Android Oreo Güvenlik Sorunlarına Çözüm Olacak

Artık teknoloji dünyasında mobil teknolojiler önde gelmeye başladı. Yeni geliştirilen akıllı telefonlar, kullanılan işlemciler, bellek teknolojileri derken bu alanda en çok önem verilen teknolojilerden birisi de mobil işletim sistemleri oldu. Mobil işletim sistemi dediğimiz zamanda ilk sırada gelen seri Android oluyor. Kullanım oranlarına da bakıldığı zaman, piyasanın %80’nin kullandığı mobil işletim sistemi olarak Android öne çıkmakta. Tabii ki bu derece yüksek kullanım oranlarına rağmen Android işletim sistemlerinde de ciddi sorunlar var. Bunlardan birisi de güvenlik sorunu. Geliştirici konumda olan Google ise Android Oreo ile güvenlik sorununu ayrıca eline almış gibi gözüküyor. Öyle ki final sürümün yayınlanmasının ardından bu konuda alınan yeni önlemlerde yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı.

Android Oreo Sonrasında Bilinmeyen Kaynak Sistemi Değişiyor

Güvenlik konusunda yeni işletim sisteminin ilk adımı bilinmeyen kaynaklar üzerine oldu. Artık yeni sistemler beraber Google Play Store üzerinden indirilmeyen her APK’nın ayrı ayrı izinlerinin verilmesi gerekecek. Yani toplu bir izin yerine çok daha kapsamlı ve çok daha dengeli bir izin sistemi sunulmuş olacak.

Android Oreo işletim sistemi için sunulacak olan yeni yapımın, sadece bilinmeyen kaynaklar içinde geçerli olmayacağı belirtildi. Bunun dışında uygulama mağazalarından indirilen uygulamalarda da özel bir düzenleme yapılacağı belirtiliyor. Android Oreo sonrasında uygulama mağazasından indirilen uygulamalarında kontrol edilme durumu söz konusu.

Android Oreo

Ayrıca protokollerde de bir değişiklik durumu var. Bu değişiklik sayesinde kullanıcıların maksimum güvenliğe ulaşması sağlanacak. Kaldı ki yenilenmiş olan Google Play Store uygulamasında da yeni düzenlemeler ve protokoller kullanımda. Böylelikle casus uygulamalarında engellenebileceği açıklanmış durumda.

Kısacası Android Oreo sonrasında hem casus yazılımlara karşı hem de bilinmeyen kaynaklardan indirilen APK dosyalarına karşı ekstra güvenlik sunulmuş olacak. iOS kadar güvenlikli olur mu bilinmez ama Android Oreo sonrasında, Android cihazlarında ciddi bir düzenleme olacağı kesin. Güvenlik konusuna da ekstra özen gösterilmiş gibi gözüküyor.

You may be interested

Tesla Semi İçin Kuyruklar Oluşmaya Başladı
Otomotiv
3 views
Otomotiv
3 views

Tesla Semi İçin Kuyruklar Oluşmaya Başladı

Ibrahim Kizilirmak - 19 Kasım 2017

Elektrikli araç teknolojileri içerisinde ilk sırada yer alan Tesla, otonom araç teknolojileri için yaptığı denemelerden sonra da başarı elde etti.…

OnePlus Güvenlik Sorunu Büyüyor
Mobil
3 views
Mobil
3 views

OnePlus Güvenlik Sorunu Büyüyor

Ibrahim Kizilirmak - 19 Kasım 2017

Uygun fiyatlı, ama yüksek özellikli akıllı telefon markası olarak ün kazanan OnePlus, bu alanda son yılların en çok konuşulan firmalarından…

Xperia XZ1 Önemli Bir Güncelleme Daha Aldı
Mobil
3 views
Mobil
3 views

Xperia XZ1 Önemli Bir Güncelleme Daha Aldı

Ibrahim Kizilirmak - 19 Kasım 2017

IFA kapsamında tanıtılan en iyi akıllı telefonlarından biri olarak tarihe geçen Xperia XZ1 akıllı telefonları, uzun süredir telefon dünyasının gündeminde.…

Leave a Comment

Your email address will not be published.