İlk İnsansı Robot Fabrikası AkınRobotics Kuruldu

Robot teknolojileri son yılların en gözde teknolojileri olarak değerlendiriliyor. Giderek yaygınlaşan ve dünya genelinde genel kabul görmüş teknoloji sınıflarından biri olarak değerlendirilmeye başlayan robot teknolojileriyle beraber, yapay zeka sistemlerinin de kullanılmaya başladığını gördük. Sadece robot olarak değerlendirilmeyen sistemler, yapay zeka ile düşünebilen ve geliştirilebilen bir robot teknolojisi oluşturulmuş durumda. Sürekli olarak geliştirilen bu alanda ülkemizde yer almaya başladı. Bu noktada önemli adımlardan birini de Akınsoft atı. Daha önce bilgisayar teknolojileri üzerinde yazılımları ile dikkat çeken firmanın, AkınRobotics adlı resmi robot tesisini kurduğu açıklandı.

İnsansı robot geliştirmeleri konusunda çalışmalar yapacağı açıklanan yeni tesisin, birçok kuruluş ve farklı amaçlar için insansı robotlar üretileceği belirtiliyor. AR-GE merkeziyle beraber kurulan yeni tesisin robot üretimine ise çok kısa süre içerisinde başlayacağı belirtiliyor.

AkınRobotics Robot Üretimine Geçiyor

Tesis içerisinde üretilen robotların ise çok amaçlı olarak geliştirilebileceği belirtildi. AkınRobotics merkezi üzerinde üretilecek olan robotların, çok geniş bir kullanım alanı olacağı belirtiliyor. Bu noktada firma yetkilileri tarafından yapılan açıklamalar ise şöyle; “Bu model robotlara, alışveriş merkezlerinde ürün tanıtma, fuarlarda broşür dağıtma, otogar ya da havalimanlarında yol gösterme, mağazalarda tezgahtarlık gibi işlevler yaptırabilirsiniz. Hastanelerde hasta bakıcılık bile yapabilecek bu robotlar, ev hanımlarına kısmen de olsa yardımcı olabilecek şekilde programlanmıştır. 22 yılda tamamlanan yeni nesil Ada GH5 isimli robotumuz, milletimize ve insanlığa hayırlı olsun.”

Yapılan açıklamalara ve ilk çalışmalara bakacak olursak, çok kısa süre içerisinde yerli yapım robotların kullanım alanları yaygınlaşmaya başlayacak. Bunun için AkınRobotics tesisleri içerisinde yapılacak olan AR-GE çalışmalarının önemi ise oldukça yüksek. Yapılan AR-GE çalışmaları sonrasında yazılım kısmında nasıl bir değişiklik yapılacağı konusunda da meraklı bir bekleyiş söz konusu. Programlanabilir ve yapay zekaya sahip olan teknolojileri bulunacak olan robotların, kullanım amaçlarına göre nasıl şekilleneceklerini ise süreç gösterecek. Robotlara nasıl ulaşılacağı ve satış fiyatları konusunda nasıl bir aralık sunulacağını da henüz bilemiyoruz.

AkınRobotics

Şimdilik sadece belli bir hareket kabiliyeti yeteneğinin bulunduğu, standart robotların üretime girdiği belirtiliyor. Fakat AkınRobotics merkezinde yapılacak olan çalışmalar sonrasında robotların daha yetenekli ve en önemlisi de daha yüksek hareket kabiliyeti kazandığı görülebilir. Bunun için süreci takip etmek gerekecek. İşin içine sadece yazılım değil ek olarak donanım teknolojileri de girdiği için konu hakkında kesin konuşmak oldukça zor.

Sadece AkınRobotics merkezinde üretilen robot parçaları değil, yazılımlar konusunda da nasıl adımlar atılacağını görmek gerekiyor. Dünya genelinde birçok ülkede benzeri kurulmaya başlayan tesislerin, giderek yaygınlaşmaya başlaması ise başka bir nokta. Apple ve Samsung gibi dev firmalar bile bu konuda çalışmalar yapmaya başladı. Dev firmaların bile yöneldiği alanda gelişmeler neler olacak göreceğiz.

Ilginizi çekebilir

Intel Sanal Gerçeklik Gözlükleri Geliyor
Giyilebilir Teknoloji
13 görünteleme
Giyilebilir Teknoloji
13 görünteleme

Intel Sanal Gerçeklik Gözlükleri Geliyor

Ibrahim Kizilirmak - 5 Şubat 2018

Sanal gerçeklik teknolojisi son dönemlerde yavaşlamaya başladı. Daha doğrusu bu alanda büyük oyuncuların dışında bu alanda fark yaratan teknolojilere uzak…

Galaxy S9 Active Modeli İçin İlk İddialar Gelmeye Başladı
Mobil
28 görünteleme
Mobil
28 görünteleme

Galaxy S9 Active Modeli İçin İlk İddialar Gelmeye Başladı

Ibrahim Kizilirmak - 5 Şubat 2018

Samsung’un yeni amiral gemisi akıllı telefonları olacak olan Galaxy S9 akıllı telefonlarının tanıtımı, bu ay içerisinde yapılacak. Telefonların tanıtımı için…

Huawei Honor 7X Red Edition Satışa Çıkıyor
Mobil
20 görünteleme
Mobil
20 görünteleme

Huawei Honor 7X Red Edition Satışa Çıkıyor

Ibrahim Kizilirmak - 5 Şubat 2018

Akıllı telefon markalarında son dönemde yeni bir trend ortaya çıkmaya başladı. Markalar son dönemde artık akıllı telefon modellerini yenilemesinin yanı…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.