Nvidia İşlemci Konusunda Zirveye Oturmaya Hazırlanıyor

İşlemci konusunda en başarılı firma olarak dikkat çeken Intel, uzun bir süredir işlemci dünyasında lider konumda olarak devam ediyor olsa da son bilgiler bu durumun değişmek üzerine olduğunu gösteriyor. Mobil pazarda zaten liderliği Samsung’a kaptıran firmanın, bilgisayar alanında ise yeni bir rakibi ortaya çıkmak üzere. Buna göre markanın yeni rakibi Nvidia olacak.

Aslında bir ekran kartı üreticisi olarak öne çıksa da markanın bundan sonraki süreçte ekran kartlarında yer verdiği GPU işlemcilerini doğrudan kullanıma sunması bekleniyor. Ekran kartlarında en iyi sonucu veren ve açıkçası özellikle oyun bilgisayarlarında aranan bileşenler olarak bilinen Nvidia GPU serisinin nasıl genişleyeceği konusunda da bazı bilgiler paylaşıldı.

Nvidia GPU Kullanımı Yaygınlaşıyor

Konunun gündeme gelmesini sağlayan Nvidia markasının CEO’su tarafından yapılan açıklamalar. Dün düzenlenen etkinlikle beraber ünlü CEO Jensen Huang, artık GPU kullanımının başlı başına yeterli gelmeye başladığını belirtti. Hatta ekran kartlarında yer alan GPU serilerinin genel performans konusunda da birçok CPU serisini geride bıraktığı belirtiliyor.

Bu nedenle de birçok ünlü firmanın GPU kullanımına yöneldiği açıklamaları yapılmakta. Moore yasasının da 7 senelik bir süreçte etkisini kaydetmeye başlaması, zaten CPU işlemcilerinin döneminin değiştiğinin bir kanıtı. Aralarında Alibaba gibi firmalarında bulunduğu dev markalarında GPU kullanıma yöneldiğinin açıklanmasının sonrasında Nvidia, bu alanda da rakipsiz olmaya çalışacak gibi gözüküyor.

Nvidia GPU

Henüz sistemin ne kadar etkin bir şekilde kullanıldığının bilinmemesi ve bilgisayarlarda kişisel kullanıma yönelik bu alanda nasıl bir çalışma yapılacağının bilinmemesi, iddialarında sınırlı olarak kalmasına neden oluyor. Fakat Intel’in CPU serilerinin yerine GPU modellerinin kullanılacağını görecek olursak, bilgisayar teknolojilerinde de önemli değişiklikler konuşulacak.

Oyuncu serisi bilgisayarlarda daha da öne çıkacağı ve kendisini göstereceği düşünülen GPU teknolojisinin ilk olarak hangi kişisel bilgisayar serisinde kullanılacağı konusunda ise bilgiler verilmiş değil. Değişen teknolojinin CPU-GPU değişimine de yer verip vermeyeceğini merakla bekliyoruz. Gelişmeler ve yeni bilgiler geldikçe sitemizde yer vereceğiz.

Ilginizi çekebilir

Civilization 6 Rise And Fall Paketi Tanıtıldı
Oyun
16 görünteleme
Oyun
16 görünteleme

Civilization 6 Rise And Fall Paketi Tanıtıldı

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Strateji oyunları denildiği zaman akla ilk gelen yapımlar arasında yer alan Civilization, geçtiğimiz sene piyasaya sürdüğü yeni oyunu Civilization 6…

Bezel-Free Kit İle Asus ROG Çoklu Ekran Desteği
Teknoloji
7 görünteleme
Teknoloji
7 görünteleme

Bezel-Free Kit İle Asus ROG Çoklu Ekran Desteği

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Oyuncular ve tasarımcılar tarafından sıkça tercih edilen çoklu ekran kullanımı, başlı başına birçok sorun içeriyor. Bu sorunlar içerisinde en çok…

Snapdragon İşlemcili Lenovo Miix 630 Tanıtımı Yapıldı
Teknoloji
6 görünteleme
Teknoloji
6 görünteleme

Snapdragon İşlemcili Lenovo Miix 630 Tanıtımı Yapıldı

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Qualcomm kısa süre önce yeni amiral gemisi işlemcileri olan Snapdragon 845 modelini tanıtmıştı. Yeni işlemcilerin tanıtılmasının hemen ardından ise farklı…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.