Meltdown ve Spectre Güvenlik Açıkları İçin Yeni Güncelleme

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan Intel güvenlik açıkları, kullanıcıların canını sıkmaya devam ediyor. Aslında güvenlik açığı olarak açıklanan Meltdown ve Spectre sorunlarının giderilmesi adına yeni bir güvenlik yaması serisi yayınlanmıştı. Fakat yayınlanan bu güvenlik yamaları yeni sorunları da beraberinde getirdi.

Öncelikle bilgisayarların yavaşladığı görüldü. Hemen sonrasında ise Meltdown ve Spectre güvenlik açıkları için yayınlanan yamaların, işlemci çökme sorunlarına ve ani kapanmalara neden olduğu açıklandı. İşte Microsoft bu durum için yeni bir güncelleme daha yayınlandı. Fakat durum bu kez biraz daha farklı.

Meltdown ve Spectre Yaması Sorunları Çözecek

Microsoft tarafından yayınlandığı belirtilen yeni güvenlik yamalarının sorunlu bilgisayarlara yönelik yayınlandığı belirtiliyor. En çok sorun yaşanan serileri tespit eden Microsoft, bu konuda bir güncelleme yayınlamış durumda. Yani bilgisayarlara özel olarak yayınlanan bir güncelleme serisi söz konusu. Bu kez tüm bilgisayarlar için geçerli olan bir Meltdown ve Spectre yaması söz konusu değil. Bu nedenle güncellemenin manuel olarak yayınlandığını da söylemek gerekiyor.

Meltdown ve Spectre

Oluşan sistem hatalarının yaşandığı tespit edilen bilgisayarlar için güvenlik yaması doğrudan yayınlanıyor ancak manuel sistem bazı modellerin sorun yaşamasına rağmen güncelleme almamasına neden oluyor. Meltdown ve Spectre güvenlik yamasını yüklediyseniz ve yamadan sonra sisteminizde ani kapanma sorunları gibi sorunlar yaşanıyorsa, yeni güncellemeleri manuel olarak da kontrol etmeniz gerekiyor.

Belirttiğimiz gibi herkes için güncelleme gelmeyecek. Sorun yaşandığı halde arka planda kalan ve güncelleme için bekletilen modeller olabilir. Buna göre bir düzenleme yapmak oldukça önemli olacaktır. Bu güncellemelerin de ardından yeni güncellemeler gelmeye devam edecek. Yaşanan sistem hatalarının önüne geçmek için daha uzun süre güncellemelerin gelmeye devam edeceğini düşünüyoruz. Intel’in konu hakkında bir düzenleme yapması da olası.

Ilginizi çekebilir

İşte Sony Xperia XA2, XA2 Ultra ve Xperia L2 Fiyatları
Mobil
1 görünteleme
Mobil
1 görünteleme

İşte Sony Xperia XA2, XA2 Ultra ve Xperia L2 Fiyatları

Ibrahim Kizilirmak - 30 Ocak 2018

Sony, CES 2018 kapsamında bekleneni yapmış ve yeni akıllı telefon modellerini tanıtmıştı. Markanın tanıtımları sonrasında dikkat çeken ilk detay ise…

HTC Mobil Google’a Satıldı
Mobil
2 görünteleme
Mobil
2 görünteleme

HTC Mobil Google’a Satıldı

Ibrahim Kizilirmak - 30 Ocak 2018

Akıllı telefon satışlarında son dönemin en kötü zamanlarını geçiren HTC, radikal bir karara imza atmak üzere olduğunu açıklamıştı. Firma tarafından…

En Güncel VoLTE Desteği Bulunan Akıllı Telefonlar
Teknoloji
10 görünteleme
Teknoloji
10 görünteleme

En Güncel VoLTE Desteği Bulunan Akıllı Telefonlar

Ibrahim Kizilirmak - 29 Ocak 2018

Mobil iletişim teknolojileri çok hızlı bir şekilde genişliyor. Standart düzeyde telefon görüşmelerine izin veren 2G bağlantı teknolojisini düşünecek olursak, bugün…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.