Toshiba Titanyum Niyobyum Oksit Pillerle Rekor Kırdı

Dünyanın en fazla bilgisayar üreticilerinden biri konumundayken, bilgisayar pazarının daralmasıyla beraber farklı alanlara yönelmeye başlayan Toshiba, son yıllarda elektrikli otomobiller üzerine çalışmalar yapmaya başladığını açıklamıştı. Firma tarafından yapılan açıklamalarda doğrudan olmasa da elektrikli otomobil teknolojilerinde yer alan sistemlere yönelik bazı çalışmalar yapıldığı belirtilmişti. Bu çalışmaların neler olacağı konusunda ise çok fazla detay paylaşılmamış ve proje güvenlikleri için bu konuda gizlilik kararı aldığı açıklanmıştı. Fakat dün gelen açıklamalarla beraber firmanın amacının ne olduğu konusunda ilk bilgiler ortaya çıkmış oldu. Buna göre Toshiba elektrikli otomobillerde şarj sorununu çözecek yeni pil teknolojisini ortaya çıkardı. Titanyum Niyobyum Oksit pillerinin üretileceğini belirten marka, bu alanda önemli bir soruna son verecek.

Titanyum Niyobyum Oksit Neler Sağlayacak?

Elektrikli otomobillerde kullanılan standart pil teknolojisinin yerine geçecek olan Titanyum Niyobyum Oksit, en önemli olan noktada, yani şarj süresinde ekstra bir ayrıcalık sunacak. Hatta Toshiba’nın iddiaları gerçek olacak olursa Titanyum Niyobyum Oksit pilleriyle beraber elektrikli otomobiller fosil yakıtlı otomobillerin çok daha önüne geçmiş olacak. Yapılan testlere göre pillerin sadece 6 dakika içerisinde en az 320 km mesafelik şarj oranının elde edilmesini sağlayacağı belirtiliyor.

Yani böyle baktığımız zaman, benzin almak için harcadığınız süre içerisinde araçlarınızı şarj edebileceksiniz. Titanyum Niyobyum Oksit pilleri bunu sağlayacak teknolojilere sahip olacak.

Titanyum Niyobyum Oksit

Titanyum Niyobyum Oksit

Ultra hızlı şarj teknolojisi için yapılacak olan değişiklikler sayesinde araçların tamamen şarj olması 10-15 dakika sürecek. Ayrıca Niyobyum Oksit pillerinin sağladığı ayrıcalık sadece şarj süreleri olmayacak. Tabii ki ilk sırada şarj süreleri geliyor fakat bunun yanı sıra daha yüksek ısılara çıkıldığında daha dayanıklı bir pil sunulmuş olacak.

Aşırı sıcağa ve aşırı soğuk ortamlara karşı ekstra dayanıklılık sunmasının yanı sıra, fiziksel etkilere karşı da daha dayanıklı piller kullanılacak. Elektrikli otomobillerin yaygınlaştırılması adına en önemli teknolojilerden biri olacağını düşündüğümüz Titanyum Niyobyum Oksit pillerinin ne zaman kullanılacağı konusunda ise bir bilgi paylaşımı yapılmadı.

Ilginizi çekebilir

Civilization 6 Rise And Fall Paketi Tanıtıldı
Oyun
16 görünteleme
Oyun
16 görünteleme

Civilization 6 Rise And Fall Paketi Tanıtıldı

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Strateji oyunları denildiği zaman akla ilk gelen yapımlar arasında yer alan Civilization, geçtiğimiz sene piyasaya sürdüğü yeni oyunu Civilization 6…

Bezel-Free Kit İle Asus ROG Çoklu Ekran Desteği
Teknoloji
7 görünteleme
Teknoloji
7 görünteleme

Bezel-Free Kit İle Asus ROG Çoklu Ekran Desteği

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Oyuncular ve tasarımcılar tarafından sıkça tercih edilen çoklu ekran kullanımı, başlı başına birçok sorun içeriyor. Bu sorunlar içerisinde en çok…

Snapdragon İşlemcili Lenovo Miix 630 Tanıtımı Yapıldı
Teknoloji
6 görünteleme
Teknoloji
6 görünteleme

Snapdragon İşlemcili Lenovo Miix 630 Tanıtımı Yapıldı

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Qualcomm kısa süre önce yeni amiral gemisi işlemcileri olan Snapdragon 845 modelini tanıtmıştı. Yeni işlemcilerin tanıtılmasının hemen ardından ise farklı…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.