Samsung Exynos 9810 İşlemcilerini Görücüye Çıkardı

Mobil işlemci konusunda başarılı firmalardan biri olan Samsung, özellikle son yıllarda yenilenmiş işlemci modelleriyle beraber amiral gemisi modellerini güçlendirmeyi başardı. En son geçtiğimiz sene Galaxy S8 modellerinde etkili bir işlemci hamlesi yaptığı görülen markanın bu kez ise Exynos 9810 işlemcilerini tanıtması gündem oldu.

Bu yılın amiral gemisi işlemcisi olarak tanıtılan yeni Exynos 9810 işlemcilerinin içerisinde yer alan özellikler ise markanın yine oldukça başarılı olacağını göstermiş oldu. Hemen Exynos 9810 işlemcilerinin özelliklerine geçelim.

Exynos 9810 Özellikleri Neler Oldu?

Üretim teknolojisi ile dikkat çeken bir işlemci serisinden söz ediyoruz. Yeni işlemcilerde ikinci nesil 10 nm FinFET kullanımı tercih edilmiş durumda. Hem daha hızlı hem de daha tasarruflu işlemciler elde edilmiş oldu. Güç tüketimi düşürülürken hızlandırılması sağlana işlemcilerin tek yeniliği elbette bu değil.  9810 işlemcilerinin saat hızları da bir hayli dikkat çekiyor.

Toplamda 7 çekirdekle gelen işlemcilerde 3 adet performans ve 4 adette tasarruf işlemcileri yer alıyor. 3 adet performans işlemcisi sayesinde Exynos 9810 serisinin 2.9 GHz değerine kadar hıza çıkması sağlanmakta. Diğer çekirdekler ise güç dengesini sağlama konusunda oldukça başarılı ve iki katı daha yüksek tasarruf değerleri elde ediliyor. İşlemcilerin toplamda %40 daha performanslı olduğu açıklanan bilgiler arasında.

Exynos 9810

Hızın 2.9 GHz olması ise en iyi noktalardan bir tanesi. Bunun yanı sıra grafik biriminde de bir yenileme durumu söz konusu. Mali G72 grafik birimin yer aldığı işlemci en az %20 daha iyi bir grafik performansı sunuyor. Cat 18 LTE modemlerine geçen Exynos 9810, 1.2 Gbps hız sunmasıyla da kendisini gösterecek gibi duruyor.

Bunun yanı sıra diğer yeni işlemci modellerinde olduğu gibi Exynos 9810 serisinde de yapay zeka ile makine öğrenimi sunulduğunu görüyoruz. Nesne ve sahne tanıma gibi özelliklerinin yanı sıra kod çözücü özellikleri de bulunan işlemcilerin artıları oldukça fazla. Galaxy S9 modelinin tanıtımından sonra 9810 serisinin yeteneklerini daha yakından göreceğiz.

Ilginizi çekebilir

Civilization 6 Rise And Fall Paketi Tanıtıldı
Oyun
15 görünteleme
Oyun
15 görünteleme

Civilization 6 Rise And Fall Paketi Tanıtıldı

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Strateji oyunları denildiği zaman akla ilk gelen yapımlar arasında yer alan Civilization, geçtiğimiz sene piyasaya sürdüğü yeni oyunu Civilization 6…

Bezel-Free Kit İle Asus ROG Çoklu Ekran Desteği
Teknoloji
6 görünteleme
Teknoloji
6 görünteleme

Bezel-Free Kit İle Asus ROG Çoklu Ekran Desteği

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Oyuncular ve tasarımcılar tarafından sıkça tercih edilen çoklu ekran kullanımı, başlı başına birçok sorun içeriyor. Bu sorunlar içerisinde en çok…

Snapdragon İşlemcili Lenovo Miix 630 Tanıtımı Yapıldı
Teknoloji
5 görünteleme
Teknoloji
5 görünteleme

Snapdragon İşlemcili Lenovo Miix 630 Tanıtımı Yapıldı

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Qualcomm kısa süre önce yeni amiral gemisi işlemcileri olan Snapdragon 845 modelini tanıtmıştı. Yeni işlemcilerin tanıtılmasının hemen ardından ise farklı…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.