Qualcomm İle Apple Arasında Yeni Savaş

Qualcomm İle Apple uzun süredir en çok tartışan ve en çok yarışan firmalar olarak ortaya çıkıyor. Fakat firmanın yarışması ve tartışmasına neden olan konu geliştirdikleri yeni ürünler değil. İki firma arasındaki yarış davalar üzerinden devam ediyor. Öyle ki iki firma birbirlerine sürekli olarak davalar açıyor.

Bir gün Qualcomm, bir gün Apple derken iki firma arasında sürekli olarak devam eden dava süreçleri görmeye başladık. Son olarak Apple bir açıklama yaparak geri adım atmayacaklarını ve artık Qualcomm’un hiçbir ürününü kullanmayacaklarını belirtmişti. Apple’ın bu açıklamasından sonra firmanın daha çok Intel ile ortak çalışmalar yapmaya başladığını gördük. Qualcomm ise bu durumdan rahatsız olmuş olacak ki bir daha haberi daha geldi.

Qualcomm İle Apple Arasında Yeni Dava

Bu kez davayı açan Qualcomm oldu. Firma, Apple’ın Intel ile kod paylaşımı yaptığını açıkladı. Buraya kadar firmayı ilgilendiren bir nokta yok gibi gözükse de Qualcomm’a göre paylaşılan kodlar ortak çalışma durumunda ortaya çıkan kodlar değil. Kullanılan ve paylaşılarak ortak çalışılan kodlar Qualcomm tarafından geliştirilen kodlar. Markanın yaptığı açıklamalara göre bu kodlar daha önce Apple ile yapılan ortak çalışma sonrasında geliştirilen kodlar. Bu nedenle Qualcomm kodlar üzerinde hak talebi yapmış durumda. Apple’ın aralarındaki anlaşmayı ihlal ettiğini belirten firmanın bu nedenle dava başvurusu yaptığı ve kodlar için yeni adımlar attığı belirtiliyor.

Qualcomm

Buna göre firmanın kullanılan kodların patentini elinde barındırdığı ve yapılan çalışmaların iptal edilmesi için iptal başvuruları yaptığı ortaya çıktı. Apple’ın bu durum karşısında nasıl karşılık vereceği de başka bir merak konusu oldu.

Öyle ki firmanın davayı kaybetmesi durumunda birçok önemli teknoloji de yazılım sıkıntısı ortaya çıkacak ve Apple ciddi oranda tazminat ödeyecek. Son olarak Apple’ın adım sırasının geldiğini görüyoruz. İki firma arasında yaşanan mücadelenin ise uzun süre devam edeceği düşüncesi var. Kazanan olacak mı? En çok merak edilen soru zaten bu.

Ilginizi çekebilir

Civilization 6 Rise And Fall Paketi Tanıtıldı
Oyun
15 görünteleme
Oyun
15 görünteleme

Civilization 6 Rise And Fall Paketi Tanıtıldı

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Strateji oyunları denildiği zaman akla ilk gelen yapımlar arasında yer alan Civilization, geçtiğimiz sene piyasaya sürdüğü yeni oyunu Civilization 6…

Bezel-Free Kit İle Asus ROG Çoklu Ekran Desteği
Teknoloji
6 görünteleme
Teknoloji
6 görünteleme

Bezel-Free Kit İle Asus ROG Çoklu Ekran Desteği

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Oyuncular ve tasarımcılar tarafından sıkça tercih edilen çoklu ekran kullanımı, başlı başına birçok sorun içeriyor. Bu sorunlar içerisinde en çok…

Snapdragon İşlemcili Lenovo Miix 630 Tanıtımı Yapıldı
Teknoloji
5 görünteleme
Teknoloji
5 görünteleme

Snapdragon İşlemcili Lenovo Miix 630 Tanıtımı Yapıldı

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Qualcomm kısa süre önce yeni amiral gemisi işlemcileri olan Snapdragon 845 modelini tanıtmıştı. Yeni işlemcilerin tanıtılmasının hemen ardından ise farklı…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.