Falcon Heavy Testleri Ne Zaman Yapılacak?

Elon Musk uzay teknolojileri konusunda epey bir ileri gitmeyi başarmış gibi gözüküyor. Özellikle son dönemlerde SpaceX firmasının denediği Falcon 9 roketlerinin yapısına bakacak olursak, firmanın ne kadar ilerlediğini de net bir şekilde görmek mümkün olur. Son olarak yapılan bir roket denemesinin uzaylı sanılmasıyla beraber yeniden gündeme gelen Elon Musk ve SpaceX, tüm bu denemelerin ardından ise bu kez Falcon Heavy roketleri ile gündeme geldi.

Açıkçası gelişimin son noktası olan Falcon Heavy roketleri, üç ayrı Falcon 9 roketinin birleşmesiyle oluşuyor ve çok daha güçlü bir sisteme sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Roketlerin uzaya malzeme taşıması konusunda en önemli teknolojilerden biri olacak olan Falcon Heavy roketlerinin birçok ilke imza attığını da göreceğiz.

Falcon Heavy Roketleri İle Uzaya Ulaşım Dönemi

Falcon Heavy roketleriyle beraber uzaya malzeme gönderimi gerçekleştirilebilecek. İlk gönderilecek olan Falcon Heavy roketi ise Mars’a gönderilmiş olacak. Roketin içerisinde ise herhangi bir malzeme olmayacağını biliyoruz. Sadece Elon Musk’ın bizzat tanıtımını gerçekleştirdiği Roadster serisi yeni elektrikli aracın içerisinde bulunduğu belirtilen roketlerin, testleri de bu araçlara göre yapıldı. Yükü yine Elon Musk’a ait olacak olan roketlerin ne zaman ateşleneceği konusuna gelelim.

Falcon Heavy

Roketlerin bu hafta içerisinde ateşlenmesi bekleniyordu. İlk açıklamalara bu yönde yapılmıştı. Fakat firma tarafından gelen bilgilere göre roketler için resmi izinler alınamadı. Hükümetin tatil dönemine girmesiyle beraber izinlerin alınamadığını belirten firmanın, izinleri alması içinse bir hafta beklemesi gerekecek. Yaklaşık olarak 1 hafta kadar beklendikten sonra roketlerin fırlatması gerçekleştirilebilecek.

Fırlatma için yapılan testlerin başarılı olmasına rağmen, şu an için hiç bu düzeyde bir roketin fırlatılmamış olması, fırlatmanın merakla beklenmesine neden oluyor. Bunun için önümüzdeki hafta yapılacak olan açıklamaları takip etmek gerekecek. Roket başarılı olarak gönderilecek olursa, uzay araştırmaları konusunda bir ilk gerçekleştirilmiş olacak. Bundan sonraki dönemlerde de benzeri çalışmaların gündeme gelmesi beklentisi var.

Ilginizi çekebilir

Porsche Mission E Yeni Şarj Teknolojisi İle Geliyor
Otomotiv
1 görünteleme
Otomotiv
1 görünteleme

Porsche Mission E Yeni Şarj Teknolojisi İle Geliyor

Ibrahim Kizilirmak - 26 Ocak 2018

Elektrikli araçlara yapılan yatırımlar artmaya başladı. Öyle ki gelecekte benzinli araçların yerini tamamen elektrikli araçların alacağı düşüncesi bile oluşmaya başladı.…

Twitter Yeni Bir Döneme Geçiyor
Sosyal Medya
2 görünteleme
Sosyal Medya
2 görünteleme

Twitter Yeni Bir Döneme Geçiyor

Ibrahim Kizilirmak - 26 Ocak 2018

Sosyal medya uygulamalarında geri planda kalmaya başladığı açık bir şekilde gözüken Twitter, yavaş yavaş yeniden canlanmaya başladı. İlk olarak canlı…

RED Hydrogen One Çıkış Tarihi Hakkında Bilgiler Var
Mobil
6 görünteleme
Mobil
6 görünteleme

RED Hydrogen One Çıkış Tarihi Hakkında Bilgiler Var

Ibrahim Kizilirmak - 25 Ocak 2018

Akıllı telefonların en farklı modellerinden biri olarak karşımıza çıkan amiral gemisi modellerinden bile daha farklı bir telefon olan RED Hydrogen…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.