Kripto Para Takas Sitesi Bitkapital Hizmete Girdi

21 Aralık 2016
174 Görünümler

Geçtiğimiz haftalarda beta sürümüne geçen Türkiye’nin yeni nesil Bitcoin ve kripto para takas sitesi Bitkapital, gerçek alım satım işlemlerinin başladığı sistem ve platform testlerini sürdürüyor.

Bitkapital yatırım araçları ile kolayca işlem yapabilirsiniz

TL ile kripto para Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve Bitshares (BTS) takasına izin veren Türkiye’nin İlk Merkezsiz takas sitesi ve TL geçiti olan Bitkapital, Bitshares altyapısıyla daha güvenli ve şeffaf bir ortam sunuyor. Platform, mevcut sistemlere göre bir çok avantajı beraberinde getiriyor. Bu avantajlara yazımızın devamında değineceğiz. Aynı zamanda okuyucularımızın kullanmaya alışkın olduğu mevcut borsa sistemlerine nazaran dezavantajlarından da bahsedeceğiz. 

Yeni nesil takas sisteminin avantajlarına ve dezavantajlarına geçmeden önce şuna değinmekte fayda var. Her ne kadar mevcut merkezi borsalara alışkın olan kullanıcılar için zor görünse de bu sistemi anlamak için “farklı bir bakış açısına” ihtiyacınız olacak. Karşılaştıma yaparken lütfen yeni bir takas sisteminin içerisine girdiğinizi unutmayın. Her yeni teknolojide olduğu gibi gözünüze ilk çarpan eksiklikler ve aksaklıklar zamanla düzelecektir. Lafı daha fazla uzatmadan bize göre sistemin avantajlarını anlatmaya başlayalım.

Avantajlar (+)

Geleneksel borsalarda varlıklar tamamıyla merkezi işletmenin kontrolünde olduğu için örneği çokça karşımıza çıkan, borsaların saldırıya uğraması veya sistem içerisinden bir personelin hırsızlık yapması gibi durumlarda kullanıcılar varlıklarını kaybedebilirler. Yeni nesil merkezi olmayan borsada ise, kullanıcıların varlıkları bir merkezde depolanmaz. Her kullanıcının kendi bakiyesi sadece kendi cüzdanında yer alır ve hiç bir güç Bitkapital’de dahil olmak üzere kullanıcı hesaplarında yer alan varlıklara erişemez ve el koyamaz.

Geleneksel borsalarda tüm hakimiyet işletme yöneticisindedir, yani istediği kullanıcıya istediği miktarda “aslında var olmayan” para veya varlıkları tanımlayabilir. İşlemler herhangi bir makam tarafından denetlenmediği için, sistem içerisine gerçekte girmeyen Bitcoin veya diğer para birimleri, çeşitli hesaplara tanımlanabilir ve fiyat üzerinde spekülasyon yapılabilir. Bu konu yine geçmişte örnekleri olan ve kullanıcılar tarafından sıklıkla dile getirilen sorunlardan biri olmuştur. Yeni nesil merkezi olmayan borsada ise, alım-satım işlem emirlerinin tamamı blockchain’e kaydolur ve emirler blok içerisinde yer almak zorundadır. Başka bir ifadeyle, Bitkapital yöneticisi de dahil olmak üzere hiç bir güç, olmayan bir varlık üzerinden alım veya satım emri giremez ve işlem yapamaz.

Eşten eşe (P2P) kavramı bir basamak daha atlıyor. P2P kavramı Bitcoin ve diğer kripto paraların olmazsa olmazı ve en büyük özelliklerinden biri. Normalde Bitcoin gönderirken herhangi bir aracıya ihtiyaç duyulmaz, gönderim direkt olarak bir kullanıcıdan diğer kullanıcıya ulaşır. Buna benzer olarak merkezi olmayan borsalarda aynı Bitcoin gönderimine benzer bir şekilde arada bir aracı olmadan ticaret gerçekleşir. Başka bir ifadeyle, alış emri giren bir kullanıcıyla satış emri veren bir kullanıcının emirlerinin eşleştiğini düşünelim, aslında işlem merkezi bir server yerine iki kullanıcının cüzdanları arasında gerçekleşir, A kullanıcısından B kullanıcısının cüzdanına Bitcoin giderken, B’den A’ya da karşılığı gitmektedir. İşlem tam anlamıyla iki kullanıcının bilgisayarlarına kurduğu cüzdanlar arasında gerçekleşir ve bu işlem blockchain’e kaydolur. Bitkapital şirketinin bu işlemlerdeki rolü ise borsaya TL yüklemede gerekli olan TL geçidi olmaktır. Hesaplara yüklenen TL’ler platform üzerinde Kapital adını alır ve bu isimle temsil edilmektedir.

