teknoloji
6 görünteleme

Bezel-Free Kit İle Asus ROG Çoklu Ekran Desteği

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Oyuncular ve tasarımcılar tarafından sıkça tercih edilen çoklu ekran kullanımı, başlı başına birçok sorun içeriyor. Bu sorunlar içerisinde en çok…

Snapdragon İşlemcili Lenovo Miix 630 Tanıtımı Yapıldı
Teknoloji
5 görünteleme
Teknoloji
5 görünteleme

Snapdragon İşlemcili Lenovo Miix 630 Tanıtımı Yapıldı

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Qualcomm kısa süre önce yeni amiral gemisi işlemcileri olan Snapdragon 845 modelini tanıtmıştı. Yeni işlemcilerin tanıtılmasının hemen ardından ise farklı…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.