Firefox Quantum Kullanıcılara Sunuldu

15 Kasım 2017
23 Görünümler

İnternet tarayıcıları arasındaki rekabetin artmasını sağlayan adımlara sürekli yenileri ekleniyor. İlk olarak Google’ın Chrome tarayıcı için attığı adımlar ve yeni RAM bellek tüketim değerlerine ulaşılması, ardından Microsoft’un yayınladığı güncellemelerle beraber Edge tarayıcılar üzerinde yaptığı yenilikler derken, son olarak Firefox konuşulacak adımlar atmaya başladı. Google’ın en büyük rakiplerinden biri olan tarayıcının bu yolda en büyük adımlarından birisinin ise Firefox Quantum tarayıcı versiyonu olması bekleniyordu.

Öyle ki sadece beta süreci bile yeni sürümün epey bir konuşulacağını gösterdi. Google’ın son güncellemesine rakip olarak gösterilen Firefox Quantum sürümünün beta sürümlerinde de beklentiler bir hayli artmıştı. Şimdi ise tarayıcının final sürümünün yayınlandığı açıklandı.

Firefox Quantum Nasıl Farklar Sunuyor?

Firefox Quantum tarayıcının yeni bir tarayıcı versiyonu olarak yayınlandığını belirterek başlayalım. Öyle ki beklentiler bir sonraki Firefox sürümü olan Firefox 57 tarayıcı versiyonuydu. Fakat Firefox Quantum direk sürüm 57 olarak yayınlanmadı. Bunun yerine baştan sona değişen bir tarayıcı ortaya çıktı ve yeni bir tarayıcı versiyonu olarak yayın yapıldı.

Firefox Quantum

İlk olarak değişen ise teknik detaylar oldu. Rust dili ile oluşturulan tarayıcı, %30 oranında daha az bellek kullanıyor. Bellek miktarında Google’a göre daha başarılı olan tarayıcının daha da iyi hale gelmesini sağlayan güncelleme, hız konusunda da en az %30’luk bir artış sağlıyor. Tarayıcı tarafından verilen veriler bu yönde.

Yenilik kısmında ise yine önemli değişiklikler var. Kısayolların yenilendiğini, Arayüzün tamamen değiştiğini ve çeşitli işlevlerde gelişim olduğunu görüyoruz. Özellikle ekran görüntüsü yakalama gibi konularda daha başarılı bir tarayıcı sürümüyle karşı karşıyayız. Güvenlik konusunda da özel perdeleme modları kullanılabileceği açıklanan Firefox Quantum, her açıdan çok daha başarılı bir tarayıcı olarak gösterilebilir. Yeni sürümün ne kadar başarılı olacağını göreceğiz.

Ilginizi çekebilir

Civilization 6 Rise And Fall Paketi Tanıtıldı
Oyun
15 görünteleme
Oyun
15 görünteleme

Civilization 6 Rise And Fall Paketi Tanıtıldı

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Strateji oyunları denildiği zaman akla ilk gelen yapımlar arasında yer alan Civilization, geçtiğimiz sene piyasaya sürdüğü yeni oyunu Civilization 6…

Bezel-Free Kit İle Asus ROG Çoklu Ekran Desteği
Teknoloji
6 görünteleme
Teknoloji
6 görünteleme

Bezel-Free Kit İle Asus ROG Çoklu Ekran Desteği

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Oyuncular ve tasarımcılar tarafından sıkça tercih edilen çoklu ekran kullanımı, başlı başına birçok sorun içeriyor. Bu sorunlar içerisinde en çok…

Snapdragon İşlemcili Lenovo Miix 630 Tanıtımı Yapıldı
Teknoloji
5 görünteleme
Teknoloji
5 görünteleme

Snapdragon İşlemcili Lenovo Miix 630 Tanıtımı Yapıldı

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Qualcomm kısa süre önce yeni amiral gemisi işlemcileri olan Snapdragon 845 modelini tanıtmıştı. Yeni işlemcilerin tanıtılmasının hemen ardından ise farklı…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.