İlk İnsansı Robot Fabrikası AkınRobotics Kuruldu

Robot teknolojileri son yılların en gözde teknolojileri olarak değerlendiriliyor. Giderek yaygınlaşan ve dünya genelinde genel kabul görmüş teknoloji sınıflarından biri olarak değerlendirilmeye başlayan robot teknolojileriyle beraber, yapay zeka sistemlerinin de kullanılmaya başladığını gördük. Sadece robot olarak değerlendirilmeyen sistemler, yapay zeka ile düşünebilen ve geliştirilebilen bir robot teknolojisi oluşturulmuş durumda. Sürekli olarak geliştirilen bu alanda ülkemizde yer almaya başladı. Bu noktada önemli adımlardan birini de Akınsoft atı. Daha önce bilgisayar teknolojileri üzerinde yazılımları ile dikkat çeken firmanın, AkınRobotics adlı resmi robot tesisini kurduğu açıklandı.

İnsansı robot geliştirmeleri konusunda çalışmalar yapacağı açıklanan yeni tesisin, birçok kuruluş ve farklı amaçlar için insansı robotlar üretileceği belirtiliyor. AR-GE merkeziyle beraber kurulan yeni tesisin robot üretimine ise çok kısa süre içerisinde başlayacağı belirtiliyor.

AkınRobotics Robot Üretimine Geçiyor

Tesis içerisinde üretilen robotların ise çok amaçlı olarak geliştirilebileceği belirtildi. AkınRobotics merkezi üzerinde üretilecek olan robotların, çok geniş bir kullanım alanı olacağı belirtiliyor. Bu noktada firma yetkilileri tarafından yapılan açıklamalar ise şöyle; “Bu model robotlara, alışveriş merkezlerinde ürün tanıtma, fuarlarda broşür dağıtma, otogar ya da havalimanlarında yol gösterme, mağazalarda tezgahtarlık gibi işlevler yaptırabilirsiniz. Hastanelerde hasta bakıcılık bile yapabilecek bu robotlar, ev hanımlarına kısmen de olsa yardımcı olabilecek şekilde programlanmıştır. 22 yılda tamamlanan yeni nesil Ada GH5 isimli robotumuz, milletimize ve insanlığa hayırlı olsun.”

Yapılan açıklamalara ve ilk çalışmalara bakacak olursak, çok kısa süre içerisinde yerli yapım robotların kullanım alanları yaygınlaşmaya başlayacak. Bunun için AkınRobotics tesisleri içerisinde yapılacak olan AR-GE çalışmalarının önemi ise oldukça yüksek. Yapılan AR-GE çalışmaları sonrasında yazılım kısmında nasıl bir değişiklik yapılacağı konusunda da meraklı bir bekleyiş söz konusu. Programlanabilir ve yapay zekaya sahip olan teknolojileri bulunacak olan robotların, kullanım amaçlarına göre nasıl şekilleneceklerini ise süreç gösterecek. Robotlara nasıl ulaşılacağı ve satış fiyatları konusunda nasıl bir aralık sunulacağını da henüz bilemiyoruz.

AkınRobotics

Şimdilik sadece belli bir hareket kabiliyeti yeteneğinin bulunduğu, standart robotların üretime girdiği belirtiliyor. Fakat AkınRobotics merkezinde yapılacak olan çalışmalar sonrasında robotların daha yetenekli ve en önemlisi de daha yüksek hareket kabiliyeti kazandığı görülebilir. Bunun için süreci takip etmek gerekecek. İşin içine sadece yazılım değil ek olarak donanım teknolojileri de girdiği için konu hakkında kesin konuşmak oldukça zor.

Sadece AkınRobotics merkezinde üretilen robot parçaları değil, yazılımlar konusunda da nasıl adımlar atılacağını görmek gerekiyor. Dünya genelinde birçok ülkede benzeri kurulmaya başlayan tesislerin, giderek yaygınlaşmaya başlaması ise başka bir nokta. Apple ve Samsung gibi dev firmalar bile bu konuda çalışmalar yapmaya başladı. Dev firmaların bile yöneldiği alanda gelişmeler neler olacak göreceğiz.

You may be interested

YouTube Reklamları Geri Kazanmakta Kararlı
İnternet
2 views
İnternet
2 views

YouTube Reklamları Geri Kazanmakta Kararlı

Ibrahim Kizilirmak - 5 Aralık 2017

Dünyanın en büyük video paylaşım platformlarından biri olarak bilinen YouTube, son birkaç aydır sıkıntılı günler geçiriyor. Uygulamanın sıkıntılı günler geçirmesinin…

Google Maps İçin Harika Bir Yenilik Geldi
İnternet
4 views
İnternet
4 views

Google Maps İçin Harika Bir Yenilik Geldi

Ibrahim Kizilirmak - 5 Aralık 2017

Navigasyon kavramı hayatımıza girdiği günden beridir, Google Maps en yaygın kullanılan uygulamalardan biri olarak karşımıza çıkmaya başladı. Bu alanda en…

Android Oreo Go Edition Kullanıma Sunuldu
Mobil
3 views
Mobil
3 views

Android Oreo Go Edition Kullanıma Sunuldu

Ibrahim Kizilirmak - 5 Aralık 2017

Google, Android işletim sistemi üzerinde daha fazla durmaya başladı. Son dönemde sosyal teknoloji devinin Android işletim sistemlerine bu kadar yoğun…

Leave a Comment

Your email address will not be published.