Android Sürümleri Kullanım Oranları Güncellendi

Akıllı telefonların en çok kullanılan işletim sistemi unvanını elinde bulunduran Android işletim sistemi, sürekli bir yükseliş içerisinde. Aslında iOS işletim sistemine bir yönelme olduğu söyleniyor fakat rakamlara baktığımız zaman Android kullanım oranlarının çok ciddi bir oranda ezici üstünlüğü bulunduğu görülüyor. Tüm bunlar bir yana Android işletim sisteminin sürüm kullanımları konusunda da sürekli değişen bir yapıya sahip olduğunu da görüyoruz. Özellikle yeni bir güncelleme çıktığı zaman bir güncelleme furyası ortaya çıkıyor. Fakat bu konuda da yaşanan bazı sorunlar var. En sık yaşanan sorun Android Sürümleri geçiş sürecinde güncellemelerin çok gecikmesi.

Bu durum yeni sürüm kullanım oranlarının çok düşük seviyelerde kalmasına neden oluyor. Bunun için sürekli olarak açıklanan kullanım oranlarının sonuncusu da dün açıklandı. Peki, sürümlerin kullanım oranları nasıl değişti?

Android Sürümleri Arasına Yeni Bir Üye Katıldı

Son açıklanan Android Sürümleri kullanım oranları listesinde Android Oreo’nun yer almadığını görmüştük. Fakat bu seri için durum biraz farklı. Bu kez yayınlanan raporlarda Android Oreo işletim sisteminin de listeye dahil edildiği görülüyor. Özellikle Google Pixel modellerinin yeni serileri çıkmadan önce böyle bir haberin gelmesi, yeni sürüm güncellemelerinin daha kısa bir süre içerisinde tamamlanacağını gösteriyor.

Android Sürümleri

Yayınlanan listelere göre en çok kullanılan sürüm ise yine Android 6.0 serisi. %32 gibi bir oranla söz konusu sürümün kullanım oranı zirve noktada. Bunun dışında bir diğer yeni sürüm olan Android Nougat işletim sisteminin kullanım oranı ise %17.8 olarak açıklanmış durumda. %17.8 kullanım oranları yine Android için oldukça düşük bir değer olarak değerlendirilebilir. Güncellemelerin, daha doğrusu geçiş döneminin bu şekilde oldukça dar bir seviyede kaldığı görülüyor.

Bunun dışında yeni sürüm olarak tanıdığımız ve Android Sürümleri içerisinde en güncel seri olan Android Oreo ise listede %0.2 kullanım oranına sahip. Bu oranın Google Pixel 2 sonrasında çok daha fazla artış gösterdiğini göreceğiz.

Ilginizi çekebilir

Civilization 6 Rise And Fall Paketi Tanıtıldı
Oyun
15 görünteleme
Oyun
15 görünteleme

Civilization 6 Rise And Fall Paketi Tanıtıldı

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Strateji oyunları denildiği zaman akla ilk gelen yapımlar arasında yer alan Civilization, geçtiğimiz sene piyasaya sürdüğü yeni oyunu Civilization 6…

Bezel-Free Kit İle Asus ROG Çoklu Ekran Desteği
Teknoloji
6 görünteleme
Teknoloji
6 görünteleme

Bezel-Free Kit İle Asus ROG Çoklu Ekran Desteği

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Oyuncular ve tasarımcılar tarafından sıkça tercih edilen çoklu ekran kullanımı, başlı başına birçok sorun içeriyor. Bu sorunlar içerisinde en çok…

Snapdragon İşlemcili Lenovo Miix 630 Tanıtımı Yapıldı
Teknoloji
5 görünteleme
Teknoloji
5 görünteleme

Snapdragon İşlemcili Lenovo Miix 630 Tanıtımı Yapıldı

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Qualcomm kısa süre önce yeni amiral gemisi işlemcileri olan Snapdragon 845 modelini tanıtmıştı. Yeni işlemcilerin tanıtılmasının hemen ardından ise farklı…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.