Bitcoin nedir, nasıl alınır, ne işe yarar, nasıl kullanılır?

26 Aralık 2013
437 Görünümler 1 Yorumlar

Bitcoin nedir?

Bitcoin, deneysel olarak başlatılmış dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir insana kolayca ödeme yapmayı sağlayan sanal bir para birimidir. Bitcoin teknolojisi, noktadan noktaya dağıtımlı bir ağ üzerinde çalışır. Böylece merkezi bir kuruluşa ihtiyaç kalmaz. Para oluşumu ve transfer işlemleri ağ üzerinde kollektif olarak gerçekleşir. Bitcoin ayrıca bu para biriminin oluşmasını sağlayan yazılımın da adıdır.

Neden tercih edilir?

Bitcoinler üçüncü bir şahsın ya da kuruluşun onayına gerek kalmaksızın internet üzerinde kolayca gönderilir.

Transferler:

* Tasarım gereği geri dönüşümsüzdür.
* Hızlı ve geri harcanması dakikalar içinde gerçekleşir.
* Diğer ödeme şekillerine göre çok az masraflıdır.

Para arzı, yazılım ve sistem kullanıcılarının anlaşması üzerinden gerçekleştiği için, herhangi bir hükümet, banka, organizasyon ya da şahıs tarafından manipüle edilemez. Bitcoin sisteminde oluşan kısıtlı enflasyon, ağın güvenliğine yardımcı olan kullanıcılara (madencilere) eşit şekilde dağıtılır.

Bitcoin Nasıl Çalışır?

Bitcoin, yapılan ödemelerin doğrulanması için açık anahtarlı şifreleme (asimetrik şifreleme), noktadan-noktaya ağ bağlantısı ve proof-of-work gibi teknolojiler kullanır. Bitcoinler ödemeyi yapan adresten alıcı adrese imzalanarak gönderilir. Her kullanıcı çok sayıda adrese sahip olabilir.

Her işlemin ağa duyurulumu yapılır ve blok zincirinde yerini alır. Böylece eklenen Bitcoinler birden fazla kere harcanamaz. Her bir işlem bir veya iki saat içinde, blok zincirini uzatmaya devam eden büyük işlem gücü tarafından o anda kilitlenmiş olur. Bitcoin bu teknolojileri kullanarak, herkesin kullanabileceği hızlı ve son derece güvenilir bir ödeme ağı sağlamaktadır. 2009 yılında başlatılmış bu deneysel çalışma günümüzde hızlıca büyümekte.

O dönemlerde madencilik (mining) adı verilen sistem ile Bitcoin ağına katılım sağlayan her kullanıcı sisteme sağladığı katkı ile Bitcoin üretimi yaparak düşük miktarlarda Bitcoin kazanabiliyordu. Artık bu durum çok zorlaştı ve sisteme madencilik olarak katılım çok büyük ve maliyetli makineler ile yapılabilir hale geldi.

Diyelim ki katılıma açık bir altın madeni var ve siz kazma, kürekle kolay bir şekilde kazanım sağlıyorsunuz. Mevcut durum insanlar tarafından duyuluyor ve insanlar eline bir kazma, kürek kapıp geliyor. Bir süre sonra bu iş tek başınıza yapılamayacak kadar zorlaşıyor, ekip olarak çalışmalar başlıyor. Çıkarılacak maden derine indikçe iş daha zor bir hal alıyor. Parası olan eksavator alıyor, onlarında ömrü bir süre daha gidiyor ve zorluk derecesi derin tüneller ve büyük mühendislik projeleri gerektirir bir hal alıyor. Bu büyük yatırımlar ise belli bir noktadan sonra büyük şirketler ve kurumların teşebbüsü ile devam ediyor. Büyük çapta yatırım yapacak gücü olmayanlar Bitcoin satmaya başlıyor. Talep var, çıkarma maliyetleri yüksek derken süreç bu şekilde devam ediyor ve Bitcoin günden güne değer kazanıyor.

