Android Sürümleri Kullanım Oranları Güncellendi

Akıllı telefonların en çok kullanılan işletim sistemi unvanını elinde bulunduran Android işletim sistemi, sürekli bir yükseliş içerisinde. Aslında iOS işletim sistemine bir yönelme olduğu söyleniyor fakat rakamlara baktığımız zaman Android kullanım oranlarının çok ciddi bir oranda ezici üstünlüğü bulunduğu görülüyor. Tüm bunlar bir yana Android işletim sisteminin sürüm kullanımları konusunda da sürekli değişen bir yapıya sahip olduğunu da görüyoruz. Özellikle yeni bir güncelleme çıktığı zaman bir güncelleme furyası ortaya çıkıyor. Fakat bu konuda da yaşanan bazı sorunlar var. En sık yaşanan sorun Android Sürümleri geçiş sürecinde güncellemelerin çok gecikmesi.

Bu durum yeni sürüm kullanım oranlarının çok düşük seviyelerde kalmasına neden oluyor. Bunun için sürekli olarak açıklanan kullanım oranlarının sonuncusu da dün açıklandı. Peki, sürümlerin kullanım oranları nasıl değişti?

Android Sürümleri Arasına Yeni Bir Üye Katıldı

Son açıklanan Android Sürümleri kullanım oranları listesinde Android Oreo’nun yer almadığını görmüştük. Fakat bu seri için durum biraz farklı. Bu kez yayınlanan raporlarda Android Oreo işletim sisteminin de listeye dahil edildiği görülüyor. Özellikle Google Pixel modellerinin yeni serileri çıkmadan önce böyle bir haberin gelmesi, yeni sürüm güncellemelerinin daha kısa bir süre içerisinde tamamlanacağını gösteriyor.

Android Sürümleri

Yayınlanan listelere göre en çok kullanılan sürüm ise yine Android 6.0 serisi. %32 gibi bir oranla söz konusu sürümün kullanım oranı zirve noktada. Bunun dışında bir diğer yeni sürüm olan Android Nougat işletim sisteminin kullanım oranı ise %17.8 olarak açıklanmış durumda. %17.8 kullanım oranları yine Android için oldukça düşük bir değer olarak değerlendirilebilir. Güncellemelerin, daha doğrusu geçiş döneminin bu şekilde oldukça dar bir seviyede kaldığı görülüyor.

Bunun dışında yeni sürüm olarak tanıdığımız ve Android Sürümleri içerisinde en güncel seri olan Android Oreo ise listede %0.2 kullanım oranına sahip. Bu oranın Google Pixel 2 sonrasında çok daha fazla artış gösterdiğini göreceğiz.

You may be interested

PlayStation 4 5.0 Güncellemesi Yayına Girdi
Oyun
9 views
Oyun
9 views

PlayStation 4 5.0 Güncellemesi Yayına Girdi

Ibrahim Kizilirmak - 3 Ekim 2017

Oyun konsolları için geçtiğimiz günlerde önemli bir haber yayınlanmıştı. Sony’nin oyun konsolları için yapılan haberde konsolların korsana yenik düştüğü belirtilmişti.…

WhatsApp Emoji Haberiyle Sevindirdi
Uygulamalar
7 views
Uygulamalar
7 views

WhatsApp Emoji Haberiyle Sevindirdi

Ibrahim Kizilirmak - 3 Ekim 2017

Artık sosyal medyada en çok kullanılan nesneler olarak dikkat çeken emojiler, değişen sistemlerle beraber farklılaşmaya başladı. Bu noktada en büyük…

PlayStation 4 Korsana Yenik Mi Düşüyor?
Oyun
6 views
Oyun
6 views

PlayStation 4 Korsana Yenik Mi Düşüyor?

Ibrahim Kizilirmak - 3 Ekim 2017

Oyun sektörünün en büyük sorunlarından biri olan korsan oyun yayını, oyun firmalarının en çok üzerinde durduğu konu olarak biliniyor. Yayınlanan…

Leave a Comment

Your email address will not be published.