Google’ın İlk İşlemcisi Pixel Visual Core Ortaya Çıktı

Google Pixel 2 akıllı telefonlarının tanıtımının üzerinden 15 gün geçti. Her ne kadar tanıtımın üzerinden 2 hafta geçmiş olsa da Pixel 2 modelinin yenilikleri de ortaya çıkmaya devam ediyor. Genelde yazılım kısmında yapılan yeniliklerle karşı karşıya kalıyoruz. Fakat ek olarak donanım kısmında da saklı kalmış olan yenilikler ortaya çıkmaya devam ediyor. Bunlardan bir tanesi de Pixel Visual Core işlemcileri. Her ne kadar telefonların içerisinde Snapdragon 835 amiral gemisi işlemcileri olsa da markanın ek bir işlemci kullandığı ve bunu kendisinin geliştirdiği de ortaya çıktı. Fakat işlemcilerin tek bir amacı var. O amaç en iyi kamera deneyimi.

Pixel Visual Core Nasıl Bir İşlemci?

Asıl ve tek amacı görüntü sinyal işleme olan Pixel Visual Core biriminin, Pixel 2 başarısını en üst seviyeye çıkardığı görülüyor. Çip içerisinde yer alan 8 görüntü işleme ünitesi sayesinde, Goolge’ın yeni telefonunun görüntüleri çok daha iyi değerlendireceği düşünülüyor.

Sadece bu yönü ve özelleştirilmiş olan yapısı, Snapdragon’un 835 serisi işlemcilerinde bu iş için ayrılan birimden 5 katına kadar daha iyi bir performans elde edilmesini sağlıyor. HDR + çekim modunda farkını göstereceği belirtilen Pixel Visual Core çiplerinin, enerji tüketim kısmında da çok daha başarılı olacağını göreceğiz. Bu durumda da pil süresinden ekstra bir kazan sağlanmış olacağız.

Pixel Visual Core

İçerisinde DDR4 RAM bellekleri de barındıracak olan Pixel Visual Core şu an aktif değil. Yani Google Pixel 2 akıllı telefonları, DxOMark üzerinden elde ettiği 98 puanı bu çip aktif değilken aldı. Hal böyle olunca başarının çok daha yüksek olacağı düşünülüyor. Pixel Visual Core kullanımı içinse Android 8.1 sürümünün yayınlanması gerekecek.

Bu güncellemenin hemen sonrasında çip kullanıma girecek ve görüntü işleme konusunda 3.parti yazılımlara da destek verilecek. Dışarıdan gelen uygulamalara da destek verecek olan çipin telefonları bir adım öne çıkaracağı kesin. Kağıt üzerinde bakacak olursak, bu adımla beraber Google Pixel 2 kamera konusunda ilk sıradaki yerini uzun süre koruyacak.

Ilginizi çekebilir

Civilization 6 Rise And Fall Paketi Tanıtıldı
Oyun
15 görünteleme
Oyun
15 görünteleme

Civilization 6 Rise And Fall Paketi Tanıtıldı

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Strateji oyunları denildiği zaman akla ilk gelen yapımlar arasında yer alan Civilization, geçtiğimiz sene piyasaya sürdüğü yeni oyunu Civilization 6…

Bezel-Free Kit İle Asus ROG Çoklu Ekran Desteği
Teknoloji
6 görünteleme
Teknoloji
6 görünteleme

Bezel-Free Kit İle Asus ROG Çoklu Ekran Desteği

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Oyuncular ve tasarımcılar tarafından sıkça tercih edilen çoklu ekran kullanımı, başlı başına birçok sorun içeriyor. Bu sorunlar içerisinde en çok…

Snapdragon İşlemcili Lenovo Miix 630 Tanıtımı Yapıldı
Teknoloji
5 görünteleme
Teknoloji
5 görünteleme

Snapdragon İşlemcili Lenovo Miix 630 Tanıtımı Yapıldı

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Qualcomm kısa süre önce yeni amiral gemisi işlemcileri olan Snapdragon 845 modelini tanıtmıştı. Yeni işlemcilerin tanıtılmasının hemen ardından ise farklı…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.