Firefox Quantum Yeni Bir Dönemi Başlatıyor

İnternet tarayıcıları arasında yarış her geçen gün biraz daha kızışmaya başladı. Bu yarış içerisinde en önde gelen tarayıcılar ise Google ve Firefox olarak biliniyor. Hem güvenlik konusunda hem de performans konusunda sıkı bir yarış içerisinde olan her iki tarayıcı arasında önde olan Google tarayıcı olarak gözüküyor. Fakat gerek RAM bellek kullanımı gerekse de performans konusunda öne geçme isteğinde olan Firefox son olarak Firefox Quantum sürümüyle gündeme geldi.

Eski tarayıcı sürümüne göre çok daha başarılı olan Firefox Quantum sürümü, aradaki farkın bir hayli azalmasını hatta bazı noktalarda Mozilla’nın öne geçmesini sağladı. Tüm bunların ardından şimdi ise tarayıcının yeni bir oluşum içerisine daha girdiği açıklandı.

Firefox Quantum Uyarı Sistemini Sunacak

Buna göre son adımla beraber Firefox Quantum artık kullanıcıları kötü sitelere karşı uyaracak olan bir sistem kullanacak. Firefox Quantum üzerinde yapılacak olan düzenleme, tarayıcının sitelere karşı önlemler almasını sağlayacak. Eğer bir site kullanıcıların verilerini çalmak isterse, tarayıcı harekete geçecek.

Kullanıcı verilerini ihlal eden bir site görüldüğü zaman tarayıcı doğrudan kullanıcıları uyaracak. Ekranda gösterilen uyarılar sonrasında tarayıcıların koruma politikasına geçeceği de açıklandı. Yani hem kullanıcılar uyarılacak hem de sitelere karşı ekstra önlemler devreye sokulmuş olacak. Breach Alerts olarak gösterilen uyarı sistemi sayesinde, casus yazılım tehditleriyle öne çıkan sitelerinde önüne geçilmesi planlanıyor.

Firefox Quantum

Uyarı sistemi olarak karşımıza gelecek ve Firefox Quantum serisini çok daha zenginleştirecek olan yeni sistemin ne zaman kullanıma geçeceği konusunda şu an net açıklama yok. Sadece Mozilla’nın bu konu üzerinde sıkça durduğunu görüyoruz.

Bir an önce kullanıcıların güvenliğini almak isteyen tarayıcının, yeni sistemi önümüzdeki haftalarda kullanıma alması gündeme gelmesi bekleniyor. Geliştiriciler içinse sistemin şimdiden gözükmeye başladığını da söylemek gerekiyor. Sistemin tam olarak nasıl işleyeceğini de bu süreçten sonra öğrenmek mümkün olacak.

You may be interested

Galaxy S9 Ekran Kasa Oranı Rekor Kıracak
Mobil
4 views
Mobil
4 views

Galaxy S9 Ekran Kasa Oranı Rekor Kıracak

Ibrahim Kizilirmak - 24 Kasım 2017

Akıllı telefon dünyasının aranan modellerinden biri olan Galaxy serisi her sene yenilenmeye devam ediyor. Son olarak bu sene Galaxy S8…

Galaxy S6 İçin Android Oreo Güncellemesi Gelebilir
Mobil
3 views
Mobil
3 views

Galaxy S6 İçin Android Oreo Güncellemesi Gelebilir

Ibrahim Kizilirmak - 24 Kasım 2017

Akıllı telefon dünyasında kendisini göstermiş olan markalardan biri olan Samsung’un, başarılı amiral gemisi serilerinden biri olan Galaxy S6 akıllı telefonları…

Xiaomi Mi 7 Hakkında Beklenen Bilgiler Paylaşıldı
Mobil
5 views
Mobil
5 views

Xiaomi Mi 7 Hakkında Beklenen Bilgiler Paylaşıldı

Ibrahim Kizilirmak - 24 Kasım 2017

Apple’ın iPhone X modelinden ve Samsung’un Note 8 akıllı telefonlarından önce, ilk çerçevesiz akıllı telefon modellerini Xiaomi piyasaya sürdü. Piyasaya…

Leave a Comment

Your email address will not be published.