Çin, WhatsApp Kullanıcılarını Şok Eden Bir Karara İmza Attı

19 Temmuz 2017
46 Görünümler

Sosyal medya uygulamalarına karşı en katı kuralları olan ülkelerden birisi Çin olarak biliniyor. Kendi ülkesinin olmayan sosyal medya uygulamaları için attığı adımlarla dünya basınında da gündem oluyor. Özellikle son günlerde Instagram, Snapchat gibi uygulamalar için aldığı kararlarla gündem olan Çin, şimdiyse anlık mesajlaşma uygulamaları için yeni adımlar atıyor. Son olarak WhatsApp uygulaması için yeni bir hamle geldi. Bu kez Çin ülke genelinde WhatsApp uygulamasına bazı sınırlamalar getirdi.

WhatsApp Fotoğraf ve Video Paylaşımına Yasak

Çin tarafından alınan kararla tüm internet sistemleri için konulan Büyük Güvenlik Duvarı kapsamında yer alan kurallar, sosyal medya uygulamalarının engellenmesinin nedeni olarak gösteriliyor. Instagram uygulaması içinde atılan adım sonrasında bu kez ise aynı kurallara karşı kullanımları olduğu gerekçesiyle beraber WhatsApp uygulamasına sınırlama getirildi. Bu sınırlamanın ise fotoğraf ve video gönderimlerinde geçerli olduğu açıklandı.

Yani artık kullanıcılar Çin genelinde mesajlaşabilseler bile birbirlerine fotoğraf ya da video gönderimi yapamayacak. Kuralların soruna neden olan maddeleri olarak değerlendirilen ve bu nedenle engellenen uygulamanın, engelinin aşılmaması adına VPN kullanımlarına da sınırlama getirildiği de açıklandı. Sadece mesajlaşma için kullanılabilecek olan uygulamanın bundan sonra yeni yasaklarla da gündeme gelebileceği de belirtiliyor.

WhatsApp

Konu hakkında Çin tarafından yapılan açıklamalara bakacak olursak engelin kapsamının arttığını bile görebilmemiz mümkün. Yani çok kısa bir süre sonra Çin genelinde tamamen WhatsApp kullanımının engellendiği haberleri gelebilir. Fotoğraf ve video paylaşımlarında yapılan sınırlamanın kullanımı nasıl etkileyeceği konusundaysa bir açıklama yapılmış değil. Muhtemelen kullanım aktifliğinde sorunlar yaşaması beklenen WhatsApp uygulamasının alınan yasak kararı sonrasında doğrudan bir açıklama yapıp yapmayacağı konusunda da bir bilgi yok.

Daha önce WhatsApp yetkililerinin benzeri durumlarda birçok kez açıklamalar yaptığını da biliyoruz. Fakat bu kez uygulama yetkilileri de sessiz kalmayı tercih etmiş gibi gözüküyor. Konunun nasıl karara bağlanacağı ve bundan sonraki yasakların kapsamının neler olacağını ise zaman gösterecek. Şimdilik uygulama yasaklarının uygulanması adına adımlar atıldığını görüyoruz. Yani tepkilere karşı geri adım atılmamış gibi gözüküyor.

Ilginizi çekebilir

iOttie Kablosuz Şarjı Eğlenceye Dönüştürecek
Teknoloji
6 görünteleme
Teknoloji
6 görünteleme

iOttie Kablosuz Şarjı Eğlenceye Dönüştürecek

Ibrahim Kizilirmak - 11 Ocak 2018

CES 2018 tüm hızı ve ilginçlikleri ile devam ediyor. Birçok ünlü markanın birçok önemli ürününü gördüğümüz fuarda, akıllı telefonlar ve…

Civilization 6 Rise And Fall Paketi Tanıtıldı
Oyun
17 görünteleme
Oyun
17 görünteleme

Civilization 6 Rise And Fall Paketi Tanıtıldı

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Strateji oyunları denildiği zaman akla ilk gelen yapımlar arasında yer alan Civilization, geçtiğimiz sene piyasaya sürdüğü yeni oyunu Civilization 6…

Bezel-Free Kit İle Asus ROG Çoklu Ekran Desteği
Teknoloji
8 görünteleme
Teknoloji
8 görünteleme

Bezel-Free Kit İle Asus ROG Çoklu Ekran Desteği

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Oyuncular ve tasarımcılar tarafından sıkça tercih edilen çoklu ekran kullanımı, başlı başına birçok sorun içeriyor. Bu sorunlar içerisinde en çok…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.