SpaceX Zuma Uzay Aracını Uzaya Gönderiyor!

Uzay araştırmalarında Elon Musk şirketi SpaceX, ilk sıraya yerleşti. En az NASA kadar gündeme gelen firma, uzaya gönderilip geri indirilebilir roketleriyle beraber üst düzey uzay araştırmalarında görev almak için zemin oluşturmaya başladı. Son olarak firmanın denemesini yaptığı Falcon 9 roketlerinin uzaylı zannedilmesinin gündeme geldiğini biliyoruz. Uzaylı iddialarıyla tüm dünya tarafından tanınmaya başlayan roketlerin, bugünlerde gündeme gelmesinin nedeni ise bambaşka. Bu kez roketler ve SpaceX, Zuma adı verilen bir uzay aracı nedeniyle gündemde.

Öyle ki ABD tarafından bu uzay aracının uzay görevine gönderilmek için hazırlandığı ve Falcon 9 roketleriyle beraber araçların bu hafta içerisinde uzaya gönderileceği ortaya çıktı. Fakat bazı ilginç gelişmeler var.

Zuma Görevi Ne Olacak?

SpaceX tarafından uzaya taşınacak olan Zuma araçlarının bu kez gündeme gelmesinin nedeni araçların görevi. ABD tarafından açıklanmadı ancak bu araçların görevlerinin oldukça gizli olacağı belirtiliyor. Zuma aracının yapısı konusunda da bir bilgi yok. Bu nedenle meraklar daha da artıyor. Şimdiye kadar yapılan uzay çalışmalarında hep bilgiler verildiğini gördük. Bu kez Zuma için bilgilerin verilmemesi, kafalarda önemli soru işaretlerine neden oluyor.

Zuma

SpaceX tarafından da görev için bir açıklama yapılmaması merakları daha da arttırmakta. Konu hakkında neredeyse hiç açıklama yok. Sadece şunu biliyoruz ki SpaceX, 5 Ocak sonrasında Falcon 9 roketlerini kullanarak Zuma aracını uzaya taşıyacak. Bu aracın ne işe yarayacağı ya da tam olarak ne zaman geri döneceği, hatta geri dönüp dönmeyeceği bile bilinmiyor.

Tüm bunlar ABD tarafından gizli tutulmuş durumda. Uzmanların çok farklı görüşleri var ancak bunun bir uzay araştırma görevi olabileceği ya da bulunun bir bulgunun değerlendirmelerinin yapılabileceği konusunda tahminler var. Yani yeni bir keşif yapılmış ve bu keşfin araştırılması için yeni araştırma araçları gönderilmiş olabilir. İddialar şu an için bu yönde yoğunlaşıyor. Yine de resmi kurumlar tarafından bir açıklama yapılmadan kesin bir yorum yapmak oldukça zor görünmekte. Zuma hakkında bir açıklama yapılıp yapılmayacağını fırlatma işleminden sonra görmek mümkün olacak.

Ilginizi çekebilir

Civilization 6 Rise And Fall Paketi Tanıtıldı
Oyun
15 görünteleme
Oyun
15 görünteleme

Civilization 6 Rise And Fall Paketi Tanıtıldı

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Strateji oyunları denildiği zaman akla ilk gelen yapımlar arasında yer alan Civilization, geçtiğimiz sene piyasaya sürdüğü yeni oyunu Civilization 6…

Bezel-Free Kit İle Asus ROG Çoklu Ekran Desteği
Teknoloji
6 görünteleme
Teknoloji
6 görünteleme

Bezel-Free Kit İle Asus ROG Çoklu Ekran Desteği

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Oyuncular ve tasarımcılar tarafından sıkça tercih edilen çoklu ekran kullanımı, başlı başına birçok sorun içeriyor. Bu sorunlar içerisinde en çok…

Snapdragon İşlemcili Lenovo Miix 630 Tanıtımı Yapıldı
Teknoloji
5 görünteleme
Teknoloji
5 görünteleme

Snapdragon İşlemcili Lenovo Miix 630 Tanıtımı Yapıldı

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Qualcomm kısa süre önce yeni amiral gemisi işlemcileri olan Snapdragon 845 modelini tanıtmıştı. Yeni işlemcilerin tanıtılmasının hemen ardından ise farklı…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.