Daydream VR İçin Google Chrome Yayınlandı

23 Eylül 2017
32 Görünümler

Sanal gerçeklik konusunda attığı adımlarla bilinen Google, sanal gerçeklik gözlüğü konusunda ilk adımı atan firmalardan biri olmuştu. Yayınlanan ilk sanal gerçeklik gözlükleriyle bu alanda en çok satış elde eden markalardan biri olarak bildiğimiz Google, şimdi ise ikinci gözlük hamlesini yaptı. Daydream VR adı ile gelen yeni sanal gerçeklik gözlükleri Google’ın bu alanda bir hayli ilgi çekmesini sağladı.

Yeni seri gözlüklerin, yeni akıllı telefonlara uyumu da sağlanmıştı. Son seri akıllı telefonlara uyum sağlanması için önemli adımlardan birini atan markanın şimdi ise Google tarayıcılar için özel bir versiyon yayınlandığı görüldü. Bu kez Daydream VR desteği Google Chrome tarayıcıya geldi.

Daydream VR Desteği Nasıl Çalışacak?

Yapılan geliştirme sonrasında Daydream VR kullanıcılarının webVR desteğine ulaşabilecekleri açıklandı. Artık kullanıcıların gözlüklerin VR uygulamasını akıllı telefonlarına indirerek web sitelerinde VR gezinti yapmaları mümkün hale gelmiş oldu. Tabii ki bunun için gireceğiniz sitenin de webVR sürümünün desteğini kazanmış olması gerekiyor. Sitelerin VR desteği vermesi durumunda tarayıcı doğrudan VR desteğine sahip olduğu için siteleri bu şekilde dolaşabileceksiniz. Bunun için kullanıcıların ekstra bir kontrol cihazlarına sahip olmasına gerek yok. Sadece gözlükler ve akıllı telefonlar yeterli olacak.

Daydream VR

Söz konusu desteği kullanabilmek için kullanıcıların Chrome tarayıcısı içerisinde 61 sürümüne sahip olmaları gerekiyor. Bu ve üstü sürümlerde VR desteği sunuldu. Bunun dışında kullanıcıların VR desteğini Chrome üzerinden kullanmaları mümkün değil. Ayrıca Daydream VR gözlüklerini ve bu gözlüklerin uygulamasına da ihtiyaç var.

Aksi halde yine destekten yararlanmak mümkün olmayacak. Sitelerin ise bunun için nasıl bir düzenleme yapacağı konusunda Google’ın önemli bilgiler verdiği belirtiliyor. Bundan sonraki site projelerinde benzer hamleleri görmemiz mümkün olabilir. Bakalım sanal gerçeklik teknolojisi daha nasıl gelişmelerle gündeme gelecek?

Ilginizi çekebilir

iOttie Kablosuz Şarjı Eğlenceye Dönüştürecek
Teknoloji
1 görünteleme
Teknoloji
1 görünteleme

iOttie Kablosuz Şarjı Eğlenceye Dönüştürecek

Ibrahim Kizilirmak - 11 Ocak 2018

CES 2018 tüm hızı ve ilginçlikleri ile devam ediyor. Birçok ünlü markanın birçok önemli ürününü gördüğümüz fuarda, akıllı telefonlar ve…

Civilization 6 Rise And Fall Paketi Tanıtıldı
Oyun
16 görünteleme
Oyun
16 görünteleme

Civilization 6 Rise And Fall Paketi Tanıtıldı

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Strateji oyunları denildiği zaman akla ilk gelen yapımlar arasında yer alan Civilization, geçtiğimiz sene piyasaya sürdüğü yeni oyunu Civilization 6…

Bezel-Free Kit İle Asus ROG Çoklu Ekran Desteği
Teknoloji
7 görünteleme
Teknoloji
7 görünteleme

Bezel-Free Kit İle Asus ROG Çoklu Ekran Desteği

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Oyuncular ve tasarımcılar tarafından sıkça tercih edilen çoklu ekran kullanımı, başlı başına birçok sorun içeriyor. Bu sorunlar içerisinde en çok…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.