Yukarıda kısaca anlatmaya çalıştığım gibi madencilik seviyesi her geçen gün zorlaşıyor. ButterFlyLabs (https://products.butterflylabs.com/homepage/500-gh-s-bitcoin-miner.html) bu madencilik makinelerinden üretiyor, fakat talep o kadar çok ki yaklaşık teslimat süresi 10-12 ay arası. Yani talep geçildikten 12 ay sonra elinize ulaştığında zaten talep ettiğiniz tarihteki zorluk seviyesinden daha zor bir seviyeden başlıyorsunuz ve geri kazanım ihtimaliniz oldukça düşüyor. Yukarıda ki mevcut 500GH/s gücünde 22.482.-USD değerinde ki makine bugün itibariyle aylık ortalama 13 Bitcoin üretiyor, yani dolar karşılığı 4.940.-USD, bu rakamın içinden 500GH/s gücünün enerji maliyetleri de düşüldüğünde madencilik değil de, yatırım daha karlı duruyor.

Madencilik neden gün geçtikçe zorlaşıyor?

Bitcoin programı hazırlanırken Bitcoin üretimi 21 Milyon adet olunca duracak şekilde hazırlandı. Bunun sebebi üretimi sonsuz kılmayarak piyasaya sürülen Bitcoin değerini korumak ve yüksek tutmak. Bu nedenle sistem Bitcoin transferinde 0,00000001 BTC transferine dahi izin veriyor. Bugün ki değerlemeye bakıldığı zaman uygulama tutmuş görünüyor 1 USD = 0,00239808 BTC

Bitcoin üretimi paylaşım ağına sahip bir sistem tarafından ve birbirine bağlı kullanıcıların oluşturduğu bir ağ tarafından işlendiği ve tüm işlemler bloklara bağlanarak onaylandığı için şeffaf. Yani üretim miktarının durmaması gibi bir durum söz konusu değil. Bugün 11.947.400 adet BTC üretilmiş durumda ve toplam üretim miktarına giderek yaklaşılıyor ve yaklaşıldıkça madencilik sistemi zorlaşıyor ve maliyetleri artıyor.

Bitcoin nerelerde kullanıldı, kullanılıyor?

Bitcoin çıktığında ilk olarak sadece madencilik sistemi ile kazanılıyordu. Daha sonra piyasada değer bulmaya başladı ve bir ödeme sistemi olarak kabul edildi. Ciddi anlamda piyasaya girdiği yer internetin karanlık yüzü olarak tabir edilen Deep Web. Normal kullanıcıların giremediği ve bizim bildiğimiz arama motorları (google, yandex, yahoo) tarafından bulunamayan anlık olarak değişen bir sistem üzerinde çalışan Deep Web kesinlikle takip dışı bir ortam. Girersiniz ve çıkarsınız arkanızda iz kalmaz. Tamamen geçici ip’ler üzerinde işlem yapılan bu ortamda uyuşturucu ticaretinden, kiralık katil bulmaya ve hatta satılık devlet sırlarına bile rastlamak mümkün. (Bknz: Bir dönem tüm dünyayı kasıp kavuran WikiLeaks)

Böyle bir ortamda takip edilebilen ülke para birimleri ile hareket etmek imkânsız olunca sistem bir anda Bitcoin kullanımına döndü. Sonrasında Deep Web kendi illegal marketini oluşturdu. Ross William Ulbricht tarafından Deep Web üzerinde kurulan yasadışı alışveriş sitesi Silk Road aylık yaklaşık 1.500.000.-USD işlem hacmi ile işlem yapmaktaydı. Narkotik satışı, bilgisayar korsanlığı, kiralık katil tutma gibi işlemler sonrasında 29 yaşındaki Ross William Ulbricht FBI tarafından yakalandı ve yaklaşık 12.000.000.-USD değerindeki Bitcoin cüzdanına el konuldu. (http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/24840857.asp)

Geçmişte yoğun olarak Deep Web üzerinde kullanılan Bitcoin bu ünden dolayı insanlar tarafından kötü olarak karşılanmaktaydı. Lakin son dönemde yukarıda bahsettiğimiz sebeplerden dolayı yaşadığı değer artışı birçok kesimin ilgisini üzerine çevirmesini sağladı. Bazı ekonomik otoriteler tarafından Bitcoin, Güney Kıbrıs için umut olarak görünmeye başladı.

