Facebook Yapay Zeka Sistemleri İçin Şok İddia

1 Ağustos 2017
84 Görünümler

Akıllı telefonlarda, bilgisayarlarda, uygulamalarda kısacası birçok alanda yapay zeka kullanılmaya başlandı. Giderek kullanım alanı yayınlaşan ve giderek daha da fazla gelişen yapay zeka kullanımına yer veren uygulamalardan birisi de Facebook. Sosyal medyanın devlerinden biri olan Facebook, yapay zeka konusunda standart seviyede ilerleyen firmalardan da biri değil. Öyle ki marka bu alanda çok iddialı girişimlerle gündeme geliyor. Çok uzun bir süredir kullanılan Facebook yapay zekasının son iddialarla beraber bambaşka bir tehlikesinin de ortaya çıktığı belirtiliyor. Özellikle uygulamanın laboratuvarlarında kullandığı iki ayrı yapay zeka için ortaya çıkan gerçekler uygulamanın iptaline kadar ilerledi.

Facebook Yapay Zeka Kendi İletişim Ağını Oluşturdu

Belirtilen bilgilere göre iki yapay zekanın birbirleriyle iletişime geçmeleri adına kurulan sistemde bir sorun oldu. Aslında bu tam olarak bir sorun olarak değerlendirilemez. İki sistem birbirleriyle iletişime geçerken İngilizce dilini kullanıyordu. Sistemler arasındaki dil ise sürekli çalışanların kontrolü altındaydı. Mühendisler iki programın bu şekilde gelişmesini ve sorun çözmesini amaçlarken ortaya çıkan bir detay kafaları epey bir karıştırdı.

Makinelerin birbirleriyle anlamsız cümleler kurduğu ve adeta konuştuğu görüldü. Makineler arasında kurulan bu dilin anlamsız İngilizce cümlelerden oluştuğu ortaya çıktı. İlk etapta önemsenmeyen gelişmenin daha sonra çok önemli bir sonucu olduğu fark edildi. İki makine arasında oluşan bu dille beraber makinelerin kendilerine komutlar verdikleri ve kendi komutlarını yazdıkları ortaya çıktı.

Yapay Zeka

Hatta uygulamaların birbirlerine verdikleri komutlarla beraber yapay zeka uygulamaları yazdığı bile iddia edildi. Şu an tüm bu uygulamaların neler olduğu açıklanmış değil. İki farklı sistemde yer alacak ve yazıldığı iddia edilen uygulamalar açıklanmış değil. Bununla beraber açıkçası bir ilk olarak karşımıza çıkan olayın sonrasında Facebook’un sorunu çözemediği ve sistemlerin fişini tamamen çektiği belirtildi.

Facebook’un fişi tamamen çekmesinin de durumu biraz daha ciddi hale getirdiğini belirtelim. Uygulamanın yetkilileri tarafından konu hakkında bir açıklama yapılıp yapılmayacağı ise bilinmiyor. Uzun yıllardır tartışılan “makineler dünyayı ele geçirecek” düşüncesi gerçek mi oluyor? Kafaları karıştıran gelişmelerden sonra bu konudaa bir daha düşünmek gerekiyor.

Ilginizi çekebilir

Civilization 6 Rise And Fall Paketi Tanıtıldı
Oyun
15 görünteleme
Oyun
15 görünteleme

Civilization 6 Rise And Fall Paketi Tanıtıldı

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Strateji oyunları denildiği zaman akla ilk gelen yapımlar arasında yer alan Civilization, geçtiğimiz sene piyasaya sürdüğü yeni oyunu Civilization 6…

Bezel-Free Kit İle Asus ROG Çoklu Ekran Desteği
Teknoloji
6 görünteleme
Teknoloji
6 görünteleme

Bezel-Free Kit İle Asus ROG Çoklu Ekran Desteği

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Oyuncular ve tasarımcılar tarafından sıkça tercih edilen çoklu ekran kullanımı, başlı başına birçok sorun içeriyor. Bu sorunlar içerisinde en çok…

Snapdragon İşlemcili Lenovo Miix 630 Tanıtımı Yapıldı
Teknoloji
5 görünteleme
Teknoloji
5 görünteleme

Snapdragon İşlemcili Lenovo Miix 630 Tanıtımı Yapıldı

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Qualcomm kısa süre önce yeni amiral gemisi işlemcileri olan Snapdragon 845 modelini tanıtmıştı. Yeni işlemcilerin tanıtılmasının hemen ardından ise farklı…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.