CCleaner Hack Olayında Yeni Detaylar

Windows işletim sistemleri içerisinde en çok kullanılan yardımcı programlardan biri olan CCleaner, bilgisayarınızın temizliği için kullanabileceğiniz detaylı yazılımlardan biri olarak değerlendiriliyor. Genel kullanımının oldukça basit ve anlaşılır olmasıyla beraber bir anda dünyanın en çok kullanılan uygulamalarından biri haline gelen CCleaner, geçtiğimiz günlerde ise şok bir haber ile gündeme geldi. Ortaya çıkan bilgilerle beraber uygulamanın hackerlar tarafından ele geçirildiği belirtildi. Yapılan açıklamada uygulamanın 5.33 sürümünün sunucularına sızıldığı ve bu şekilde programa casus bir yazılım eklendiği belirtildi. Doğrudan Avast tarafından kabul edilen ve açıklanan bilgiler sonrasında kullanıcılarda uyarılmıştı.

CCleaner İçin Sorun Beklenenden Daha Büyük

Avast tarafından yapılan açıklama sonrasında ise kullanıcıların hemen bilgisayarlarında yer alan CCleaner programını güncellemeleri istenmişti. Yeni güncellemenin yüklenmesiyle beraber sunucuda yer alan zararlı yazılım kaldırılmasının başarılı olduğu ve uygulama yeniden sorunsuz bir şekilde kullanılabilir hale geldiği yönünde basın açıklamalarında yer aldı. Tüm bunların yanı sıra yaşanan olayın detayları da belli olmaya başladı. CCleaner hack olayının perde arkasında, hackerların büyük firma hedefleri olduğu belirtildi.

Sunuculara yapılan sızma sonrasında programın bir casus yazılım olarak kullanıldığı ve bu sayede dev firmaların şirket bilgisayarlarına bile giriş yapıldığı belirtiliyor. Zaten hedefinde bu dev firmalar olduğu bilgisi veriliyor. Sadece 4 günlük bir çalışma ile dev firmaların bilgilerinin ele geçirildiği belirtilen sorunla ilgili olarak Avast düzenlemelerin tamamlandığını da açıklamış durumda. Yani şöyle ki artık sorun ve casus yazılım sıkıntısı tamamen giderildi.

CCleaner

Fakat bunun için kullanıcıların mutlaka yeni sürümü yüklemeleri gerek. Yeni sürümün yüklenmesinin ardından sıkıntının tamamen giderilebildiği belirtiliyor. Ek olarak olaydan etkilenen kullanıcıların sayısının 2.27 milyon civarında olduğu belirtiliyor.

Her ne kadar Avast kullanıcıların verilerinin başka bir sunucuya aktarılmasından önce sorunun çözüldüğünü belirtiliyor olsa da bu konuda tam güven duymak yanlış olacaktır. Hala CCleaner kullanımına devam etmek isteyen kullanıcıların mutlaka güncellemeleri yüklemelerinin gerektiğini bir kez daha hatırlatalım. Eski sürümlerde uzak durulması gerekiyor.

You may be interested

Tesla Model S Sanal Para Madenciliğinde Kullanıldı
Teknoloji
9 views
Teknoloji
9 views

Tesla Model S Sanal Para Madenciliğinde Kullanıldı

Ibrahim Kizilirmak - 2 Aralık 2017

Bitcoin, tahmin edilemeyecek düzeylere kadar çıkış yaptı. Birkaç dolar ile başlayan süreçte artık binlerce dolarlık bir değer görüyoruz. Sürekli olarak…

Amazon Parçalanabilir Drone Patentlerini Gösterdi
E-Ticaret
9 views
E-Ticaret
9 views

Amazon Parçalanabilir Drone Patentlerini Gösterdi

Ibrahim Kizilirmak - 2 Aralık 2017

Dünyanın en büyük e-ticaret firmalarından biri olan Amazon, geçen seneden sonra durdurulamaz bir yükseliş elde etti. İnternet üzerinden alışveriş fikrinin…

BBC Sanal Gerçeklik İçin Yeni Stüdyo Açtığını Açıkladı
Teknoloji
2 views
Teknoloji
2 views

BBC Sanal Gerçeklik İçin Yeni Stüdyo Açtığını Açıkladı

Ibrahim Kizilirmak - 2 Aralık 2017

Sanal gerçeklik teknolojisi her ne kadar ilk çıktığı yıllarda olduğu kadar gündemde olan bir teknoloji olmasa bile artık yerleşmiş bir…

Leave a Comment

Your email address will not be published.