Nvidia İşlemci Konusunda Zirveye Oturmaya Hazırlanıyor

İşlemci konusunda en başarılı firma olarak dikkat çeken Intel, uzun bir süredir işlemci dünyasında lider konumda olarak devam ediyor olsa da son bilgiler bu durumun değişmek üzerine olduğunu gösteriyor. Mobil pazarda zaten liderliği Samsung’a kaptıran firmanın, bilgisayar alanında ise yeni bir rakibi ortaya çıkmak üzere. Buna göre markanın yeni rakibi Nvidia olacak.

Aslında bir ekran kartı üreticisi olarak öne çıksa da markanın bundan sonraki süreçte ekran kartlarında yer verdiği GPU işlemcilerini doğrudan kullanıma sunması bekleniyor. Ekran kartlarında en iyi sonucu veren ve açıkçası özellikle oyun bilgisayarlarında aranan bileşenler olarak bilinen Nvidia GPU serisinin nasıl genişleyeceği konusunda da bazı bilgiler paylaşıldı.

Nvidia GPU Kullanımı Yaygınlaşıyor

Konunun gündeme gelmesini sağlayan Nvidia markasının CEO’su tarafından yapılan açıklamalar. Dün düzenlenen etkinlikle beraber ünlü CEO Jensen Huang, artık GPU kullanımının başlı başına yeterli gelmeye başladığını belirtti. Hatta ekran kartlarında yer alan GPU serilerinin genel performans konusunda da birçok CPU serisini geride bıraktığı belirtiliyor.

Bu nedenle de birçok ünlü firmanın GPU kullanımına yöneldiği açıklamaları yapılmakta. Moore yasasının da 7 senelik bir süreçte etkisini kaydetmeye başlaması, zaten CPU işlemcilerinin döneminin değiştiğinin bir kanıtı. Aralarında Alibaba gibi firmalarında bulunduğu dev markalarında GPU kullanıma yöneldiğinin açıklanmasının sonrasında Nvidia, bu alanda da rakipsiz olmaya çalışacak gibi gözüküyor.

Nvidia GPU

Henüz sistemin ne kadar etkin bir şekilde kullanıldığının bilinmemesi ve bilgisayarlarda kişisel kullanıma yönelik bu alanda nasıl bir çalışma yapılacağının bilinmemesi, iddialarında sınırlı olarak kalmasına neden oluyor. Fakat Intel’in CPU serilerinin yerine GPU modellerinin kullanılacağını görecek olursak, bilgisayar teknolojilerinde de önemli değişiklikler konuşulacak.

Oyuncu serisi bilgisayarlarda daha da öne çıkacağı ve kendisini göstereceği düşünülen GPU teknolojisinin ilk olarak hangi kişisel bilgisayar serisinde kullanılacağı konusunda ise bilgiler verilmiş değil. Değişen teknolojinin CPU-GPU değişimine de yer verip vermeyeceğini merakla bekliyoruz. Gelişmeler ve yeni bilgiler geldikçe sitemizde yer vereceğiz.

You may be interested

PlayStation 4 5.0 Güncellemesi Yayına Girdi
Oyun
9 views
Oyun
9 views

PlayStation 4 5.0 Güncellemesi Yayına Girdi

Ibrahim Kizilirmak - 3 Ekim 2017

Oyun konsolları için geçtiğimiz günlerde önemli bir haber yayınlanmıştı. Sony’nin oyun konsolları için yapılan haberde konsolların korsana yenik düştüğü belirtilmişti.…

Android Sürümleri Kullanım Oranları Güncellendi
Mobil
16 views
Mobil
16 views

Android Sürümleri Kullanım Oranları Güncellendi

Ibrahim Kizilirmak - 3 Ekim 2017

Akıllı telefonların en çok kullanılan işletim sistemi unvanını elinde bulunduran Android işletim sistemi, sürekli bir yükseliş içerisinde. Aslında iOS işletim…

WhatsApp Emoji Haberiyle Sevindirdi
Uygulamalar
9 views
Uygulamalar
9 views

WhatsApp Emoji Haberiyle Sevindirdi

Ibrahim Kizilirmak - 3 Ekim 2017

Artık sosyal medyada en çok kullanılan nesneler olarak dikkat çeken emojiler, değişen sistemlerle beraber farklılaşmaya başladı. Bu noktada en büyük…

Leave a Comment

Your email address will not be published.