Apple VPN Uygulamaları Kararının Arkasındaki Neden Ortaya Çıktı

Bugün itibariyle Apple’ın aldığı karar sosyal medyada dahil olmak üzere birçok alanda gündem oldu. Teknoloji devi bugün attığı adımlarla beraber Çin genelinde geçerli olmak üzere VPN uygulamalarını engellediğini açıkladı. Aslında kararın açıklaması doğrudan Apple tarafından da gelmedi. Kararın açıklaması, VPN servisi olarak bilinen bir uygulamanın geliştiricilerinin Apple tarafından aldığını belirttiği maili paylaşmasıyla geldi. Bu haberin ardından Apple’ın VPN uygulamalarını Çin genelinde yasakladığı da ortaya çıkmıştı. Apple henüz bir açıklama yapmamış olsa da markanın neden böyle bir karar aldığı da sonunda ortaya çıktı. İlk bilgilere göre neden Apple değil neden doğrudan Çin. Apple VPN kararının arkasında ülkenin yaptığı başvuru var.

Apple VPN Kararı Nasıl Alındı?

Elde edilen bilgilere göre Çin genelinde kullanılan erişim engeli sistemi Çin Seddi, kapsam olarak geliştirildi. Ülkenin kendi kurallarına göre oluşturduğu ve internette düzeni sağlamak adına kullandığı bilinen sistem ile bazı site engellenmiş ve hatta WhatsApp bile belli sınırlamalar almıştı.

Alınan karar sonrasında Çinlilerin ise kararı esnetmek, daha doğrusu aşmak adına VPN kullanımına önem vermeye başlamıştı. Çin ise bunu engellemek adına VPN uygulamalarına da yasaklar getirdi. Apple VPN kararının altında yatan sebep de tam olarak bu. Çin’in Apple’a başvuruda bulunduğu ve mahkeme kararıyla App Store üzerinden tüm VPN uygulamalarını kaldırmak adına başvurular yapıldığı ortaya çıktı.

Apple VPN

Apple ise kendi yasaları gereği Çin’in kararına saygı duyduğu ve bu nedenle uygulama mağazası üzerinden uygulamaları kaldırdığı ortaya çıktı. Tabi ki Apple VPN uygulaması kararlarının kapsamı sadece Çin içerisinde geçerli. Çin dışında uygulamaların olduğu gibi kullanılabildiği belirtiliyor.

Fakat Çin genelinde bundan sonra App Store içerisinden VPN uygulamasının kullanımının önüne geçildiği belirtiliyor. Çin’in bu kararı karşısında da Apple’ın geri adım attığını görüyoruz. Şimdilik konunun ne aşamalara geleceği konusunda da belli bir bilgimiz yok. Sadece Çin’in internet dünyasında kontrolü elinde bulundurmak istediğine kesin gözüyle bakılıyor. Bunun dışında sistemlerde bir değişiklik olur mu? Yada karar değişikliğine gidilir mi? Bilmek oldukça zor.

 

You may be interested

Nissan SOAK Teknolojisi Ortaya Çıktı
Otomotiv
7 views
Otomotiv
7 views

Nissan SOAK Teknolojisi Ortaya Çıktı

Ibrahim Kizilirmak - 5 Ekim 2017

Özellikle SUV sınıfı araçlarında son yılların en başarılı firmalarından biri olan Nissan, araç sınıflarını yenilemenin yanında farklı teknolojiler üzerinde de…

Google Home Mini Özellikleri ve Satış Fiyatı
Teknoloji
6 views
Teknoloji
6 views

Google Home Mini Özellikleri ve Satış Fiyatı

Ibrahim Kizilirmak - 5 Ekim 2017

Akıllı ev hoparlörü teknolojisinin öncülerinden biri olan Google, uzun süredir beklenen Pixel 2 akıllı telefon etkinliğinde bu alanda da birçok…

Google Home Max Yenilenmiş Akıllı Ev Hoparlörü Tanıtıldı
Teknoloji
6 views
Teknoloji
6 views

Google Home Max Yenilenmiş Akıllı Ev Hoparlörü Tanıtıldı

Ibrahim Kizilirmak - 4 Ekim 2017

Akıllı hoparlör sektörüne ilk giren firmalardan biri olan Google, bu alanda kullanıcılara sunduğu Home serisiyle beraber, çok üst düzey teknolojiler…

Leave a Comment

Your email address will not be published.