Google Chrome İzinsiz Sekme Seslerini Engelleyecek

İnternet tarayıcılarında, çok daha rahat kullanım sunulmasını sağlayan sekme yapılarının kullanıcılar tarafından bir hayli tercih edildiğini biliyoruz. Öyle ki internet tarayıcılarının hem hızlı kullanım hem de kolay kullanım sunulması adına sekme yapısını bir hayli geliştirdiğini de biliyoruz. Bu tarayıcılardan birisi de Google Chrome.

İnternet dünyasının liderlerinden biri olan Google tarafından sunulan tarayıcının sekme özelliğinin, hemen her güncellemede mutlaka yeni özellikler kazandığını da görüyoruz. Fakat birkaç güncelleme öncesinde gelen bir özellik, kullanıcıların en çok şikayet ettikleri konulardan biri olarak karşımıza çıktı. Bu özellik sekme sesleri. Hemen sistem kararında Google Chrome kararına ve sistemin tam olarak nasıl çalıştığına geçelim.

Google Chrome Sekmeleri İçin Yeni Güncelleme

Söz konusu özellik yayınlanırken amaç, kullanıcıların işini kolaylaştırmak olmuştu. Yeni bir sekme açtığınızda, açtığınız sekmede bir video ya da bir ses dosyası varsa bu direk olarak başlatılıyor. Fakat bu sistem kullanıcılar tarafından çok da tercih edilmedi. Öyle ki yeni özellik kullanıcıların rahatsız olmasına neden olmaya başladı.

Açılan reklamlar, istenmese de doğrudan sesi açık bir şekilde açılan sekmeler, kullanıcıların epey bir şikayet ettiği konulardan biri oldu. Google Chrome tarayıcı için gelen şikayetlerin sayısının giderek arttığını da gören Google, sonunda bu konuda da özel bir çalışma yapmaya karar verdi. Google tarafından atılan adımla beraber Google Chrome tarayıcının sekme sesleri sistemi tamamen kullanıcı özelleştirmesine bırakılıyor.

Google Chrome

Bunun için kullanıcıların tek bir ayar yapması yeterli olacak. Google Chrome tarayıcı üzerinden bir sayfa açtığınızda, söz konusu özelliği kullanmak için sayfanın adres çubuğunda yer alan güvenlik simgesine tıklamanız gerekiyor. Bu bölümde “sesler” özelliğini göreceksiniz. Yeni güncelleme sonrasında aktif olacak olan sesler özelleştirmelerini yaparak da kullanıcıların, sayfa seslerini tamamen kapalı konuma getirmeleri ya da istedikleri şekilde ayarlamaları mümkün.

Söz konusu güncelleme şu an Canary sürümü üzerinden denenmeye başladı. Yeni güncellemenin ne zaman yayınlanacağını ise net olarak bilmiyoruz. Fakat Google açıklamalarına bakacak olursak, sadece birkaç hafta içerisinde yeni özellik kullanıma girecek. Tarayıcı yarışında kullanıcılarını rakiplerine kaptırmak istemeyen Google’ın elini çabuk tutacağı kesin.

You may be interested

Xiaomi Mi Mix 2 Bu Kez Çalışırken Görüntülendi
Mobil
3 views
Mobil
3 views

Xiaomi Mi Mix 2 Bu Kez Çalışırken Görüntülendi

Ibrahim Kizilirmak - 27 Ağustos 2017

Telefonlarında yer verdiği tasarımlarla dikkatleri üzerinde toplayan markalardan biri olan Xiaomi, tasarım konusunda akıllı telefon dünyasında yeni bir akım başlatmıştı.…

LG V30 Ses Sistemi Videosu Geldi
Mobil
8 views
Mobil
8 views

LG V30 Ses Sistemi Videosu Geldi

Ibrahim Kizilirmak - 27 Ağustos 2017

Ay sonunda tüm dünyanın izleyeceği bir etkinlikle beraber yeni seri akıllı telefonları LG V30 serisini tanıtacak olan LG, tanıtım öncesinde…

Game Of Thrones Sezon Finali Çalındı İddiasında Yeni Gelişmeler
Gündem Haberleri
5 views
Gündem Haberleri
5 views

Game Of Thrones Sezon Finali Çalındı İddiasında Yeni Gelişmeler

Ibrahim Kizilirmak - 27 Ağustos 2017

Dizi sektöründe en çok öne çıkan yapımlardan biri olan, Game Of Thrones bu yıl televizyon dünyasının gündemine oturmayı başardı. 7.sezonuyla…

Leave a Comment

Your email address will not be published.