CCleaner Hack Olayında Yeni Detaylar

23 Eylül 2017
29 Görünümler

Windows işletim sistemleri içerisinde en çok kullanılan yardımcı programlardan biri olan CCleaner, bilgisayarınızın temizliği için kullanabileceğiniz detaylı yazılımlardan biri olarak değerlendiriliyor. Genel kullanımının oldukça basit ve anlaşılır olmasıyla beraber bir anda dünyanın en çok kullanılan uygulamalarından biri haline gelen CCleaner, geçtiğimiz günlerde ise şok bir haber ile gündeme geldi. Ortaya çıkan bilgilerle beraber uygulamanın hackerlar tarafından ele geçirildiği belirtildi. Yapılan açıklamada uygulamanın 5.33 sürümünün sunucularına sızıldığı ve bu şekilde programa casus bir yazılım eklendiği belirtildi. Doğrudan Avast tarafından kabul edilen ve açıklanan bilgiler sonrasında kullanıcılarda uyarılmıştı.

CCleaner İçin Sorun Beklenenden Daha Büyük

Avast tarafından yapılan açıklama sonrasında ise kullanıcıların hemen bilgisayarlarında yer alan CCleaner programını güncellemeleri istenmişti. Yeni güncellemenin yüklenmesiyle beraber sunucuda yer alan zararlı yazılım kaldırılmasının başarılı olduğu ve uygulama yeniden sorunsuz bir şekilde kullanılabilir hale geldiği yönünde basın açıklamalarında yer aldı. Tüm bunların yanı sıra yaşanan olayın detayları da belli olmaya başladı. CCleaner hack olayının perde arkasında, hackerların büyük firma hedefleri olduğu belirtildi.

Sunuculara yapılan sızma sonrasında programın bir casus yazılım olarak kullanıldığı ve bu sayede dev firmaların şirket bilgisayarlarına bile giriş yapıldığı belirtiliyor. Zaten hedefinde bu dev firmalar olduğu bilgisi veriliyor. Sadece 4 günlük bir çalışma ile dev firmaların bilgilerinin ele geçirildiği belirtilen sorunla ilgili olarak Avast düzenlemelerin tamamlandığını da açıklamış durumda. Yani şöyle ki artık sorun ve casus yazılım sıkıntısı tamamen giderildi.

CCleaner

Fakat bunun için kullanıcıların mutlaka yeni sürümü yüklemeleri gerek. Yeni sürümün yüklenmesinin ardından sıkıntının tamamen giderilebildiği belirtiliyor. Ek olarak olaydan etkilenen kullanıcıların sayısının 2.27 milyon civarında olduğu belirtiliyor.

Her ne kadar Avast kullanıcıların verilerinin başka bir sunucuya aktarılmasından önce sorunun çözüldüğünü belirtiliyor olsa da bu konuda tam güven duymak yanlış olacaktır. Hala CCleaner kullanımına devam etmek isteyen kullanıcıların mutlaka güncellemeleri yüklemelerinin gerektiğini bir kez daha hatırlatalım. Eski sürümlerde uzak durulması gerekiyor.

Ilginizi çekebilir

Civilization 6 Rise And Fall Paketi Tanıtıldı
Oyun
16 görünteleme
Oyun
16 görünteleme

Civilization 6 Rise And Fall Paketi Tanıtıldı

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Strateji oyunları denildiği zaman akla ilk gelen yapımlar arasında yer alan Civilization, geçtiğimiz sene piyasaya sürdüğü yeni oyunu Civilization 6…

Bezel-Free Kit İle Asus ROG Çoklu Ekran Desteği
Teknoloji
7 görünteleme
Teknoloji
7 görünteleme

Bezel-Free Kit İle Asus ROG Çoklu Ekran Desteği

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Oyuncular ve tasarımcılar tarafından sıkça tercih edilen çoklu ekran kullanımı, başlı başına birçok sorun içeriyor. Bu sorunlar içerisinde en çok…

Snapdragon İşlemcili Lenovo Miix 630 Tanıtımı Yapıldı
Teknoloji
6 görünteleme
Teknoloji
6 görünteleme

Snapdragon İşlemcili Lenovo Miix 630 Tanıtımı Yapıldı

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Qualcomm kısa süre önce yeni amiral gemisi işlemcileri olan Snapdragon 845 modelini tanıtmıştı. Yeni işlemcilerin tanıtılmasının hemen ardından ise farklı…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.