Facebook Yapay Zeka Sistemleri İçin Şok İddia

Akıllı telefonlarda, bilgisayarlarda, uygulamalarda kısacası birçok alanda yapay zeka kullanılmaya başlandı. Giderek kullanım alanı yayınlaşan ve giderek daha da fazla gelişen yapay zeka kullanımına yer veren uygulamalardan birisi de Facebook. Sosyal medyanın devlerinden biri olan Facebook, yapay zeka konusunda standart seviyede ilerleyen firmalardan da biri değil. Öyle ki marka bu alanda çok iddialı girişimlerle gündeme geliyor. Çok uzun bir süredir kullanılan Facebook yapay zekasının son iddialarla beraber bambaşka bir tehlikesinin de ortaya çıktığı belirtiliyor. Özellikle uygulamanın laboratuvarlarında kullandığı iki ayrı yapay zeka için ortaya çıkan gerçekler uygulamanın iptaline kadar ilerledi.

Facebook Yapay Zeka Kendi İletişim Ağını Oluşturdu

Belirtilen bilgilere göre iki yapay zekanın birbirleriyle iletişime geçmeleri adına kurulan sistemde bir sorun oldu. Aslında bu tam olarak bir sorun olarak değerlendirilemez. İki sistem birbirleriyle iletişime geçerken İngilizce dilini kullanıyordu. Sistemler arasındaki dil ise sürekli çalışanların kontrolü altındaydı. Mühendisler iki programın bu şekilde gelişmesini ve sorun çözmesini amaçlarken ortaya çıkan bir detay kafaları epey bir karıştırdı.

Makinelerin birbirleriyle anlamsız cümleler kurduğu ve adeta konuştuğu görüldü. Makineler arasında kurulan bu dilin anlamsız İngilizce cümlelerden oluştuğu ortaya çıktı. İlk etapta önemsenmeyen gelişmenin daha sonra çok önemli bir sonucu olduğu fark edildi. İki makine arasında oluşan bu dille beraber makinelerin kendilerine komutlar verdikleri ve kendi komutlarını yazdıkları ortaya çıktı.

Yapay Zeka

Hatta uygulamaların birbirlerine verdikleri komutlarla beraber yapay zeka uygulamaları yazdığı bile iddia edildi. Şu an tüm bu uygulamaların neler olduğu açıklanmış değil. İki farklı sistemde yer alacak ve yazıldığı iddia edilen uygulamalar açıklanmış değil. Bununla beraber açıkçası bir ilk olarak karşımıza çıkan olayın sonrasında Facebook’un sorunu çözemediği ve sistemlerin fişini tamamen çektiği belirtildi.

Facebook’un fişi tamamen çekmesinin de durumu biraz daha ciddi hale getirdiğini belirtelim. Uygulamanın yetkilileri tarafından konu hakkında bir açıklama yapılıp yapılmayacağı ise bilinmiyor. Uzun yıllardır tartışılan “makineler dünyayı ele geçirecek” düşüncesi gerçek mi oluyor? Kafaları karıştıran gelişmelerden sonra bu konudaa bir daha düşünmek gerekiyor.

You may be interested

Samsung Gear Fit 2 Pro Görselleri ve Özellikleri Ortaya Çıktı
Giyilebilir Teknoloji
4 views
Giyilebilir Teknoloji
4 views

Samsung Gear Fit 2 Pro Görselleri ve Özellikleri Ortaya Çıktı

Ibrahim Kizilirmak - 14 Ağustos 2017

Akıllı saat dünyasının en başarılı markalarında sıralama geçtiğimiz aylarda değişti. Apple’ın liderliğinde devam eden listede şimdi ise lider Xiaomi markası…

HTC U11 Bluetooth 5 Bilmecesi Çözüldü
Mobil
13 views
Mobil
13 views

HTC U11 Bluetooth 5 Bilmecesi Çözüldü

Ibrahim Kizilirmak - 14 Ağustos 2017

Akıllı telefon dünyasının başarılı akıllı telefon modellerinden biri olarak tanıtılan HTC U11 serisi, bir hayli ilgi görmeyi başardı. Ülkemizde de…

Warcraft 3 Oyunu İçin İlginç Gelişme
Oyun
16 views
Oyun
16 views

Warcraft 3 Oyunu İçin İlginç Gelişme

Ibrahim Kizilirmak - 14 Ağustos 2017

Oyun dünyasında belli başlı yapımların artık kalıcı yer edindiğini söylemek gerekiyor. Çok uzun yıllar önce yayınlanmış olmasına rağmen bu şekilde…

Leave a Comment

Your email address will not be published.