TSMC 3 nm Üretim Fabrikasını Duyurdu

İşlemci üretimi konusunda adını en çok duyduğumuz firmalardan biri olan TSMC, başta Apple’ın işlemci serileri olmak üzere birçok üretimde kendisini gösteriyor. İşlemci üretimi konusunda ilk sıralarda yer alan firmanın, üretim teknolojilerini de sürekli olarak geliştirildiğini de söylemek gerekiyor. Son olarak gündemde olan 10 nm üretim sürecinde dikkat çeken TSMC, şimdi ise yeni bir teknolojiye geçiş yapacağını açıkladı. Daha önce görmediğimiz bir teknolojiye geçiş yapılacağını açıklayan firma, 3 nm üretim sürecine geçiş yapmak adına, özel fabrikasını duyurdu. Yeni kurulan fabrikayla beraber bu döneme geçiş yapacağı kesinleşen firmanın, nasıl bir ayrıcalık sunacağını da görmüş olduk.

TSMC Nasıl Bir Fark Oluşturacak?

Özellikle mobil işlemci konusunda 3 nm üretim sürecinin artılarının ise oldukça fazla olacağı düşünülüyor. İşlemci yongalarının yeni üretim teknolojisiyle beraber bir hayli küçüleceği belirtiliyor. Oldukça küçük işlemciler elde edilmesi nedeniyle, akıllı telefonlarda da daha ince ve daha hafif tasarım detaylarının kullanılması sağlanacak. Bunun yanı sıra işlem gücü de işlemci saat hızları da mevcut teknolojilere göre bir hayli arttırılmış olacak.

İşlemcilerin genel olarak çok daha başarılı olduğunu ve çok daha yüksek performansa sahip olduğunu göreceğiz. Buna karşın güç tüketimini konusunda ise çok daha olumlu sonuçların sunulduğunu söylemek mümkün olacak. Belki batarya kapasiteleri çok daha düşük olsa bile tasarruf konusunda ekstra olarak sunulacak çözümler, kullanım sürelerinin çok daha artış göstermesini sağlayacak.

TSMC

TSMC yeni üretim teknolojisiyle beraber bu kadar çok artı sağlayacak fakat yeni üretim teknolojisi hemen kullanıma geçmeyecek. Akıllı telefonlarda bu dönüşümü şu an düşünen bir marka olmadığı görülüyor. Öyle ki henüz siparişler verilmiş değil.

Fakat önümüzdeki sene içerisinde gelecek olan yeni amiral gemisi modellerinde bu yönde önemli adımlar atılacağı ve artık 3 nm üretim süreciyle üretilmiş olan işlemcilerin tercih edileceği düşünülüyor. Konu hakkında detaylı bilgileri, siparişlerin açıklanmasından sonra öğrenmemiz mümkün olacak.

Ilginizi çekebilir

Civilization 6 Rise And Fall Paketi Tanıtıldı
Oyun
16 görünteleme
Oyun
16 görünteleme

Civilization 6 Rise And Fall Paketi Tanıtıldı

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Strateji oyunları denildiği zaman akla ilk gelen yapımlar arasında yer alan Civilization, geçtiğimiz sene piyasaya sürdüğü yeni oyunu Civilization 6…

Bezel-Free Kit İle Asus ROG Çoklu Ekran Desteği
Teknoloji
7 görünteleme
Teknoloji
7 görünteleme

Bezel-Free Kit İle Asus ROG Çoklu Ekran Desteği

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Oyuncular ve tasarımcılar tarafından sıkça tercih edilen çoklu ekran kullanımı, başlı başına birçok sorun içeriyor. Bu sorunlar içerisinde en çok…

Snapdragon İşlemcili Lenovo Miix 630 Tanıtımı Yapıldı
Teknoloji
6 görünteleme
Teknoloji
6 görünteleme

Snapdragon İşlemcili Lenovo Miix 630 Tanıtımı Yapıldı

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Qualcomm kısa süre önce yeni amiral gemisi işlemcileri olan Snapdragon 845 modelini tanıtmıştı. Yeni işlemcilerin tanıtılmasının hemen ardından ise farklı…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.