·       http://money.cnn.com/2013/03/28/investing/bitcoin-cyprus/
·       http://www.bbc.co.uk/news/magazine-22292708
·       http://www.forbes.com/sites/petercohan/2013/04/02/are-bitcoins-safer-than-cyprus/

Ayrıca, Die Welt gazetesinin de duyurduğuna göre, Alman parlamentosu, Bitcoin yatırımlarından elde edilen gelirin, Bitcoinlerin bir seneyi geçmek üzere elde tutulması durumunda vergilendirmeye tabi olmadığına karar verdi. Bu karara göre, Bitcoin yer değiştirilebilir özel varlık statüsünde tanınmış oluyor. Bu sınıflandırmadaki varlıklar, sadece bir sene içinde satışı gerçekleşirse vergilendiriliyor. Bununla birlikte, başta ABD olmak üzere Bitcoin kullanımının ve yatırımlarının yaygınlaştığı diğer ülkelerde, söz konusu vergilendirmenin nasıl olacağı henüz netliğe kavuşmadı.

Bitcoin haberleri dünya üzerinde ardı ardına gelmeye devam etti. Uluslar arası para transfer kurumlarından Western Union ve Money Gram’ın Bitcoin ile ilgilendiği ortaya çıktı. (http://online.wsj.com/news/articles/SB10001424127887324493704578431000719258048)

Sonrasında dünyanın en büyük alışveriş sitelerinden biri olan E-Bay’in CEO’su John Donahoe yakın gelecekte E-Bay ve Paypal’in Bitcoin ödemelerde kabul edilebilir para birimi yapacağını açıkladı. (http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1450813-ebaydonahoe-bitcoin-kullanilabilir)

Çin’in en büyük arama motoru, dünyanın en büyük 5. internet sitesi (http://www.alexa.com/siteinfo/baidu.com) Baidu Bitcoin kabul etmeye başlayacağını duyurdu. Çin’in pazara girmesi ile birlikte o tarihten sonra BTC/USD paritesinde müthiş bir yükseliş yaşanmaya başladı.

2013 Ağustos başında 108,99.-USD olan 1 BTC, o günden bugüne keskin düşme eğilimi göstermeden 401,00.-USD seviyesine yükseldi. Yaklaşık 4 ayda, 3,5 kat artış gösterdi ve halen yükselmeye devam ediyor. Tarihindeki en keskin düşüşü 2013 Nisan ayında 180,00.-USD seviyesinden 54,00.-USD seviyesine düşerek yaşadı. Sonrasında arada inişler çıkışlar gösterse de Temmuz ayı sonundan itibaren hiç düşmeyerek sürekli yukarı çıkış eğilimi gösteriyor.

Bu sayfadan gerekli kriterlere göre çizelgeleri sorgulayabilirsiniz: 
http://bitcoincharts.com/charts/mtgoxUSD#rg60ztgSzm1g10zm2g25zv

Yukarıda anlatmaya çalıştıklarım ve yaşananlar dünyanın ilgisini çekmeye devam ediyor, edecek gibi görünüyor, insanlar artık madencilikten çok al/unut yatırımı yapıyor. Bunun en güzel örneği 29 Ekim günü bir haber ile ortaya çıktı. The Guardian ‘da çıkan habere göre Kristoffer Koch‘un 2009 yılında 26,00.-USD karşılığında aldığı 5.000 BTC bugün tam 1.860.000.-USD (http://www.theguardian.com/technology/2013/oct/29/bitcoin-forgotten-currency-norway-oslo-home?CMP=twt_gu)

