BlackBerry Henüz Bitmediğini Gösterdi

30 Eylül 2017
28 Görünümler

Akıllı telefon teknolojilerine giriş yapmakta bir hayli geç kalan ve haliyle istenen değerleri elde edemeyen BlackBerry, hala akıllı telefon üretmeye devam ediyor fakat markanın artık donanım konusunda istediğini bir türlü alamayacağı düşünülüyor. Yayınlanan hemen hemen her yeni modelde de aynı durum karşımıza çıkıyor.

Marka bir türlü başarılı seriler sunamıyor. İstediği değerleri elde edememesi nedeniyle artık akıllı telefon bölümünden kazanç elde edememeye başlayan markanın tükendiği düşünülse de işin aslı bu değil. Arka plana baktığımız zaman aslında akıllı telefonların standartlaşan yazılımlarına geçmemesi BlackBerry için başka bir kazanç kapısı oluşturmuş durumda.

BlackBerry Yazılım Satmaya Devam Ediyor

Akıllı telefonlarında kullanmayı bıraksa da geliştirdiği özel yazılımları hala firmalara satmaya devam eden markanın, sadece bu şekilde beklentilerin çok daha üstünde gelir elde ettiği de ortaya çıkmış durumda. TCL ilk sırada yer alacak şekilde, oldukça önemli firmalara yazılımlar vermeye devam eden marka, hem yazılımları hem de teknolojilerini diğer firmaların kullanmasına izin veriyor. Bu şekilde markanın gelirleri de tahmin edilemeyecek seviyede yükselmeye başlamış durumda.

Buna göre markanın tüm bu teknolojilerinden elde ettiği gelirin 196 milyon dolar olduğu açıklandı. Herhangi bir donanım ürünü satışı gerçekleştirmeden sadece yazılım ve sistemlerinin kullanılmasına izin verilmesiyle bu rakamları elde etmiş olması, BlackBerry için oldukça başarılı değerler olarak gösterilebilir.

BlackBerry

İşin diğer bir kısmında lisanslama gelirlerine baktığımız zamanda 41 milyonluk bir artış yaşandığı görülüyor. Sadece lisanslama gelirlerinden bile marka 41 milyon dolar ekstra gelir elde etmiş. Bu iki geliri birleştirdiğimiz zaman battı olarak düşünülen BlackBerry markasının, donanım değil fakat sistem bazında gayet başarılı olduğunu görüyoruz.

Markanın Ford ortaklığı ve otonom araçlar üzerinde de çalışmaları olduğunu ekleyelim. Yani daha birçok sürpriz gelebilir. Buna karşın akıllı telefon üretiminin devam edip etmeyeceği konusunda ise bilgi yok. KEYone modelinin nispeten başarı elde etmiş olması devam kararı gelebileceğinin de göstergesi.

Ilginizi çekebilir

Civilization 6 Rise And Fall Paketi Tanıtıldı
Oyun
15 görünteleme
Oyun
15 görünteleme

Civilization 6 Rise And Fall Paketi Tanıtıldı

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Strateji oyunları denildiği zaman akla ilk gelen yapımlar arasında yer alan Civilization, geçtiğimiz sene piyasaya sürdüğü yeni oyunu Civilization 6…

Bezel-Free Kit İle Asus ROG Çoklu Ekran Desteği
Teknoloji
6 görünteleme
Teknoloji
6 görünteleme

Bezel-Free Kit İle Asus ROG Çoklu Ekran Desteği

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Oyuncular ve tasarımcılar tarafından sıkça tercih edilen çoklu ekran kullanımı, başlı başına birçok sorun içeriyor. Bu sorunlar içerisinde en çok…

Snapdragon İşlemcili Lenovo Miix 630 Tanıtımı Yapıldı
Teknoloji
5 görünteleme
Teknoloji
5 görünteleme

Snapdragon İşlemcili Lenovo Miix 630 Tanıtımı Yapıldı

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Qualcomm kısa süre önce yeni amiral gemisi işlemcileri olan Snapdragon 845 modelini tanıtmıştı. Yeni işlemcilerin tanıtılmasının hemen ardından ise farklı…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.