Yeni nesil merkezi olmayan borsada, geleneksel borsa sitelerinde olduğu gibi server’lardan kaynaklanan problemler veya diğer muhtelif sebepler dolayısıyla duraklatılmaz ve kullanıcılar arasındaki ticaret sürekli devam eder. Teknik sorunlar nedeniyle yaşanan donma ve kilitlenmeler ise büyük çoğunlukla geçicidir ve sayfa yenileme ile düzelir. Bugüne kadar kayda geçen büyük çaplı bir sorun yaşanmamıştır.
Merkezi olmayan borsa tamamen blockchain üzerinde çalışmasına rağmen, alış veya satış emirlerinin giriş süreleri geleneksel borsalara göre oldukça hızlıdır. Emir girildiğinde anında derinlik tablosuna işlenir ve 3 saniye içerisinde blockchain’de yayınlanır.

Yeni nesil borsa üzerinde yalnızca kripto para veya varlık takasları yapılmıyor, bunların yanında; oyun içi paralar, dijital ürünlerin kişiden kişiye aktarılmasına ilişkin sahiplik hakları gibi birçok şey, blockchain üzerinde tanımlanabilir ve finansal olmayan uygulamalar da geliştirilebilir. Örnek verecek olursak, bu borsalarda kripto varlık olarak konser bileti tanımlamak mümkün. Bin kişi kapasiteli bir konser için, toplam sayısı 1000 olan bir kripto varlık üretilirse ve konser kapısında herkesten o kripto varlıktan 1 adet geri istenirse, bilet sistemi çok daha şeffaf, kolay takip edilebilir, yanlış yapma imkanının çok daha az olduğu, kısacası çok daha güvenilir bir ortama aktarılmış olur. Özellikle internet üzerinde gerçekleşen etkinlikler (ör. seminerler, danışmanlık seansları, vs.) için son derece uygulanabilir olan bu sistem yeni nesil merkezi olmayan borsalarda bulunuyor.

Yeni nesil borsada “Gönder” seçeneği ile platform üyesi kullanıcılar, kendi aralarında varlık gönderimi yapabilir. Örneğin; A kullanıcısı B kullanıcısına takas işlemi yapmadan doğrudan BTC gönderebilir ve bu işlem yine blockchain’e kaydolur.

Dezavantajlar (-)

Cüzdanların sorumluluğu kullanıcıların kendisine aittir. Kullanıcılar TekAnahtar’larını ve Şifre’lerini kaybettikleri takdirde Bitkapital yöneticisi dahil olmak üzere, kullanıcı bir daha o hesaba ulaşamaz. Bu nedenle, TekAnahtar ve Şifre’lerin güvenli bir kaç farklı ortamda saklanması önerilir. Bu konuda biz de sizi net bir şekilde uyarmak istiyoruz. Eğer cüzdan güvenliğini sağlayamayacağınızı düşünüyorsanız sistemi kesinlikle kullanmayın. Çünkü aynen Bitcoin’de olduğu gibi Bitkapital üzerinden oluşturduğunuz hesaba ulaşım şifrenizi ve tek anahtarınızı kaybederseniz bunun geri dönüşü yoktur.

Geleneksel borsalara göre yeni nesil borsaların kullanımı daha zordur ve deneyimli kullanıcılara hitap eder. Fakat deneyimleyen tecrübesiz kullanıcılar ilk etapta zorluk yaşasa da bir kaç işlemden sonra kolaylıkla sisteme alışabilirler. https://bitkapital.com/

Kaynak: http://coin-turk.com/turkiyenin-yeni-nesil-kripto-para-takas-sitesi-bitkapital-hizmete-girdi

Ilginizi çekebilir

Civilization 6 Rise And Fall Paketi Tanıtıldı
Oyun
15 görünteleme
Oyun
15 görünteleme

Civilization 6 Rise And Fall Paketi Tanıtıldı

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Strateji oyunları denildiği zaman akla ilk gelen yapımlar arasında yer alan Civilization, geçtiğimiz sene piyasaya sürdüğü yeni oyunu Civilization 6…

Bezel-Free Kit İle Asus ROG Çoklu Ekran Desteği
Teknoloji
6 görünteleme
Teknoloji
6 görünteleme

Bezel-Free Kit İle Asus ROG Çoklu Ekran Desteği

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Oyuncular ve tasarımcılar tarafından sıkça tercih edilen çoklu ekran kullanımı, başlı başına birçok sorun içeriyor. Bu sorunlar içerisinde en çok…

Snapdragon İşlemcili Lenovo Miix 630 Tanıtımı Yapıldı
Teknoloji
5 görünteleme
Teknoloji
5 görünteleme

Snapdragon İşlemcili Lenovo Miix 630 Tanıtımı Yapıldı

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Qualcomm kısa süre önce yeni amiral gemisi işlemcileri olan Snapdragon 845 modelini tanıtmıştı. Yeni işlemcilerin tanıtılmasının hemen ardından ise farklı…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.