Google Chrome İzinsiz Sekme Seslerini Engelleyecek

27 Ağustos 2017
28 Görünümler

İnternet tarayıcılarında, çok daha rahat kullanım sunulmasını sağlayan sekme yapılarının kullanıcılar tarafından bir hayli tercih edildiğini biliyoruz. Öyle ki internet tarayıcılarının hem hızlı kullanım hem de kolay kullanım sunulması adına sekme yapısını bir hayli geliştirdiğini de biliyoruz. Bu tarayıcılardan birisi de Google Chrome.

İnternet dünyasının liderlerinden biri olan Google tarafından sunulan tarayıcının sekme özelliğinin, hemen her güncellemede mutlaka yeni özellikler kazandığını da görüyoruz. Fakat birkaç güncelleme öncesinde gelen bir özellik, kullanıcıların en çok şikayet ettikleri konulardan biri olarak karşımıza çıktı. Bu özellik sekme sesleri. Hemen sistem kararında Google Chrome kararına ve sistemin tam olarak nasıl çalıştığına geçelim.

Google Chrome Sekmeleri İçin Yeni Güncelleme

Söz konusu özellik yayınlanırken amaç, kullanıcıların işini kolaylaştırmak olmuştu. Yeni bir sekme açtığınızda, açtığınız sekmede bir video ya da bir ses dosyası varsa bu direk olarak başlatılıyor. Fakat bu sistem kullanıcılar tarafından çok da tercih edilmedi. Öyle ki yeni özellik kullanıcıların rahatsız olmasına neden olmaya başladı.

Açılan reklamlar, istenmese de doğrudan sesi açık bir şekilde açılan sekmeler, kullanıcıların epey bir şikayet ettiği konulardan biri oldu. Google Chrome tarayıcı için gelen şikayetlerin sayısının giderek arttığını da gören Google, sonunda bu konuda da özel bir çalışma yapmaya karar verdi. Google tarafından atılan adımla beraber Google Chrome tarayıcının sekme sesleri sistemi tamamen kullanıcı özelleştirmesine bırakılıyor.

Google Chrome

Bunun için kullanıcıların tek bir ayar yapması yeterli olacak. Google Chrome tarayıcı üzerinden bir sayfa açtığınızda, söz konusu özelliği kullanmak için sayfanın adres çubuğunda yer alan güvenlik simgesine tıklamanız gerekiyor. Bu bölümde “sesler” özelliğini göreceksiniz. Yeni güncelleme sonrasında aktif olacak olan sesler özelleştirmelerini yaparak da kullanıcıların, sayfa seslerini tamamen kapalı konuma getirmeleri ya da istedikleri şekilde ayarlamaları mümkün.

Söz konusu güncelleme şu an Canary sürümü üzerinden denenmeye başladı. Yeni güncellemenin ne zaman yayınlanacağını ise net olarak bilmiyoruz. Fakat Google açıklamalarına bakacak olursak, sadece birkaç hafta içerisinde yeni özellik kullanıma girecek. Tarayıcı yarışında kullanıcılarını rakiplerine kaptırmak istemeyen Google’ın elini çabuk tutacağı kesin.

Ilginizi çekebilir

Civilization 6 Rise And Fall Paketi Tanıtıldı
Oyun
15 görünteleme
Oyun
15 görünteleme

Civilization 6 Rise And Fall Paketi Tanıtıldı

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Strateji oyunları denildiği zaman akla ilk gelen yapımlar arasında yer alan Civilization, geçtiğimiz sene piyasaya sürdüğü yeni oyunu Civilization 6…

Bezel-Free Kit İle Asus ROG Çoklu Ekran Desteği
Teknoloji
6 görünteleme
Teknoloji
6 görünteleme

Bezel-Free Kit İle Asus ROG Çoklu Ekran Desteği

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Oyuncular ve tasarımcılar tarafından sıkça tercih edilen çoklu ekran kullanımı, başlı başına birçok sorun içeriyor. Bu sorunlar içerisinde en çok…

Snapdragon İşlemcili Lenovo Miix 630 Tanıtımı Yapıldı
Teknoloji
5 görünteleme
Teknoloji
5 görünteleme

Snapdragon İşlemcili Lenovo Miix 630 Tanıtımı Yapıldı

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Qualcomm kısa süre önce yeni amiral gemisi işlemcileri olan Snapdragon 845 modelini tanıtmıştı. Yeni işlemcilerin tanıtılmasının hemen ardından ise farklı…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.