Facebook Yapay Zeka Sistemleri İçin Şok İddia

Akıllı telefonlarda, bilgisayarlarda, uygulamalarda kısacası birçok alanda yapay zeka kullanılmaya başlandı. Giderek kullanım alanı yayınlaşan ve giderek daha da fazla gelişen yapay zeka kullanımına yer veren uygulamalardan birisi de Facebook. Sosyal medyanın devlerinden biri olan Facebook, yapay zeka konusunda standart seviyede ilerleyen firmalardan da biri değil. Öyle ki marka bu alanda çok iddialı girişimlerle gündeme geliyor. Çok uzun bir süredir kullanılan Facebook yapay zekasının son iddialarla beraber bambaşka bir tehlikesinin de ortaya çıktığı belirtiliyor. Özellikle uygulamanın laboratuvarlarında kullandığı iki ayrı yapay zeka için ortaya çıkan gerçekler uygulamanın iptaline kadar ilerledi.

Facebook Yapay Zeka Kendi İletişim Ağını Oluşturdu

Belirtilen bilgilere göre iki yapay zekanın birbirleriyle iletişime geçmeleri adına kurulan sistemde bir sorun oldu. Aslında bu tam olarak bir sorun olarak değerlendirilemez. İki sistem birbirleriyle iletişime geçerken İngilizce dilini kullanıyordu. Sistemler arasındaki dil ise sürekli çalışanların kontrolü altındaydı. Mühendisler iki programın bu şekilde gelişmesini ve sorun çözmesini amaçlarken ortaya çıkan bir detay kafaları epey bir karıştırdı.

Makinelerin birbirleriyle anlamsız cümleler kurduğu ve adeta konuştuğu görüldü. Makineler arasında kurulan bu dilin anlamsız İngilizce cümlelerden oluştuğu ortaya çıktı. İlk etapta önemsenmeyen gelişmenin daha sonra çok önemli bir sonucu olduğu fark edildi. İki makine arasında oluşan bu dille beraber makinelerin kendilerine komutlar verdikleri ve kendi komutlarını yazdıkları ortaya çıktı.

Yapay Zeka

Hatta uygulamaların birbirlerine verdikleri komutlarla beraber yapay zeka uygulamaları yazdığı bile iddia edildi. Şu an tüm bu uygulamaların neler olduğu açıklanmış değil. İki farklı sistemde yer alacak ve yazıldığı iddia edilen uygulamalar açıklanmış değil. Bununla beraber açıkçası bir ilk olarak karşımıza çıkan olayın sonrasında Facebook’un sorunu çözemediği ve sistemlerin fişini tamamen çektiği belirtildi.

Facebook’un fişi tamamen çekmesinin de durumu biraz daha ciddi hale getirdiğini belirtelim. Uygulamanın yetkilileri tarafından konu hakkında bir açıklama yapılıp yapılmayacağı ise bilinmiyor. Uzun yıllardır tartışılan “makineler dünyayı ele geçirecek” düşüncesi gerçek mi oluyor? Kafaları karıştıran gelişmelerden sonra bu konudaa bir daha düşünmek gerekiyor.

You may be interested

Nissan SOAK Teknolojisi Ortaya Çıktı
Otomotiv
7 views
Otomotiv
7 views

Nissan SOAK Teknolojisi Ortaya Çıktı

Ibrahim Kizilirmak - 5 Ekim 2017

Özellikle SUV sınıfı araçlarında son yılların en başarılı firmalarından biri olan Nissan, araç sınıflarını yenilemenin yanında farklı teknolojiler üzerinde de…

Google Home Mini Özellikleri ve Satış Fiyatı
Teknoloji
6 views
Teknoloji
6 views

Google Home Mini Özellikleri ve Satış Fiyatı

Ibrahim Kizilirmak - 5 Ekim 2017

Akıllı ev hoparlörü teknolojisinin öncülerinden biri olan Google, uzun süredir beklenen Pixel 2 akıllı telefon etkinliğinde bu alanda da birçok…

Google Home Max Yenilenmiş Akıllı Ev Hoparlörü Tanıtıldı
Teknoloji
6 views
Teknoloji
6 views

Google Home Max Yenilenmiş Akıllı Ev Hoparlörü Tanıtıldı

Ibrahim Kizilirmak - 4 Ekim 2017

Akıllı hoparlör sektörüne ilk giren firmalardan biri olan Google, bu alanda kullanıcılara sunduğu Home serisiyle beraber, çok üst düzey teknolojiler…

Leave a Comment

Your email address will not be published.