Firefox Quantum Yeni Bir Dönemi Başlatıyor

25 Kasım 2017
18 Görünümler

İnternet tarayıcıları arasında yarış her geçen gün biraz daha kızışmaya başladı. Bu yarış içerisinde en önde gelen tarayıcılar ise Google ve Firefox olarak biliniyor. Hem güvenlik konusunda hem de performans konusunda sıkı bir yarış içerisinde olan her iki tarayıcı arasında önde olan Google tarayıcı olarak gözüküyor. Fakat gerek RAM bellek kullanımı gerekse de performans konusunda öne geçme isteğinde olan Firefox son olarak Firefox Quantum sürümüyle gündeme geldi.

Eski tarayıcı sürümüne göre çok daha başarılı olan Firefox Quantum sürümü, aradaki farkın bir hayli azalmasını hatta bazı noktalarda Mozilla’nın öne geçmesini sağladı. Tüm bunların ardından şimdi ise tarayıcının yeni bir oluşum içerisine daha girdiği açıklandı.

Firefox Quantum Uyarı Sistemini Sunacak

Buna göre son adımla beraber Firefox Quantum artık kullanıcıları kötü sitelere karşı uyaracak olan bir sistem kullanacak. Firefox Quantum üzerinde yapılacak olan düzenleme, tarayıcının sitelere karşı önlemler almasını sağlayacak. Eğer bir site kullanıcıların verilerini çalmak isterse, tarayıcı harekete geçecek.

Kullanıcı verilerini ihlal eden bir site görüldüğü zaman tarayıcı doğrudan kullanıcıları uyaracak. Ekranda gösterilen uyarılar sonrasında tarayıcıların koruma politikasına geçeceği de açıklandı. Yani hem kullanıcılar uyarılacak hem de sitelere karşı ekstra önlemler devreye sokulmuş olacak. Breach Alerts olarak gösterilen uyarı sistemi sayesinde, casus yazılım tehditleriyle öne çıkan sitelerinde önüne geçilmesi planlanıyor.

Firefox Quantum

Uyarı sistemi olarak karşımıza gelecek ve Firefox Quantum serisini çok daha zenginleştirecek olan yeni sistemin ne zaman kullanıma geçeceği konusunda şu an net açıklama yok. Sadece Mozilla’nın bu konu üzerinde sıkça durduğunu görüyoruz.

Bir an önce kullanıcıların güvenliğini almak isteyen tarayıcının, yeni sistemi önümüzdeki haftalarda kullanıma alması gündeme gelmesi bekleniyor. Geliştiriciler içinse sistemin şimdiden gözükmeye başladığını da söylemek gerekiyor. Sistemin tam olarak nasıl işleyeceğini de bu süreçten sonra öğrenmek mümkün olacak.

Ilginizi çekebilir

Civilization 6 Rise And Fall Paketi Tanıtıldı
Oyun
15 görünteleme
Oyun
15 görünteleme

Civilization 6 Rise And Fall Paketi Tanıtıldı

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Strateji oyunları denildiği zaman akla ilk gelen yapımlar arasında yer alan Civilization, geçtiğimiz sene piyasaya sürdüğü yeni oyunu Civilization 6…

Bezel-Free Kit İle Asus ROG Çoklu Ekran Desteği
Teknoloji
6 görünteleme
Teknoloji
6 görünteleme

Bezel-Free Kit İle Asus ROG Çoklu Ekran Desteği

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Oyuncular ve tasarımcılar tarafından sıkça tercih edilen çoklu ekran kullanımı, başlı başına birçok sorun içeriyor. Bu sorunlar içerisinde en çok…

Snapdragon İşlemcili Lenovo Miix 630 Tanıtımı Yapıldı
Teknoloji
5 görünteleme
Teknoloji
5 görünteleme

Snapdragon İşlemcili Lenovo Miix 630 Tanıtımı Yapıldı

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Qualcomm kısa süre önce yeni amiral gemisi işlemcileri olan Snapdragon 845 modelini tanıtmıştı. Yeni işlemcilerin tanıtılmasının hemen ardından ise farklı…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.