Toshiba Titanyum Niyobyum Oksit Pillerle Rekor Kırdı

Dünyanın en fazla bilgisayar üreticilerinden biri konumundayken, bilgisayar pazarının daralmasıyla beraber farklı alanlara yönelmeye başlayan Toshiba, son yıllarda elektrikli otomobiller üzerine çalışmalar yapmaya başladığını açıklamıştı. Firma tarafından yapılan açıklamalarda doğrudan olmasa da elektrikli otomobil teknolojilerinde yer alan sistemlere yönelik bazı çalışmalar yapıldığı belirtilmişti. Bu çalışmaların neler olacağı konusunda ise çok fazla detay paylaşılmamış ve proje güvenlikleri için bu konuda gizlilik kararı aldığı açıklanmıştı. Fakat dün gelen açıklamalarla beraber firmanın amacının ne olduğu konusunda ilk bilgiler ortaya çıkmış oldu. Buna göre Toshiba elektrikli otomobillerde şarj sorununu çözecek yeni pil teknolojisini ortaya çıkardı. Titanyum Niyobyum Oksit pillerinin üretileceğini belirten marka, bu alanda önemli bir soruna son verecek.

Titanyum Niyobyum Oksit Neler Sağlayacak?

Elektrikli otomobillerde kullanılan standart pil teknolojisinin yerine geçecek olan Titanyum Niyobyum Oksit, en önemli olan noktada, yani şarj süresinde ekstra bir ayrıcalık sunacak. Hatta Toshiba’nın iddiaları gerçek olacak olursa Titanyum Niyobyum Oksit pilleriyle beraber elektrikli otomobiller fosil yakıtlı otomobillerin çok daha önüne geçmiş olacak. Yapılan testlere göre pillerin sadece 6 dakika içerisinde en az 320 km mesafelik şarj oranının elde edilmesini sağlayacağı belirtiliyor.

Yani böyle baktığımız zaman, benzin almak için harcadığınız süre içerisinde araçlarınızı şarj edebileceksiniz. Titanyum Niyobyum Oksit pilleri bunu sağlayacak teknolojilere sahip olacak.

Titanyum Niyobyum Oksit

Titanyum Niyobyum Oksit

Ultra hızlı şarj teknolojisi için yapılacak olan değişiklikler sayesinde araçların tamamen şarj olması 10-15 dakika sürecek. Ayrıca Niyobyum Oksit pillerinin sağladığı ayrıcalık sadece şarj süreleri olmayacak. Tabii ki ilk sırada şarj süreleri geliyor fakat bunun yanı sıra daha yüksek ısılara çıkıldığında daha dayanıklı bir pil sunulmuş olacak.

Aşırı sıcağa ve aşırı soğuk ortamlara karşı ekstra dayanıklılık sunmasının yanı sıra, fiziksel etkilere karşı da daha dayanıklı piller kullanılacak. Elektrikli otomobillerin yaygınlaştırılması adına en önemli teknolojilerden biri olacağını düşündüğümüz Titanyum Niyobyum Oksit pillerinin ne zaman kullanılacağı konusunda ise bir bilgi paylaşımı yapılmadı.

You may be interested

Xiaomi Redmi Note 5 Sonunda Ortaya Çıktı
Mobil
11 views
Mobil
11 views

Xiaomi Redmi Note 5 Sonunda Ortaya Çıktı

Ibrahim Kizilirmak - 23 Kasım 2017

Akıllı telefon modelleri içerisinde, en çok satan markalardan biri olarak karşımıza çıkan Xiaomi Redmi Note serisi için beklenen adımlar atılmaya…

Çin’de Skype Engeli Gündem Oldu
İnternet
12 views
İnternet
12 views

Çin’de Skype Engeli Gündem Oldu

Ibrahim Kizilirmak - 22 Kasım 2017

Sosyal medya uygulamalarının kullanımlarının sınırlanması, internet sitelerinin kullanımlarının sınırlanması ve genel olarak dış ülke bağımlı olan uygulamalarının sınırlanması haberleri ile…

Huawei Mate 10 Lite Ülkemizde Satışa Çıktı
Mobil
10 views
Mobil
10 views

Huawei Mate 10 Lite Ülkemizde Satışa Çıktı

Ibrahim Kizilirmak - 20 Kasım 2017

Çinli akıllı telefon devlerinden biri olan Huawei, geçtiğimiz yıl yakaladığı yükselişi devam ettirmeye başladı. Markanın bu senede elde ettiği başarı…

Leave a Comment

Your email address will not be published.