Intel Yeni İşlemcileri İçin Tarih Verdi

Intel tarihinin en büyük skandalı olarak duyurulan ve daha sonra tüm işlemci modellerini etkilediği ortaya çıkan Meltdown ve Spectre güvenlik açıkları, artık yavaş yavaş çözülmeye başlandı. İlk olarak Windows tarafından gelen güncelleme yamaları, hemen sonrasında ise Apple’ın güvenlik yamaları derken söz konusu işlemci açıkları için bir bir güvenlik güncellemeleri yayınlanmıştı.

Fakat yayınlanan bu güvenlik açıkları, işlemcilerin performanslarında ciddi düşüşler yaşanmasına neden oldu. Çok ciddi bir oranda performans kaybı yaşayan işlemciler, için ise yeni bir açıklama daha geldi. Sonunda Meltdown ve Spectre güvenlik açıklarının bulunmadığı Intel modellerinin ne zaman geleceği ortaya çıktı.

Meltdown ve Spectre Açıkları Bulunmayan Intel İşlemcileri

Intel tarafından yapılan açıklamaya bakacak olursak, Meltdown ve Spectre güvenlik açıklarının bulunmadığı işlemcilerin çıkışı bu sene sonunda olacak. Marka bir yandan sorunun çözümü için çalışmalarına başlarken bir yandan da yeni işlemcileri üzerinde çalışmalara başlamış durumda. Bu sayede yeni gelecek olan işlemcilerin güvenlik açıklarını barındırmaması bekleniyor. Bunun için tasarım değişikliğine bile gidecek olan işlemci devi, yeni modellerini ise bu yılın sonunda tanıtıma çıkaracak.

Meltdown ve Spectre

Yıl sonunda gelecek olan işlemcilerim performans özellikleri bir yana, yeni işlemcilerde ilk dikkat çeken kısmın Meltdown ve Spectre güvenlik açıkları olacağı kesin. Intel işlemcilerinde yer alan güvenlik açıklarının bu şekilde sonlandırılacağını göreceğiz ancak eski modeller için hüsran devam edecek. Markanın bunun için davalarla karşı karşıya kalabileceği belirtiliyor.

Fakat süreç tüm işlemci markalarına sıçradığı için Intel’in en azından bu konuda bir şekilde paçayı kurtardığını söylemek yanlış olmayacaktır. Yaşanan sorunların sonrasında farklı olarak tasarlanan işlemcilerinin, ne gibi sistem özelliklerine sahip olacağını zamanla göreceğiz. Intel bu konuda zamanla yeni açıklamalar yapacaktır. Her ne kadar işlemciler yıl sonu yayınlanacak olsa da özellikler daha önce ortaya çıkacak.

Ilginizi çekebilir

Facebook Doğrudan Oyun Canlı Yayınlarına Başlayabilir
Sosyal Medya
2 görünteleme
Sosyal Medya
2 görünteleme

Facebook Doğrudan Oyun Canlı Yayınlarına Başlayabilir

Ibrahim Kizilirmak - 27 Ocak 2018

Sosyal medya platformları arasında adeta bir yarış söz konusu. En iyi olma yolunda sürekli yeni adımların atıldığı ve sürekli geliştirme…

Falcon Heavy Testleri Ne Zaman Yapılacak?
Uzay Teknolojisi
4 görünteleme
Uzay Teknolojisi
4 görünteleme

Falcon Heavy Testleri Ne Zaman Yapılacak?

Ibrahim Kizilirmak - 26 Ocak 2018

Elon Musk uzay teknolojileri konusunda epey bir ileri gitmeyi başarmış gibi gözüküyor. Özellikle son dönemlerde SpaceX firmasının denediği Falcon 9…

Porsche Mission E Yeni Şarj Teknolojisi İle Geliyor
Otomotiv
4 görünteleme
Otomotiv
4 görünteleme

Porsche Mission E Yeni Şarj Teknolojisi İle Geliyor

Ibrahim Kizilirmak - 26 Ocak 2018

Elektrikli araçlara yapılan yatırımlar artmaya başladı. Öyle ki gelecekte benzinli araçların yerini tamamen elektrikli araçların alacağı düşüncesi bile oluşmaya başladı.…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.