Nvidia İşlemci Konusunda Zirveye Oturmaya Hazırlanıyor

İşlemci konusunda en başarılı firma olarak dikkat çeken Intel, uzun bir süredir işlemci dünyasında lider konumda olarak devam ediyor olsa da son bilgiler bu durumun değişmek üzerine olduğunu gösteriyor. Mobil pazarda zaten liderliği Samsung’a kaptıran firmanın, bilgisayar alanında ise yeni bir rakibi ortaya çıkmak üzere. Buna göre markanın yeni rakibi Nvidia olacak.

Aslında bir ekran kartı üreticisi olarak öne çıksa da markanın bundan sonraki süreçte ekran kartlarında yer verdiği GPU işlemcilerini doğrudan kullanıma sunması bekleniyor. Ekran kartlarında en iyi sonucu veren ve açıkçası özellikle oyun bilgisayarlarında aranan bileşenler olarak bilinen Nvidia GPU serisinin nasıl genişleyeceği konusunda da bazı bilgiler paylaşıldı.

Nvidia GPU Kullanımı Yaygınlaşıyor

Konunun gündeme gelmesini sağlayan Nvidia markasının CEO’su tarafından yapılan açıklamalar. Dün düzenlenen etkinlikle beraber ünlü CEO Jensen Huang, artık GPU kullanımının başlı başına yeterli gelmeye başladığını belirtti. Hatta ekran kartlarında yer alan GPU serilerinin genel performans konusunda da birçok CPU serisini geride bıraktığı belirtiliyor.

Bu nedenle de birçok ünlü firmanın GPU kullanımına yöneldiği açıklamaları yapılmakta. Moore yasasının da 7 senelik bir süreçte etkisini kaydetmeye başlaması, zaten CPU işlemcilerinin döneminin değiştiğinin bir kanıtı. Aralarında Alibaba gibi firmalarında bulunduğu dev markalarında GPU kullanıma yöneldiğinin açıklanmasının sonrasında Nvidia, bu alanda da rakipsiz olmaya çalışacak gibi gözüküyor.

Nvidia GPU

Henüz sistemin ne kadar etkin bir şekilde kullanıldığının bilinmemesi ve bilgisayarlarda kişisel kullanıma yönelik bu alanda nasıl bir çalışma yapılacağının bilinmemesi, iddialarında sınırlı olarak kalmasına neden oluyor. Fakat Intel’in CPU serilerinin yerine GPU modellerinin kullanılacağını görecek olursak, bilgisayar teknolojilerinde de önemli değişiklikler konuşulacak.

Oyuncu serisi bilgisayarlarda daha da öne çıkacağı ve kendisini göstereceği düşünülen GPU teknolojisinin ilk olarak hangi kişisel bilgisayar serisinde kullanılacağı konusunda ise bilgiler verilmiş değil. Değişen teknolojinin CPU-GPU değişimine de yer verip vermeyeceğini merakla bekliyoruz. Gelişmeler ve yeni bilgiler geldikçe sitemizde yer vereceğiz.

You may be interested

Tizen 3.0 Sonrasında Gear S3 Pil Değişimi
Teknoloji
4 views
Teknoloji
4 views

Tizen 3.0 Sonrasında Gear S3 Pil Değişimi

Ibrahim Kizilirmak - 4 Aralık 2017

Samsung’un akıllı saat pazarında yer aldığı seri olarak karşımıza çıkan Gear S serisi, her sene yenilenen modellerden biri olarak öne…

Mars Kolonileri İçin Tasarım Yarışması Sonuçlandı
Uzay Teknolojisi
6 views
Uzay Teknolojisi
6 views

Mars Kolonileri İçin Tasarım Yarışması Sonuçlandı

Ibrahim Kizilirmak - 4 Aralık 2017

Uzay araştırmalarında son noktalara gelinmeye başlandı. NASA dünya dışında hala bir yaşam arayışı içerisine girmiş olsa da bunun yanı sıra…

SpaceX Falcon Heavy İçin Erteleme Açıklaması Geldi
Uzay Teknolojisi
5 views
Uzay Teknolojisi
5 views

SpaceX Falcon Heavy İçin Erteleme Açıklaması Geldi

Ibrahim Kizilirmak - 4 Aralık 2017

Uzay teknolojileri konusunda NASA ile yaptığı ortak çalışmalarla öne çıkan Elon Musk, özellikle roket denemeleriyle beraber SpaceX’i öne çıkarmayı başardı.…

Leave a Comment

Your email address will not be published.