Google Chrome Uzantılarına Dikkat!

Tarayıcılar içerisinde en çok kullanılanı son verilere göre Google Chrome tarayıcı. Google tarafından arama motoru üzerinden geliştirilip ilk sıraya yerleştirilmesi başarılan Google Chrome tarayıcı, bu başarısını eklentilerine de borçlu. Sistem olarak internet tarayıcıları içerisinde en kapsamlı olan serilerden biri olsa da eklentilerin de Google Chrome tarayıcıya artısı oldukça fazla. Hem kullanıcıların tarayıcılarını kendilerine göre özelleştirmelerini sağlayan eklentiler hem de kullanıcıların internet deneyimini en yüksek seviyeye taşımakta.

Sürekli olarak yenisinin geliştirilmesi ve bu alanın zenginleştirilmesi ise başka bir artı olarak gösterilmekte. Fakat tüm bunlar bir yana, son dönemin belası olan sanal casusların eklentileri de ele geçirmeyi başardıkları görüldü. Yani bir yandan kullanıcıların işlemcilerini kolaylaştıran eklentilerle karşı karşıya kalırken bir diğer yandan ise güvenlik sorunları yaşanmaya başladı.

Google Chrome Eklentilerinde Virüs

Yapılan araştırma sonrasında soruna neden olan önemli bir eklenti ortaya çıktı. ICEBRG güvenlik firmasının internet trafiği üzerinde yapılan değişimle fark ettiği güvenlik açığı, kullanıcıların epey bir canını sıkacak gibi gözüküyor. Nyoogle, Lite Bookmarks, Stickies gibi eklentilerde yer alan güvenlik sorunu nedeniyle Google Chrome tarayıcı üzerinden kullanıcıların af trafiğinin değiştirildiği ortaya çıktı. Kullanıcıların reklam tıklamaları yapmalarına yönelik bir sistem geliştirdiği görülen casus yazılımların bu şekilde reklam gelirlerini arttırmayı da başardığı görüldü.

Google Chrome

Google Chrome tarayıcı da yer alan bu sorunun giderilmesi için Google tarafından bir güvenlik yaması gelip gelmeyeceğini bilmiyoruz. Ancak ortaya çıkan bu güvenlik açıklarından sonra eklenti mağazasında değişiklikler yapılacaktır. Söz konusu casus yazılımları içeren eklentiler mağazadan kaldırılacaktır. Bunun dışında yeni eklentiler içinde benzer sorunların yaşanmaması için yeni bazı önlemler gelmesi bekleniyor.

Özellikle belirli reklam gösterimlerine ve kullanıcıların sayfalarına erişim sağlayan bu eklentiler için açıklama geldiği zaman daha detaylı olarak bilgilendirme yapacağız. Şu an için Google’ın atacağı adımları takip etmek en mantıklı olan işlem olacaktır. Öyle ki tarayıcı sorunlarının devam etmesi durumunda Google Chrome için farklı bir güncelleme getirilebilir.

Ilginizi çekebilir

Assassin’s Creed Origins İçin Beklenmedik Hata
Oyun
3 görünteleme
Oyun
3 görünteleme

Assassin’s Creed Origins İçin Beklenmedik Hata

Ibrahim Kizilirmak - 17 Ocak 2018

Efsane oyun serilerinden biri olan Assassin’s Creed, geçtiğimiz sene en iddialı yapımıyla gündeme gelmişti. Oyunun devam hikayesini içermesinin yanı sıra…

Motorola Moto E5 Akıllı Telefonları Geliyor
Mobil
7 görünteleme
Mobil
7 görünteleme

Motorola Moto E5 Akıllı Telefonları Geliyor

Ibrahim Kizilirmak - 16 Ocak 2018

Uygun fiyatlı akıllı telefon modelleri içerisinde yer alan modelleri sayısı gündem güne artmaya devam ediyor. Bir yandan üst segment özellikleriyle…

The Red Solstice Oyunu Ücretsiz Oldu
Oyun
8 görünteleme
Oyun
8 görünteleme

The Red Solstice Oyunu Ücretsiz Oldu

Ibrahim Kizilirmak - 16 Ocak 2018

Humble Bundle üzerinden ücretsiz olarak sunulan oyunlara her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor. Son olarak ünlü oyun serilerini ücretsiz…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.