iPhone X Özellikleri, Çıkış Tarihi ve Fiyatı

Yaklaşık 6 aydır konuşulan iPhone X sonunda tanıtıldı. iPhone 8 ve iPhone 8 Plus akıllı telefonlarının yeterince değişiklik sunmaması nedeniyle eleştiri aldığı tanıtımda, öne çıkan model olan iPhone X beklenen değişimin de ortaya konulduğu model oldu. Hemen yeni iPhone modelinin sistem özelliklerine geçelim.

iPhone X Tasarım Özellikleri

Telefonların tasarımı gerçekten standart iPhone modellerine göre değişiklik göstermiş durumda. Arka kapakta ilk defa dikey kamera kullanımı yapıldığı ve cam yüzeye geçiş yapıldığı görülüyor.

iPhone X

7 katmanlı camlar ile ekstra koruma sunacak telefonların, ön kısımda da önemli değişiklikleri var. Artık OLED ekranı gördük ve ön kamera ile sensörlerin bulunduğu alan dışında tamamen ekran bölümü görülüyor. Geniş ekran formatına geçiş yapılmış ve artık Home tuşu yok.

iPhone X Ekran

Tasarımdan hemen sonra ekranlardan devam edelim. Ekranlar bu serinin en önemli özelliği oldu. Öyle ki çok büyük değişimler gördük. Başta OLED ekrana geçiş yapıldı. Super Retina teknolojisi ile OLED desteklendi ve True Tone teknolojisine de yer verildi.

iPhone X

Ayrıca %80.94 ekran gövde oranını da unutmamak lazım. 5.8 inç ekran boyutunun yanı sıra çözünürlük desteği de artıyor. 625 nit parlaklık değerine sahip olan telefon 1125 X 2436 piksel çözünürlüğünü kullanıyor. HDR10 desteğine de ayrı bir parantez açmak gerek.

iPhone X Sistem Özellikleri

Yine bu modelde de A11 Bionic işlemcilerinin yer aldığı açıklandı. 2.5 GHz saat hızına sahip olan işlemci, nöral tarama desteği sunmakta. 4 adet pil odaklı çekirdek, 2 adet performans ile öne çıkan çekirdek bulunan işlemci, yüz tanıma ve kamera çekimlerinde de doğrudan etkili bir model.

iPhone X

Bunların dışında bellek miktarı da son döneme göre düşük fakat Apple için en yüksek değerde. 3 GB bellek kullanılan telefon, tümleşik M11 işlemcilerine de yer veriyor. Daha başarılı ve daha hızlı bir telefon olan yeni modelde 64 GB ve 256 GB iki farklı depolama seçeneği de söz konusu.

iPhone X Kamera Teknolojileri

Gelelim asıl konuya. Kamera teknolojilerinde önemli gelişmeler var. Arka kamera dikey konumlandırılmış çift OIS destekli. 12 MP kameranın iPhone 8 Plus modelinden farklı artıları var. Özellikle artırılmış gerçeklik kısmında önemli bir yazılım desteği öne çıkıyor. f/1.8 ve f/2.4 diyafram açıklığına sahip olan 12 MP kameraların, 4K 60 fps sistemi de öne çıkacak.

iPhone X

Asıl önemli değişim ön kamera kısmında. 7 MP kameraların yanı sıra Face ID sistemi bulunuyor. Özel sensörleri bulunun bu sistem gece gündüz çalışma üzerine oluşturulmuş ve bir hayli başarılı. Hatasız yüz tanıma sistemi sunulabiliyor. Üstelik 3 boyutlu yüz tarama teknolojisi, her durumda yüzünüzün tanınmasını sağlıyor. Bunun dışında hata oranın milyonda bir.

Yüz Tanıma, Kablosuz Şarj, Animoloji, Su Geçirmezlik, Siri Bölümü

Teknik kısımların dışında telefonun birçok ekstrası var. Yüz tanıma teknolojisi konusunda zaten bilgi verdik. Bunun dışında telefonda kablosuz şarj desteği bulunuyor. Kablosuz şarj desteği telefonu sadece yarım saat içerisinde yarı yarıya şarj edebiliyor. Buna rağmen suya karşı koruma da sunuluyor. IP67 sertifikasına sahip model, ilginç bir de Animoloji sistemi sunmakta.

iPhone X

Animolojinin de kısaca yüz tanıma ile oluşturabileceğiniz, hareketli emojiler olduğunu gördük. Yani kendi emoji hareketlerinizi oluşturabileceksiniz. Ekstra detay olarak da Siri’nin fiziksel tuşlara ve yan kısımda yer alan tuşlara taşındığını ekleyelim. Son bir bilgi olarak Bluetooth 5.0 teknolojisine geçiş yapıldığını da söylemek gerek.

iPhone X Fiyatı Ne Kadar?

Yeni modelin başlangıç fiyatı 999 dolar. 256 GB olan versiyon ise 1.150 dolar.

You may be interested

Youtube Koyu Tema Özelliğini Mobil Platformlara Getiriyor
İnternet
5 views
İnternet
5 views

Youtube Koyu Tema Özelliğini Mobil Platformlara Getiriyor

Ibrahim Kizilirmak - 19 Kasım 2017

Koyu tema özelliği için adımlar atan Youtube Web sürümünde yaptığı güncelleme sonrasında, ilk defa koyu tema özelliğini kullanıma sunmuştu. Buna…

Tesla Semi İçin Kuyruklar Oluşmaya Başladı
Otomotiv
5 views
Otomotiv
5 views

Tesla Semi İçin Kuyruklar Oluşmaya Başladı

Ibrahim Kizilirmak - 19 Kasım 2017

Elektrikli araç teknolojileri içerisinde ilk sırada yer alan Tesla, otonom araç teknolojileri için yaptığı denemelerden sonra da başarı elde etti.…

OnePlus Güvenlik Sorunu Büyüyor
Mobil
5 views
Mobil
5 views

OnePlus Güvenlik Sorunu Büyüyor

Ibrahim Kizilirmak - 19 Kasım 2017

Uygun fiyatlı, ama yüksek özellikli akıllı telefon markası olarak ün kazanan OnePlus, bu alanda son yılların en çok konuşulan firmalarından…

Leave a Comment

Your email address will not be published.