Android Sürümleri Kullanım Oranları Güncellendi

Akıllı telefonların en çok kullanılan işletim sistemi unvanını elinde bulunduran Android işletim sistemi, sürekli bir yükseliş içerisinde. Aslında iOS işletim sistemine bir yönelme olduğu söyleniyor fakat rakamlara baktığımız zaman Android kullanım oranlarının çok ciddi bir oranda ezici üstünlüğü bulunduğu görülüyor. Tüm bunlar bir yana Android işletim sisteminin sürüm kullanımları konusunda da sürekli değişen bir yapıya sahip olduğunu da görüyoruz. Özellikle yeni bir güncelleme çıktığı zaman bir güncelleme furyası ortaya çıkıyor. Fakat bu konuda da yaşanan bazı sorunlar var. En sık yaşanan sorun Android Sürümleri geçiş sürecinde güncellemelerin çok gecikmesi.

Bu durum yeni sürüm kullanım oranlarının çok düşük seviyelerde kalmasına neden oluyor. Bunun için sürekli olarak açıklanan kullanım oranlarının sonuncusu da dün açıklandı. Peki, sürümlerin kullanım oranları nasıl değişti?

Android Sürümleri Arasına Yeni Bir Üye Katıldı

Son açıklanan Android Sürümleri kullanım oranları listesinde Android Oreo’nun yer almadığını görmüştük. Fakat bu seri için durum biraz farklı. Bu kez yayınlanan raporlarda Android Oreo işletim sisteminin de listeye dahil edildiği görülüyor. Özellikle Google Pixel modellerinin yeni serileri çıkmadan önce böyle bir haberin gelmesi, yeni sürüm güncellemelerinin daha kısa bir süre içerisinde tamamlanacağını gösteriyor.

Android Sürümleri

Yayınlanan listelere göre en çok kullanılan sürüm ise yine Android 6.0 serisi. %32 gibi bir oranla söz konusu sürümün kullanım oranı zirve noktada. Bunun dışında bir diğer yeni sürüm olan Android Nougat işletim sisteminin kullanım oranı ise %17.8 olarak açıklanmış durumda. %17.8 kullanım oranları yine Android için oldukça düşük bir değer olarak değerlendirilebilir. Güncellemelerin, daha doğrusu geçiş döneminin bu şekilde oldukça dar bir seviyede kaldığı görülüyor.

Bunun dışında yeni sürüm olarak tanıdığımız ve Android Sürümleri içerisinde en güncel seri olan Android Oreo ise listede %0.2 kullanım oranına sahip. Bu oranın Google Pixel 2 sonrasında çok daha fazla artış gösterdiğini göreceğiz.

You may be interested

Asus ZenFone Max Plus (M1) Geniş Ekran Desteği İle Tanıtıldı
Mobil
6 views
Mobil
6 views

Asus ZenFone Max Plus (M1) Geniş Ekran Desteği İle Tanıtıldı

Ibrahim Kizilirmak - 29 Kasım 2017

Akıllı telefonları oldukça başarılı bir çizgi çizen Asus, son dönemde daha çok fiyat performans odaklı akıllı telefonları üzerinde çalışmalara devam…

OnePlus 5T Lav Kırmızısına İlgi Büyük
Mobil
6 views
Mobil
6 views

OnePlus 5T Lav Kırmızısına İlgi Büyük

Ibrahim Kizilirmak - 29 Kasım 2017

Amiral gemisi canavarı olarak ün salan ve son zamanlarda unvanının hakkını veren OnePlus, geçtiğimiz günlerde yeni amiral gemisi akıllı telefonları…

Windows 10 Sets Özelliğinin Geleceği Kesinleşti
Yenilikler
6 views
Yenilikler
6 views

Windows 10 Sets Özelliğinin Geleceği Kesinleşti

Ibrahim Kizilirmak - 29 Kasım 2017

Microsoft, kısa vadeli değil uzun süreçli olarak değerlendirdiği Windows 10 işletim sistemini yenilemeye devam ediyor. Son yılların en başarılı işletim…

Leave a Comment

Your email address will not be published.