Apple VPN Uygulamaları Kararının Arkasındaki Neden Ortaya Çıktı

29 Temmuz 2017
88 Görünümler

Bugün itibariyle Apple’ın aldığı karar sosyal medyada dahil olmak üzere birçok alanda gündem oldu. Teknoloji devi bugün attığı adımlarla beraber Çin genelinde geçerli olmak üzere VPN uygulamalarını engellediğini açıkladı. Aslında kararın açıklaması doğrudan Apple tarafından da gelmedi. Kararın açıklaması, VPN servisi olarak bilinen bir uygulamanın geliştiricilerinin Apple tarafından aldığını belirttiği maili paylaşmasıyla geldi. Bu haberin ardından Apple’ın VPN uygulamalarını Çin genelinde yasakladığı da ortaya çıkmıştı. Apple henüz bir açıklama yapmamış olsa da markanın neden böyle bir karar aldığı da sonunda ortaya çıktı. İlk bilgilere göre neden Apple değil neden doğrudan Çin. Apple VPN kararının arkasında ülkenin yaptığı başvuru var.

Apple VPN Kararı Nasıl Alındı?

Elde edilen bilgilere göre Çin genelinde kullanılan erişim engeli sistemi Çin Seddi, kapsam olarak geliştirildi. Ülkenin kendi kurallarına göre oluşturduğu ve internette düzeni sağlamak adına kullandığı bilinen sistem ile bazı site engellenmiş ve hatta WhatsApp bile belli sınırlamalar almıştı.

Alınan karar sonrasında Çinlilerin ise kararı esnetmek, daha doğrusu aşmak adına VPN kullanımına önem vermeye başlamıştı. Çin ise bunu engellemek adına VPN uygulamalarına da yasaklar getirdi. Apple VPN kararının altında yatan sebep de tam olarak bu. Çin’in Apple’a başvuruda bulunduğu ve mahkeme kararıyla App Store üzerinden tüm VPN uygulamalarını kaldırmak adına başvurular yapıldığı ortaya çıktı.

Apple VPN

Apple ise kendi yasaları gereği Çin’in kararına saygı duyduğu ve bu nedenle uygulama mağazası üzerinden uygulamaları kaldırdığı ortaya çıktı. Tabi ki Apple VPN uygulaması kararlarının kapsamı sadece Çin içerisinde geçerli. Çin dışında uygulamaların olduğu gibi kullanılabildiği belirtiliyor.

Fakat Çin genelinde bundan sonra App Store içerisinden VPN uygulamasının kullanımının önüne geçildiği belirtiliyor. Çin’in bu kararı karşısında da Apple’ın geri adım attığını görüyoruz. Şimdilik konunun ne aşamalara geleceği konusunda da belli bir bilgimiz yok. Sadece Çin’in internet dünyasında kontrolü elinde bulundurmak istediğine kesin gözüyle bakılıyor. Bunun dışında sistemlerde bir değişiklik olur mu? Yada karar değişikliğine gidilir mi? Bilmek oldukça zor.

 

Ilginizi çekebilir

Civilization 6 Rise And Fall Paketi Tanıtıldı
Oyun
15 görünteleme
Oyun
15 görünteleme

Civilization 6 Rise And Fall Paketi Tanıtıldı

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Strateji oyunları denildiği zaman akla ilk gelen yapımlar arasında yer alan Civilization, geçtiğimiz sene piyasaya sürdüğü yeni oyunu Civilization 6…

Bezel-Free Kit İle Asus ROG Çoklu Ekran Desteği
Teknoloji
6 görünteleme
Teknoloji
6 görünteleme

Bezel-Free Kit İle Asus ROG Çoklu Ekran Desteği

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Oyuncular ve tasarımcılar tarafından sıkça tercih edilen çoklu ekran kullanımı, başlı başına birçok sorun içeriyor. Bu sorunlar içerisinde en çok…

Snapdragon İşlemcili Lenovo Miix 630 Tanıtımı Yapıldı
Teknoloji
5 görünteleme
Teknoloji
5 görünteleme

Snapdragon İşlemcili Lenovo Miix 630 Tanıtımı Yapıldı

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Qualcomm kısa süre önce yeni amiral gemisi işlemcileri olan Snapdragon 845 modelini tanıtmıştı. Yeni işlemcilerin tanıtılmasının hemen ardından ise farklı…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.