Modem Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Günümüzde internete bağlanma alternatifleri çoğalmaya devam ediyor. Özellikle mobil bağlantı çeşitlerinin giderek arttığı şu günlerde internet ile alakalı veya alakasız hemen herkesin en çok konuştuğu konuların başında da 4.5G geliyor. Mobil dünyada alternatifler bu kadar çok ve hızla artarken, evlerde durum aslında pek bu şekilde sayılmaz. Çoğumuz halen evimizde çeşitli modem markalarına ait modemler ile baş başayız.

Modemlerin özellikleri ve modem fiyatları

Hemen herkesin evinde artık birden fazla cep telefonu mevcut ayrıca veri trafiğini yoğun kullanan tabletler, bilgisayarlar da yine kullanıcıların internete çıkmak için evlerinde bulunan diğer cihazlar. Servis sağlayıcı firmalar tarafından evlerimize kurulan modemlerin bazıları oldukça iyi olurken bazıları ise gerçek anlamda bir alternatife gereksinim duyuyor. Yoğun kullanım sonrası yaşanan kopmalar, düşük sinyal seviyeleri ve erişilebilirlik ise bu sorunların başında geliyor diyebiliriz.

Yeni modem alacak kişilerin dikkat etmesi gereken hususların başında modem ile birlikte kullanılacak cihazların belirlenmesi ve ortalama kullanıcı sayısının tespit edilmesi geliyor. Ortalama bir modemin ömrünün 4-5 yıl olduğu düşünülecek olursa, seçim yaparken o günün teknolojilerinin bulunduğu bir modem tercih etmek ve sinyal seviyesinin güçlü olduğu modellere yönelmek doğru tercih için ilk ve en önemli adım olacaktır. Özellikle ADSL, VDSL ve Fiber destekli modemler buna örnek olarak verilebilir.

Modemlerin piyasada bulunan fiyatları da bu özelliklere ve modem üzerinde barındırdığı diğer özelliklere göre çeşitleniyor. Modem fiyatları tahmini olarak 50.-TL ile 500.-TL arasında değişiyor dersek abartmış olmayız. Kullanıcıların alacağı modemi seçerken bütçelerine ve alacağı modemin özelliklerine hâkim olması doğru tercih yapmasını sağlayacaktır. ADSL modem veya fiber destekli modemlerin çok çeşitli ve çok farklı fiyatların olması satın alacak kişilerin akıllarının karışmasına neden olacaktır. Söylediğimiz gibi, öncelikle bir ürün almadan önce iyi araştırılması ve alınacak ürünün tam olarak belirlenmesi en doğru tercihi yapmanıza imkân sağlayacaktır.

Bu noktada Radarex olarak size tavsiye edeceğimiz özellikler basitçe şunlar olabilir. Kuvvetli ve sağlıklı bir bağlantı için 300 Mbps bağlantı hızına sahip ve bağlantı teknolojisi olarak ADSL, ADSL2, ADSL2+ teknolojilerini üzerinde barındıran, en az 4 port ve Firewall, Router, UpNP, Qos özelliklerine sahip, ayrıca anteni değişebilen bir modem sizin seçimlerinizin içinde yer alabilir. Özellikle anten değişimi çekim sorunu yaşayan arkadaşların modemin üzerinde gelen anteni değiştirip çekim gücünü arttırmaları açısından sizin için önemli avantaj olacaktır.

En başta belirttiğimiz gibi, teknoloji hızla ilerliyor ve her gün yeni ürünler pazardaki yerini alıyor. Bu noktada kullanıcılara düşen şey araştırmak ve doğru ürünü doğru para ile satın almak. Bağlantınız güçlü olsun 😉

You may be interested

Galaxy C7 İçin Nougat Dönemi Başladı
Mobil
12 views
Mobil
12 views

Galaxy C7 İçin Nougat Dönemi Başladı

Ibrahim Kizilirmak - 17 Kasım 2017

Android sürüm güncellemeleri genel olarak çok yavaş ilerlemekte. Markalar güncellemeler için modellerini hazırlamayı bir türlü başaramıyor. Telefon modellerine göre bile…

Samsung Isı Borusu Sistemine Son Vermiyor
Mobil
9 views
Mobil
9 views

Samsung Isı Borusu Sistemine Son Vermiyor

Ibrahim Kizilirmak - 17 Kasım 2017

Başta amiral gemisi akıllı telefonları olmak üzere son dönemde akıllı telefon teknolojilerinde önemli değişiklikler göze çarpmaya başladı. Telefonlarda yer alan…

OnePlus 5T Sonunda Tanıtıma Çıktı
Mobil
11 views
Mobil
11 views

OnePlus 5T Sonunda Tanıtıma Çıktı

Ibrahim Kizilirmak - 16 Kasım 2017

OnePlus 5 ile iPhone 7 Plus modeliyle yarışan OnePlus, bu modeli bir kez daha yenilemeyi tercih etti. Bu kez tıpkı…

Leave a Comment

Your email address will not be published.