Pardus Üzerinde Geliştirmeler Başladı

İşletim sistemi teknolojileri içerisinde milli bir işletim sistemi olması nedeniyle tanıdığımız Pardus, uzun bir geliştirme süreci sonrasında geçtiğimiz senelerde aktif olarak kullanıma açılmıştı. Yeni sistemleriyle beraber Linux çekirdeğini kullanarak başarı elde etmeye çalışan Pardus, geçtiğimiz yıllarda ise yaşanan sorunlar ile gündeme gelmişti.

TÜBİTAK tarafından geliştirilen ve bir türlü yaygınlaşamayan işletim sisteminin son yayınlanan güncelleme sürümü sonrasında ise kullanıcıların beklentileri karşılayacak önemli eklentilerin geldiğini görmüştük. Daha başarılı bir işletim sistemi beklentisi sürekli hale gelen sistemin hakkında önemli kararlar alındığı ortaya çıktı. Son yapılan açıklamalara göre sistem üzerinde detaylı çalışmalar çoktan başladı.

Pardus Geliştiriliyor

Artık üzerinde durulmayacak ya da geleceği yok gibi düşüncelerin aksine işletim sisteminin milli işletim sistemi olarak kabul edilmesi değişimi ortaya koyuyor. Buna göre son yapılan açıklamalara göre Pardus işletim sisteminin yeniden geliştirilme sürecine alınacağı belirtildi. Tabii ki mevcut işletim sistemi yeniden oluşturulmayacak fakat geliştirme sistemi çok daha farklı olarak düzenlenecek. Buna göre işletim sistemi üzerine yapılan yatırım arttırılacak ve eksiksiz bir işletim sistemi için hazırlıklar yapılacak.

Pardus

Geliştirme sürecinin hızlanacağını belirten TÜBİTAK yetkililerinin, geliştirme desteklerinin de artırılacağını belitti. Bunun yanında kullanım alanlarının da genişletilmesini beklediğimiz Pardus işletim sisteminin, tüm kamu kuruluşlarında kullanılan resmi işletim sistemi olması bekleniyor. Tabii ki bunun için işletim sisteminin Windows kadar kullanışlı ve Windows kadar kolay arayüz sistemine sahip olan bir işletim sistemi olması gerekiyor.

Bu konuda yapılacak olan çalışmalar merakla bekleniyor. Linux son çekirdeğini kullanan işletim sisteminin ne derece geliştirileceği konusunda meraklı bir bekleyiş var. Teknoloji dünyasında da merakla beklenen işletim sisteminin yeni sürümlerinin ne zaman yayınlanacağı konusunda ise bir bilgi verilmediğini belirtelim. Bunun için geliştirme sürüm notlarının yayınlanması bekleniyor. Yeni sürümlerle beraber yayınlanacak olan geliştirme notlarında değişimleri daha net göreceğiz.

Ilginizi çekebilir

Civilization 6 Rise And Fall Paketi Tanıtıldı
Oyun
15 görünteleme
Oyun
15 görünteleme

Civilization 6 Rise And Fall Paketi Tanıtıldı

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Strateji oyunları denildiği zaman akla ilk gelen yapımlar arasında yer alan Civilization, geçtiğimiz sene piyasaya sürdüğü yeni oyunu Civilization 6…

Bezel-Free Kit İle Asus ROG Çoklu Ekran Desteği
Teknoloji
6 görünteleme
Teknoloji
6 görünteleme

Bezel-Free Kit İle Asus ROG Çoklu Ekran Desteği

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Oyuncular ve tasarımcılar tarafından sıkça tercih edilen çoklu ekran kullanımı, başlı başına birçok sorun içeriyor. Bu sorunlar içerisinde en çok…

Snapdragon İşlemcili Lenovo Miix 630 Tanıtımı Yapıldı
Teknoloji
5 görünteleme
Teknoloji
5 görünteleme

Snapdragon İşlemcili Lenovo Miix 630 Tanıtımı Yapıldı

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Qualcomm kısa süre önce yeni amiral gemisi işlemcileri olan Snapdragon 845 modelini tanıtmıştı. Yeni işlemcilerin tanıtılmasının hemen ardından ise farklı…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.