CCleaner Hack Olayında Yeni Detaylar

Windows işletim sistemleri içerisinde en çok kullanılan yardımcı programlardan biri olan CCleaner, bilgisayarınızın temizliği için kullanabileceğiniz detaylı yazılımlardan biri olarak değerlendiriliyor. Genel kullanımının oldukça basit ve anlaşılır olmasıyla beraber bir anda dünyanın en çok kullanılan uygulamalarından biri haline gelen CCleaner, geçtiğimiz günlerde ise şok bir haber ile gündeme geldi. Ortaya çıkan bilgilerle beraber uygulamanın hackerlar tarafından ele geçirildiği belirtildi. Yapılan açıklamada uygulamanın 5.33 sürümünün sunucularına sızıldığı ve bu şekilde programa casus bir yazılım eklendiği belirtildi. Doğrudan Avast tarafından kabul edilen ve açıklanan bilgiler sonrasında kullanıcılarda uyarılmıştı.

CCleaner İçin Sorun Beklenenden Daha Büyük

Avast tarafından yapılan açıklama sonrasında ise kullanıcıların hemen bilgisayarlarında yer alan CCleaner programını güncellemeleri istenmişti. Yeni güncellemenin yüklenmesiyle beraber sunucuda yer alan zararlı yazılım kaldırılmasının başarılı olduğu ve uygulama yeniden sorunsuz bir şekilde kullanılabilir hale geldiği yönünde basın açıklamalarında yer aldı. Tüm bunların yanı sıra yaşanan olayın detayları da belli olmaya başladı. CCleaner hack olayının perde arkasında, hackerların büyük firma hedefleri olduğu belirtildi.

Sunuculara yapılan sızma sonrasında programın bir casus yazılım olarak kullanıldığı ve bu sayede dev firmaların şirket bilgisayarlarına bile giriş yapıldığı belirtiliyor. Zaten hedefinde bu dev firmalar olduğu bilgisi veriliyor. Sadece 4 günlük bir çalışma ile dev firmaların bilgilerinin ele geçirildiği belirtilen sorunla ilgili olarak Avast düzenlemelerin tamamlandığını da açıklamış durumda. Yani şöyle ki artık sorun ve casus yazılım sıkıntısı tamamen giderildi.

CCleaner

Fakat bunun için kullanıcıların mutlaka yeni sürümü yüklemeleri gerek. Yeni sürümün yüklenmesinin ardından sıkıntının tamamen giderilebildiği belirtiliyor. Ek olarak olaydan etkilenen kullanıcıların sayısının 2.27 milyon civarında olduğu belirtiliyor.

Her ne kadar Avast kullanıcıların verilerinin başka bir sunucuya aktarılmasından önce sorunun çözüldüğünü belirtiliyor olsa da bu konuda tam güven duymak yanlış olacaktır. Hala CCleaner kullanımına devam etmek isteyen kullanıcıların mutlaka güncellemeleri yüklemelerinin gerektiğini bir kez daha hatırlatalım. Eski sürümlerde uzak durulması gerekiyor.

You may be interested

PlayStation 4 5.0 Güncellemesi Yayına Girdi
Oyun
9 views
Oyun
9 views

PlayStation 4 5.0 Güncellemesi Yayına Girdi

Ibrahim Kizilirmak - 3 Ekim 2017

Oyun konsolları için geçtiğimiz günlerde önemli bir haber yayınlanmıştı. Sony’nin oyun konsolları için yapılan haberde konsolların korsana yenik düştüğü belirtilmişti.…

Android Sürümleri Kullanım Oranları Güncellendi
Mobil
16 views
Mobil
16 views

Android Sürümleri Kullanım Oranları Güncellendi

Ibrahim Kizilirmak - 3 Ekim 2017

Akıllı telefonların en çok kullanılan işletim sistemi unvanını elinde bulunduran Android işletim sistemi, sürekli bir yükseliş içerisinde. Aslında iOS işletim…

WhatsApp Emoji Haberiyle Sevindirdi
Uygulamalar
9 views
Uygulamalar
9 views

WhatsApp Emoji Haberiyle Sevindirdi

Ibrahim Kizilirmak - 3 Ekim 2017

Artık sosyal medyada en çok kullanılan nesneler olarak dikkat çeken emojiler, değişen sistemlerle beraber farklılaşmaya başladı. Bu noktada en büyük…

Leave a Comment

Your email address will not be published.