Chrome Uygulamaları İçin Beklenen Adım Geldi

8 Aralık 2017
19 Görünümler

İnternet dünyasının en çok kullanılan tarayıcısı olarak ün salan Chrome, RAM tüketimini azaltan güncellemelerinin ardından kullanım oranını %20 oranında arttırmayı başardı. Bir yandan yeni kullanıcılar kazanmak için önemli adımlar atan internet tarayıcısının, başarılı olan bu adımlarının dışında ise radikal bazı kararlar aldığı görülüyor. Bu kararlardan birisi de Chrome Uygulamaları olarak bildiğimiz uygulamalar için verildi.

Aslında ilk olarak geçtiğimiz yıl yavaş yavaş uygulamalar için desteğini kesmeye başlayan Goolge’ın dün itibariyle tamamen Chrome Uygulamaları desteğini kestiği açıklandı. Chrome Uygulamaları desteğinin son bulmasıyla beraber, konu hakkında merak edilen detaylarında açıklandığını gördük.

Chrome Uygulamaları Neden Kaldırıldı?

Öncelikle kararın Windows, Linux ve macOS işletim sistemleri için geçerli olacağını belirtelim. Chrome OS kullanan cihazlarda hala Chrome Uygulamaları desteğinin devam ettiğini görüyoruz. Yeni güncellemeler ve uygulama düzenlemeleri de buradan devam edecek. Bunun dışında diğer işletim sistemlerinden Chrome Uygulamaları desteğinin kaldırılmasının nedeni ise kullanım oranının oldukça düşük olması, açıklanan rakamlara bakacak olursak uygulamalar bu sistemlerde sadece %1 oranında bir kullanıma sahip.

Chrome Uygulamaları

Hatta %1 kullanım oranının bile iyi niyetli bir oran olarak kaldığını görüyoruz. Bu nedenle Google’ın kararı oldukça yerinde gibi gözüküyor. Bunun yanı sıra kullanıcıların çok sık kullanılan uzantı ve yeni temalara hala erişimleri mümkün. O konuda getirilmiş olan herhangi bir sınırlama söz konusu değil. Ayrıca Chrome Uygulamaları yerine Google’ın planladığı başka teknolojilerde var. Bu teknolojilerin başında da web temalı uygulamalar geliyor.

Kademeli web uygulamaları olarak teknoloji dünyasında öne çıkmaya başlayan bir sisteme geçiş yapacak olan Google’ın, 2018 yılı içerisinde bu sistemi hayata geçireceği de açıklandı. Google’ın söz konusu sistemlerle beraber sunacağı ayrıcalıklara erişmek için ise Chrome OS zorunlu olmayacak. Ek bilgi olarak bu kısmı da paylaşmış olalım. Uygulamalar hakkında yeni bir karar verilirse ya da yeni sistem hakkında bir detay paylaşımı yapılacak olursa, yazımızı güncelleyeceğiz.

Ilginizi çekebilir

Civilization 6 Rise And Fall Paketi Tanıtıldı
Oyun
15 görünteleme
Oyun
15 görünteleme

Civilization 6 Rise And Fall Paketi Tanıtıldı

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Strateji oyunları denildiği zaman akla ilk gelen yapımlar arasında yer alan Civilization, geçtiğimiz sene piyasaya sürdüğü yeni oyunu Civilization 6…

Bezel-Free Kit İle Asus ROG Çoklu Ekran Desteği
Teknoloji
6 görünteleme
Teknoloji
6 görünteleme

Bezel-Free Kit İle Asus ROG Çoklu Ekran Desteği

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Oyuncular ve tasarımcılar tarafından sıkça tercih edilen çoklu ekran kullanımı, başlı başına birçok sorun içeriyor. Bu sorunlar içerisinde en çok…

Snapdragon İşlemcili Lenovo Miix 630 Tanıtımı Yapıldı
Teknoloji
5 görünteleme
Teknoloji
5 görünteleme

Snapdragon İşlemcili Lenovo Miix 630 Tanıtımı Yapıldı

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Qualcomm kısa süre önce yeni amiral gemisi işlemcileri olan Snapdragon 845 modelini tanıtmıştı. Yeni işlemcilerin tanıtılmasının hemen ardından ise farklı…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.