Gelecek İçin 4 Yeni İnsan Hakkı

3 Mayıs 2017
180 Görünümler

Gelecek İçin 4 Yeni İnsan Hakkı

Gelecek için 4 yeni insan hakkı konusunda çalışma yapan araştırmacılar, dünya üzerinde pek çok global teknolojinin takibini yapmakla kalmıyor, ileri görüşlülük üzerine de bu çalışmalarını sürdürmeye devam ediyorlar. Kafa yordukları konu ise şu; gelecekte insan beyni ile bağlantı kuracak olan teknolojilerin, yaratacağı tehlikelere karşı (ihtimallere karşı en azından), yeni koruyucu insan hakkı üretmek. Bu durum için pek çok alternatif ve farklı çalışma yapılıyor iken, araştırmacılar duruma biraz daha gerçekçi bakıyor ve haliyle önerilen maddeler de hiç de yabana atılacak türden olmuyor. Peki ama, araştırmacılak hangi insan hakkı maddelerini önerdi dersiniz? Gelin tek tek inceleyelim bu dört maddeyi.

Bilişsel Özgürlük Hakkı Birinci Madde

Bireylerin yapacağı iletişim seçenekleri seçimleri ve teknolojik ara yüz kullanmak ile ilgili özgürlükler, kişinin kendisine bağlı olacak. Yani kişi, kendi özgürlüğünü kendi yaratacak ve isterse kullanıp, isterse reddedebilecek. Bu sayede hem daha güvenli olacak hem de kararı kendisi verdiği için anlık olarak müdahele de mümkün olacak.

Zihinsel Mahremiyet Mevzusu İkinci Madde

Zihinsal mahremiyet mevzusu, oldukça önemli bir mevzu. İnsan hakkı söz konusu olduğu zaman, mahremiyet ne kadar önemli ise, zihinsel mahremiyet de aynı şekilde önem arz ediyor. Hiç bir cihaz, kişinin beynindeki düşünceleri açığa vuramaz. Kişinin kendi düşünceleri özgürdür ve bunu paylaşmak zorunda değildir. Aynı zamanda, hiç bir şekilde de zorlanamazlar.

Zihinsel Bütünlük Hakkı Üçüncü Madde

Bir bireyin beynine ulaşmak, erişmek, izinsiz olarak müdahele etmek ve farklı yollarla hack yöntemlerine başvurmak, kesinlikle ve kesinlikle suçtur. İster incelemek için, isterse anılarını silmek için, her şekilde bu yöntemleri kullanmak kesinlikle suç olmaktadır.

Psikolojik Devamlılık Hakkı Maddesi

Bu maddede ise, kişinin mevcut psikolojik durumunu ön plana çıkarıyor. Kişinin alacağı kararlar, belirli durumlar ile ilgili düşünceleri, dışarıdan yapılacak bir müdahale ile değişirilemez ve düzeltilemez. Yani kişinin beynine hiç bir şekilde müdahalede bulunulamaz. Bu bir suçtur.

 

Bu maddeler ile koruma altına alınan en büyük verimiz olan beyin, gelecek teknolojiler ile yapay zekanın belki de en büyük taşıyıcı kolonu olacak. Çok daha güçlü, çok daha verimli ve ihtiyaçlara yönelik çözümler üretmek, artık gerçekten heyecan verici.

Ilginizi çekebilir

Civilization 6 Rise And Fall Paketi Tanıtıldı
Oyun
15 görünteleme
Oyun
15 görünteleme

Civilization 6 Rise And Fall Paketi Tanıtıldı

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Strateji oyunları denildiği zaman akla ilk gelen yapımlar arasında yer alan Civilization, geçtiğimiz sene piyasaya sürdüğü yeni oyunu Civilization 6…

Bezel-Free Kit İle Asus ROG Çoklu Ekran Desteği
Teknoloji
6 görünteleme
Teknoloji
6 görünteleme

Bezel-Free Kit İle Asus ROG Çoklu Ekran Desteği

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Oyuncular ve tasarımcılar tarafından sıkça tercih edilen çoklu ekran kullanımı, başlı başına birçok sorun içeriyor. Bu sorunlar içerisinde en çok…

Snapdragon İşlemcili Lenovo Miix 630 Tanıtımı Yapıldı
Teknoloji
5 görünteleme
Teknoloji
5 görünteleme

Snapdragon İşlemcili Lenovo Miix 630 Tanıtımı Yapıldı

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Qualcomm kısa süre önce yeni amiral gemisi işlemcileri olan Snapdragon 845 modelini tanıtmıştı. Yeni işlemcilerin tanıtılmasının hemen ardından ise farklı…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.