Apple VPN Uygulamaları Kararının Arkasındaki Neden Ortaya Çıktı

Bugün itibariyle Apple’ın aldığı karar sosyal medyada dahil olmak üzere birçok alanda gündem oldu. Teknoloji devi bugün attığı adımlarla beraber Çin genelinde geçerli olmak üzere VPN uygulamalarını engellediğini açıkladı. Aslında kararın açıklaması doğrudan Apple tarafından da gelmedi. Kararın açıklaması, VPN servisi olarak bilinen bir uygulamanın geliştiricilerinin Apple tarafından aldığını belirttiği maili paylaşmasıyla geldi. Bu haberin ardından Apple’ın VPN uygulamalarını Çin genelinde yasakladığı da ortaya çıkmıştı. Apple henüz bir açıklama yapmamış olsa da markanın neden böyle bir karar aldığı da sonunda ortaya çıktı. İlk bilgilere göre neden Apple değil neden doğrudan Çin. Apple VPN kararının arkasında ülkenin yaptığı başvuru var.

Apple VPN Kararı Nasıl Alındı?

Elde edilen bilgilere göre Çin genelinde kullanılan erişim engeli sistemi Çin Seddi, kapsam olarak geliştirildi. Ülkenin kendi kurallarına göre oluşturduğu ve internette düzeni sağlamak adına kullandığı bilinen sistem ile bazı site engellenmiş ve hatta WhatsApp bile belli sınırlamalar almıştı.

Alınan karar sonrasında Çinlilerin ise kararı esnetmek, daha doğrusu aşmak adına VPN kullanımına önem vermeye başlamıştı. Çin ise bunu engellemek adına VPN uygulamalarına da yasaklar getirdi. Apple VPN kararının altında yatan sebep de tam olarak bu. Çin’in Apple’a başvuruda bulunduğu ve mahkeme kararıyla App Store üzerinden tüm VPN uygulamalarını kaldırmak adına başvurular yapıldığı ortaya çıktı.

Apple VPN

Apple ise kendi yasaları gereği Çin’in kararına saygı duyduğu ve bu nedenle uygulama mağazası üzerinden uygulamaları kaldırdığı ortaya çıktı. Tabi ki Apple VPN uygulaması kararlarının kapsamı sadece Çin içerisinde geçerli. Çin dışında uygulamaların olduğu gibi kullanılabildiği belirtiliyor.

Fakat Çin genelinde bundan sonra App Store içerisinden VPN uygulamasının kullanımının önüne geçildiği belirtiliyor. Çin’in bu kararı karşısında da Apple’ın geri adım attığını görüyoruz. Şimdilik konunun ne aşamalara geleceği konusunda da belli bir bilgimiz yok. Sadece Çin’in internet dünyasında kontrolü elinde bulundurmak istediğine kesin gözüyle bakılıyor. Bunun dışında sistemlerde bir değişiklik olur mu? Yada karar değişikliğine gidilir mi? Bilmek oldukça zor.

 

You may be interested

Samsung Gear Fit 2 Pro Görselleri ve Özellikleri Ortaya Çıktı
Giyilebilir Teknoloji
4 views
Giyilebilir Teknoloji
4 views

Samsung Gear Fit 2 Pro Görselleri ve Özellikleri Ortaya Çıktı

Ibrahim Kizilirmak - 14 Ağustos 2017

Akıllı saat dünyasının en başarılı markalarında sıralama geçtiğimiz aylarda değişti. Apple’ın liderliğinde devam eden listede şimdi ise lider Xiaomi markası…

HTC U11 Bluetooth 5 Bilmecesi Çözüldü
Mobil
13 views
Mobil
13 views

HTC U11 Bluetooth 5 Bilmecesi Çözüldü

Ibrahim Kizilirmak - 14 Ağustos 2017

Akıllı telefon dünyasının başarılı akıllı telefon modellerinden biri olarak tanıtılan HTC U11 serisi, bir hayli ilgi görmeyi başardı. Ülkemizde de…

Warcraft 3 Oyunu İçin İlginç Gelişme
Oyun
16 views
Oyun
16 views

Warcraft 3 Oyunu İçin İlginç Gelişme

Ibrahim Kizilirmak - 14 Ağustos 2017

Oyun dünyasında belli başlı yapımların artık kalıcı yer edindiğini söylemek gerekiyor. Çok uzun yıllar önce yayınlanmış olmasına rağmen bu şekilde…

Leave a Comment

Your email address will not be published.