Bugün itibariyle üretilen ve kullanılmakta olan Bitcoin değeri: 4.7 Milyar Dolar, aynı zamanda günlük ortalama işlem gören Bitcoin değeri: 36 Milyon Dolar. İşlem limitleri Bitcoin yaygınlaştıkça ve kullanımı arttıkça yükseliyor. Bitcoin dünya üzerinde kendi pazarını da hızla oluşturuyor. Kanada’da ilk Bitcoin ATM hizmete girmiş durumda. Aslında ABD’li olan bir firmanın ABD’de düzenlemelerin daha kısıtlı olması sebebiyle Kanada’da bir kafeye yerleştirdiği Bitcoin ATM kullanıcıların akıllı telefonlarına kurdukları cüzdanları sayesinde Bitcoin alım/satım işlemi yapmalarına olanak sağlıyor. (http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2479994/Bitcoin-vending-machine-Robocoin-launched-Canadian-coffee-shop.html)

Aynı zamanda doktordan otele, bardan markete dünya üzerinde pek çok yer gerçek hayatta Bitcoin ile işlem yapıyor. http://bitcoin.travel adresinde Bitcoin ile ödeme kabul eden işletmeler bildiriliyor. Görüleceği üzere özellikle Avrupa ve Amerika Bitcoin ile ödeme hususunda çok popüler.

Türkiye’de Bitcoin ile yavaş yavaş tanışmaya, tanıştırılmaya başladı.

·         http://www.hurriyet.com.tr/pazar/23207391.asp
·         http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1452427-bitcoin-cilginliginin-sonu-nereye-varacak
·         http://ekonomi.milliyet.com.tr/dijital-parayi-altina-tercih/ekonomi/detay/1783529/default.htm
·         http://www.cnbce.com/haberler/finans/almanya-bitcoin-i-tanidi
·         http://www.aksam.com.tr/ekonomi/bu-porscheyi-dijital-parayla-aldi/haber-183728 

BTC Turk Türkiye’nin ilk Bitcoin alım/satım sitesi. Net Holding sahibi Kerem Tibuk tarafından kurulan site Kıbrıs merkezli. Türkiye’de henüz hiçbir iş yerinde Bitcoin ile ödeme sistemi mevcut değil, bu noktada BTC Turk birçok firma ile görüşmelere başlamış. BTC Turk’ün kurulumundan hemen sonra açılan Türkiye merkezli koinim.com sitesi kanunlar ve prosedürler noktasında yaşadığı sıkıntılar yüzünden yayın hayatına devam etse de alım/satım işlemlerini durdurdu.

Şuan BTC Turk Türkiye’de işlemleri gerçekleştiren tek site ve işlem hacmi yaklaşık 1.000 BTC yani yaklaşık 400.000.-USD. Özetle BTC Turk, Türkiye piyasasında rakipsiz olduğu için Türkiye piyasasını istediği gibi şekillendiriyor. İşlemlerin tamamı Türkiye içersinde yapılmıyor dünya üzerinde de kısa sürede popüler oldu. https://btcturk.com/ 

Mtgox

Mtgox dünya Bitcoin piyasasının merkezi, Bitcoin alım/satım işlemlerinin yaklaşık %80’i Mtgox üzerinden gerçekleşiyor. İşlem hacmi yaklaşık 30.000 BTC yani yaklaşık 12-13 milyon Dolar.

Dünya üzerinde Bitcoin alış/satış işlemleri (muhtemelen BTCTurk’te dahil) yüksek oranda bu site üzerinden gerçekleşiyor, çeşitli alternatif ödeme araçları ile direkt olarak ödeme Mtgox üzerinden alınıyor veya başka alternatif ödeme kanallarına satış yapılan BTC miktarı üzerinden aktarım gerçekleştiriliyor. 2010 yılında Japonlar tarafından kurulan sitede güvenlik önlemleri üst düzeyde, BTC transferi konusunda her hangi bir yaptırım olmasa da gerçek para çekmek için bazı belgeler göndererek kimliğinizi ispatlamanız gerekiyor. https://www.mtgox.com

