TSMC 3 nm Üretim Fabrikasını Duyurdu

İşlemci üretimi konusunda adını en çok duyduğumuz firmalardan biri olan TSMC, başta Apple’ın işlemci serileri olmak üzere birçok üretimde kendisini gösteriyor. İşlemci üretimi konusunda ilk sıralarda yer alan firmanın, üretim teknolojilerini de sürekli olarak geliştirildiğini de söylemek gerekiyor. Son olarak gündemde olan 10 nm üretim sürecinde dikkat çeken TSMC, şimdi ise yeni bir teknolojiye geçiş yapacağını açıkladı. Daha önce görmediğimiz bir teknolojiye geçiş yapılacağını açıklayan firma, 3 nm üretim sürecine geçiş yapmak adına, özel fabrikasını duyurdu. Yeni kurulan fabrikayla beraber bu döneme geçiş yapacağı kesinleşen firmanın, nasıl bir ayrıcalık sunacağını da görmüş olduk.

TSMC Nasıl Bir Fark Oluşturacak?

Özellikle mobil işlemci konusunda 3 nm üretim sürecinin artılarının ise oldukça fazla olacağı düşünülüyor. İşlemci yongalarının yeni üretim teknolojisiyle beraber bir hayli küçüleceği belirtiliyor. Oldukça küçük işlemciler elde edilmesi nedeniyle, akıllı telefonlarda da daha ince ve daha hafif tasarım detaylarının kullanılması sağlanacak. Bunun yanı sıra işlem gücü de işlemci saat hızları da mevcut teknolojilere göre bir hayli arttırılmış olacak.

İşlemcilerin genel olarak çok daha başarılı olduğunu ve çok daha yüksek performansa sahip olduğunu göreceğiz. Buna karşın güç tüketimini konusunda ise çok daha olumlu sonuçların sunulduğunu söylemek mümkün olacak. Belki batarya kapasiteleri çok daha düşük olsa bile tasarruf konusunda ekstra olarak sunulacak çözümler, kullanım sürelerinin çok daha artış göstermesini sağlayacak.

TSMC

TSMC yeni üretim teknolojisiyle beraber bu kadar çok artı sağlayacak fakat yeni üretim teknolojisi hemen kullanıma geçmeyecek. Akıllı telefonlarda bu dönüşümü şu an düşünen bir marka olmadığı görülüyor. Öyle ki henüz siparişler verilmiş değil.

Fakat önümüzdeki sene içerisinde gelecek olan yeni amiral gemisi modellerinde bu yönde önemli adımlar atılacağı ve artık 3 nm üretim süreciyle üretilmiş olan işlemcilerin tercih edileceği düşünülüyor. Konu hakkında detaylı bilgileri, siparişlerin açıklanmasından sonra öğrenmemiz mümkün olacak.

You may be interested

PlayStation 4 5.0 Güncellemesi Yayına Girdi
Oyun
9 views
Oyun
9 views

PlayStation 4 5.0 Güncellemesi Yayına Girdi

Ibrahim Kizilirmak - 3 Ekim 2017

Oyun konsolları için geçtiğimiz günlerde önemli bir haber yayınlanmıştı. Sony’nin oyun konsolları için yapılan haberde konsolların korsana yenik düştüğü belirtilmişti.…

Android Sürümleri Kullanım Oranları Güncellendi
Mobil
16 views
Mobil
16 views

Android Sürümleri Kullanım Oranları Güncellendi

Ibrahim Kizilirmak - 3 Ekim 2017

Akıllı telefonların en çok kullanılan işletim sistemi unvanını elinde bulunduran Android işletim sistemi, sürekli bir yükseliş içerisinde. Aslında iOS işletim…

WhatsApp Emoji Haberiyle Sevindirdi
Uygulamalar
9 views
Uygulamalar
9 views

WhatsApp Emoji Haberiyle Sevindirdi

Ibrahim Kizilirmak - 3 Ekim 2017

Artık sosyal medyada en çok kullanılan nesneler olarak dikkat çeken emojiler, değişen sistemlerle beraber farklılaşmaya başladı. Bu noktada en büyük…

Leave a Comment

Your email address will not be published.