iPhone 8 ve iPhone 8 Plus Özellikleri, Çıkış Tarihi ve Fiyatı

Apple sonunda merakla beklenen akıllı telefonlarını tanıtıma çıkardı. 10.yıla özel modelinde tanıtıldığı etkinlikle beraber iPhone 8 ve iPhone 8 Plus akıllı telefonları da tanıtıldı. Yeni seri akıllı telefonların özellikleri ise pek tatmin edici bulunmadı. Özellikle tasarımsal konuda ciddi eleştiriler sunulduğunu da söylemek gerekiyor. Hemen yeni modellerin detaylarından söz edelim.

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus Tasarımı Değişmedi

Tasarım konusunda beklentiler, iPhone 7 tasarımlarının değişmesi yönünde olmuştu. Fakat beklendiği gibi olmadı ve genel tasarım hemen hemen aynı tutuldu. iPhone 8 modelinde kullanılan tasarım iPhone 7 modeliyle hemen hemen aynı. iPhone 8 Plus serisinde yer alan tasarım ise iPhone 7S modeliyle hemen hemen aynı. Plus modelde yine yan yana kullanılmış çift arka kamera ve önde Home tuşu, iPhone 8 modelinde de köşeye yerleştirilmiş olan tek arka kamera ve önce Home tuşu dikkat çekti.

Renk: Uzay Gri, Gümüş, Altın

Farklar: Eski seriler ile en büyük fark cam tasarımı oldu. Her iki modelinde yüzeyi tamamen cam kaplı ve bu camlar oldukça dayanıklı, tam 7 katmandan oluşuyor. Ayrıca güçlendirilmiş metal alüminyum çerçevede farklar arasında.

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus Ekran Özellikleri

iPhone 8

Ekran özelliklerinde de çok büyük farklar göremedik. iPhone 8 modeli 4.7 inç ekranlara sahip. Retina HD özellikli ekranda 1334 X 750 piksel çözünürlük desteği var. 326 piksel yoğunluk değeri ve yine basınca duyarlı sistemlerde dikkat çeken diğer teknolojiler olarak gösterilebilir. Ayrıca renk derinlik teknolojisi de biraz daha başarılı.

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus

iPhone 8 Plus

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus ikili içerisinde tabii ki öne çıkan model Plus modeli. Ekran bölümünde de bu seri daha iyi. 5.5 inç ekran boyutu ve Retina HD ekran kullanımını gördüğümüz model Full HD çözünürlüğe sahip. Yine derin renk gamı sayesinde daha iyi bir görüntü imkanı sunulmakta. iPhone 7 Plus modeline göre bu konuda daha başarılı bir akıllı telefon karşımızda.

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus Sistem Özellikleri

iPhone 8

Şaşırtıcı bir şekilde işlemcilerde çok iyi gelişim gösterilmiş olsa da bellek kısmında yine eleştiri alacak seçimler var. İşlemci kısmında A11 Bionic çipler kullanılıyor. 2.5 GHz ve 6 çekirdek olan işlemcilerin, %30-40 arasında daha performanslı olduğu görülüyor. Özellikle eski seriye göre daha hızlı ve daha az güç tüken bir işlemciden söz ediyoruz. Ayrıca portre modlarına da kamera özelliklerine de eşlik eden işlemci performansları söz konusu. RAM bellek miktarında ise yine 2 GB seçimi söz konusu. Açıkçası bu seçim eleştiri alacak orası kesin. Depolama alanı ise 64 ve 256 GB.

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus

iPhone 8 Plus

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus ikilisinde yine öne geçen Plus modeli. Yeni işlemciler bu modelde de dikkat çekiyor. Bu nedenle ekstra olarak A11 Bionic işlemcilerini ele almıyoruz. Fakat bellek kısmında 3 GB kullanımı bulunuyor. Açıkçası iPhone 7 ve 7 Plus ile olan durum söz konusu.

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus Kamera

iPhone 8 Arka Kamera

Her iki telefonun kamerasında da A11 çiplerinin etkisini görüyoruz. İşlemcilerin sınıfının geliştirildiği ve görüntü işlemede de daha başarılı olduğu bir gerçek. Bunun dışında kamera kısmında 12 MP değerinde tek arka kamera görüyoruz. OIS destekli kamera, çok daha hızlı odaklama yapıyor. Dört LEDli flaş ışıklarının da etkisi oldukça fazla. Kameranın f/1.8 diyafram açıklığını da unutmamak gerek. Ayrıca True Tone teknolojileri de oldukça başarılı.

iPhone 8 Ön Kamera

Telefonların ön kameralarında 7 MP tercihi söz konusu. 7 MP kameraların lensleri ise f/2.2 diyafram açıklığına sahip. Selfie konusunda da bu model çok daha başarılı.

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus

iPhone 8 Plus Arka Kamera

Arka kamera kısmında yine çift kamera tercihi var. f/1.8 diyafram açıklı bir kamera ve 2.4 diyafram açıklı ikinci bir kamera söz konusu. Her iki kamerada 12 MP. Görüntü sinyali işleme teknolojisi ve ışık modlarıyla geliştirilmiş olan portre modlarını da unutmamak gerekiyor. Çift OIS destekli ve 10x yazılımsal zoom teknolojileri gibi teknolojilere sahip olan Plus, 240 fps çekim yapabilmekte.

Ön Kamera

Ön kamera kısmında ana modelle aynı kameralar kullanılıyor.

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus Dah Fazlası

Her iki modelinde ekstra birçok teknolojisi var. Bluetooth 5.0 desteği ve suya dayanıklılık bunlar arasında ilk sırada. Ayrıca hızlı modemler ve cam kasaları da unutmamak gerekiyor. Cam yüzey sayesinde kablosuz şarj desteği de sonunda sunuldu.

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus

Fiyatlar

Bu özelliklerle iPhone 8 699 dolar, iPhone 8 Plus 799 dolar olarak satışa çıkacak. Satışlar ise 22 Eylül’de başlayacak. Ön sipariş vermek isterseniz 15 Eylül tarihi de ön sipariş tarihi.

You may be interested

Google Safe Browsing Verileri Bekleneni Verdi
İnternet
4 views
İnternet
4 views

Google Safe Browsing Verileri Bekleneni Verdi

Ibrahim Kizilirmak - 12 Eylül 2017

İnternet dünyasının tehlikesi günden güne artış gösteriyor. İnternet dünyasında yaşanan güvenlik sorunlarının önüne geçmek ve casus yazılımları engellemek adına en…

Bugatti Chiron Yeni Rekorun Sahibi Oldu
Otomotiv
4 views
Otomotiv
4 views

Bugatti Chiron Yeni Rekorun Sahibi Oldu

Ibrahim Kizilirmak - 12 Eylül 2017

Lüks spor aracı serileri içerisinde en çok ilgi çeken markalardan birisinin Bugatti markası olduğunu genel kabul görmüş bir düşünce. İlk…

FIFA 18 Demo Kullanıma Açıldı
Oyun
6 views
Oyun
6 views

FIFA 18 Demo Kullanıma Açıldı

Ibrahim Kizilirmak - 12 Eylül 2017

EA Sport’un aranan oyunlarından biri olarak bildiğimiz FIFA 18, çıkış tarihine bir hayli yaklaştı. Ay sonu çıkış yapması beklenen ve…

Leave a Comment

Your email address will not be published.