Tablet Piyasası Yine Yeniden Küçüldü

Akıllı telefon piyasası, teknoloji dünyasında lider konuma gelmeye başladı. Son yıllarda başka hiçbir sektörde yaşanmayan bir büyümeden söz etmeye başladık. Birkaç yıldır sürekli olarak büyüyen bir sektör ile karşı karşıya olmamızın dışında, akıllı telefon dünyasının birçok sektörü de değiştirdiğini söylemek gerekiyor. Giderek genişleyen ve giderek yaygınlaşan akıllı telefon pazarı, firmaların bir hayli öne çıkmasını sağlarken, bilgisayar teknolojilerinde ise bir gerileme söz konusu olmaya başladı. Aslında bu tabir biraz yanlış bir tabir olarak değerlendirilebilir. Daha doğru ifade ile bilgisayar satış pazarının daraldığını söylemek daha doğru olacaktır. Artık akıllı telefonların bilgisayar görevini bile yerine getirmesi ve taşımasının oldukça kolay olması bu durumda oldukça etkili. Tablet Piyasası da tıpkı bilgisayar piyasası gibi oldukça dar bir pazar haline gelmeye başladı.

Tablet Piyasası da sürekli bir çöküş dönemi içerisine girmeye başladı. Akıllı telefonların satışlarının artmasının yanı sıra, akıllı telefonların boyutlarının büyümesi de tablet ihtiyacının azalmasına neden oldu. Haliyle yeni tablet modellerine rağmen genel olarak Tablet Piyasası bir çöküş içerisinde.

Tablet Piyasası Son Durumu Nasıl?

Son olarak Apple’ın yeni tablet modellerinin tanıtılması, Samsung’un yeni tabletler tanıtması ve Lenovo tarafından yeni tabletlerin tanıtılmasının sektörü canlandıracağı düşünülüyordu. Fakat buna rağmen pazarda ciddi bir düşüş söz konusu olduğu ortaya çıktı. 2017 yılının 3.çeyreği için geçerli olduğu belirtilen verilere göre toplam tablet satışları 40 milyonu buldu. Fakat bu rakam bir önceki seneye göre oldukça düşük bir seviyede kalmış durumda. Geçen seneye göre tablet satışlarının %5.4 gibi bir oranla düştüğü görülüyor. Tablet Piyasası için yaşanan bu düşüş marka bazında da karşımıza çıkıyor. Fakat her ne kadar düşüş yaşansa ve genel bir çöküşe doğru gidiliyor olsa da bazı markaların öne çıktığı ve satışlarını arttırdığı görülüyor.

Tablet Piyasası

Satışını arttırmayı başaran ilk firma ise Apple oldu. Yeni seri akıllı telefonlarıyla beraber tablet sınıfını da yenileyen markanın, genel satış oranlarında %11.4 oranında bir artış yakaladığı belirtiliyor. Aynı döneme göre %11’lik bir artış sağlayan markanın yanı sıra Amazon içinde bir yükseliş elde edildiği belirtiliyor. Buna göre Amazon’un %38.7 artış yakaladığı görülüyor.

Genel pay kısmında bu iki firmanın dışında yükseliş yakalayan bir başka firma daha yok. Apple’ın hemen arkasında gelen 2.sırada yer alan firma olan Samsung’un ise pazarda %15 oranına düştüğü görülüyor. %15 oranı geçen seneye göre %7.9’luk bir düşüş yaşandığını gösteriyor. Genel düşüş rakamlarının da oldukça önemli seviyede olduğunu görüyoruz. Apple ve Samsung’un bu alanda atacağı adımların Tablet Piyasası için yeni bir gelişmenin sağlayacağı düşünülüyor. Fakat bu adımlar şu an için gelmiş değil. En azından Samsung için söyleyebiliriz.

Ilginizi çekebilir

Civilization 6 Rise And Fall Paketi Tanıtıldı
Oyun
15 görünteleme
Oyun
15 görünteleme

Civilization 6 Rise And Fall Paketi Tanıtıldı

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Strateji oyunları denildiği zaman akla ilk gelen yapımlar arasında yer alan Civilization, geçtiğimiz sene piyasaya sürdüğü yeni oyunu Civilization 6…

Bezel-Free Kit İle Asus ROG Çoklu Ekran Desteği
Teknoloji
6 görünteleme
Teknoloji
6 görünteleme

Bezel-Free Kit İle Asus ROG Çoklu Ekran Desteği

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Oyuncular ve tasarımcılar tarafından sıkça tercih edilen çoklu ekran kullanımı, başlı başına birçok sorun içeriyor. Bu sorunlar içerisinde en çok…

Snapdragon İşlemcili Lenovo Miix 630 Tanıtımı Yapıldı
Teknoloji
5 görünteleme
Teknoloji
5 görünteleme

Snapdragon İşlemcili Lenovo Miix 630 Tanıtımı Yapıldı

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Qualcomm kısa süre önce yeni amiral gemisi işlemcileri olan Snapdragon 845 modelini tanıtmıştı. Yeni işlemcilerin tanıtılmasının hemen ardından ise farklı…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.