Altcoinler ve Bitcoin borsası

Bitcoin gibi 30 adetten fazla (Litecoin, Namecoin, Anoncoin, Digitalcoin, Devcoin, Freicoin, Feathercoin, I0coin, Ixcoin, Novacoin, Peercoin, Terracoin, Primecoin bazıları) dijital para birimi daha bulunmakta. Bu para birimlerinin bazıları Bitcoin tarzında bir şifreleme sistemini kullanmakta, bazıları daha farklı sistemler kullanmakta. Bazı altcoinler açık madencilik ile kazanıma olanak verirken bazı altcoinler kapalı devre iç üretim yapmakta ve üretilen coinler al/sat ile değerlendirilmekte.

Dünya üzerinde yaygın dijital para borsalarında bu altcoinlere ait işlemler yapılmakta altcoinlerin talep ve arz değerleri anlık durumlara göre kar veya zararlar oluşturmakta. Bir dijital para borsasında Bitcoin transferi ile yapılan hareket anlık dönüşüm ile diğer altcoinlere çevrilirken saatler ve belki dakikalar sonraki kura göre hareketin seyri kazanım sağlayabiliyor. Kaldı ki Bitcoin gibi al/unut yöntem altcoinler içinde geçerli fakat gerek güvenlik, gerek yaygın kullanım sıkıntısından dolayı pek önerilmiyor. (Litecoin hariç) Altcoinler genelde arbitraj gibi, paradan para kazanmak için kullanılıyor.

Bitcoin ve altcoin değiştirme ve takas borsaları: 
https://btc-e.com – https://vircurex.com – https://www.cryptsy.com

Yukarıda bahsettiklerim artık Bitcoin nedir, dijital para nedir hakkında kafanızda bir soru işareti bırakmamıştır umarım. Bitcoin için internetten sonraki en büyük icat deniyor, sosyal açıdan bakıldığı zaman aslında öyle denilebilir. Para transferini mp3 indirmek kadar basit bir hale getiriyor. Bu özgürlükçü ve kolay kullanım imkanları bazı merkezlerin ve hatta devletlerin yaptırımına uğrayacak mı zaman içinde göreceğiz, lakin 2009 yılından beri dünya üzerinde olan ve bir şekilde tutunmuş bir değer artık Bitcoin.

Ilginizi çekebilir

Intel Sanal Gerçeklik Gözlükleri Geliyor
Giyilebilir Teknoloji
41 görünteleme
Giyilebilir Teknoloji
41 görünteleme

Intel Sanal Gerçeklik Gözlükleri Geliyor

Ibrahim Kizilirmak - 5 Şubat 2018

Sanal gerçeklik teknolojisi son dönemlerde yavaşlamaya başladı. Daha doğrusu bu alanda büyük oyuncuların dışında bu alanda fark yaratan teknolojilere uzak…

Galaxy S9 Active Modeli İçin İlk İddialar Gelmeye Başladı
Mobil
63 görünteleme
Mobil
63 görünteleme

Galaxy S9 Active Modeli İçin İlk İddialar Gelmeye Başladı

Ibrahim Kizilirmak - 5 Şubat 2018

Samsung’un yeni amiral gemisi akıllı telefonları olacak olan Galaxy S9 akıllı telefonlarının tanıtımı, bu ay içerisinde yapılacak. Telefonların tanıtımı için…

Huawei Honor 7X Red Edition Satışa Çıkıyor
Mobil
50 görünteleme
Mobil
50 görünteleme

Huawei Honor 7X Red Edition Satışa Çıkıyor

Ibrahim Kizilirmak - 5 Şubat 2018

Akıllı telefon markalarında son dönemde yeni bir trend ortaya çıkmaya başladı. Markalar son dönemde artık akıllı telefon modellerini yenilemesinin yanı…

Bir yorum

  1. Pingback: NiceHash Bitcoin Madenciliği Sitesi Hacklendi! ve 4700 Bitcoin Çalındı! | Radarex

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.