Android Oreo Güvenlik Sorunlarına Çözüm Olacak

Artık teknoloji dünyasında mobil teknolojiler önde gelmeye başladı. Yeni geliştirilen akıllı telefonlar, kullanılan işlemciler, bellek teknolojileri derken bu alanda en çok önem verilen teknolojilerden birisi de mobil işletim sistemleri oldu. Mobil işletim sistemi dediğimiz zamanda ilk sırada gelen seri Android oluyor. Kullanım oranlarına da bakıldığı zaman, piyasanın %80’nin kullandığı mobil işletim sistemi olarak Android öne çıkmakta. Tabii ki bu derece yüksek kullanım oranlarına rağmen Android işletim sistemlerinde de ciddi sorunlar var. Bunlardan birisi de güvenlik sorunu. Geliştirici konumda olan Google ise Android Oreo ile güvenlik sorununu ayrıca eline almış gibi gözüküyor. Öyle ki final sürümün yayınlanmasının ardından bu konuda alınan yeni önlemlerde yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı.

Android Oreo Sonrasında Bilinmeyen Kaynak Sistemi Değişiyor

Güvenlik konusunda yeni işletim sisteminin ilk adımı bilinmeyen kaynaklar üzerine oldu. Artık yeni sistemler beraber Google Play Store üzerinden indirilmeyen her APK’nın ayrı ayrı izinlerinin verilmesi gerekecek. Yani toplu bir izin yerine çok daha kapsamlı ve çok daha dengeli bir izin sistemi sunulmuş olacak.

Android Oreo işletim sistemi için sunulacak olan yeni yapımın, sadece bilinmeyen kaynaklar içinde geçerli olmayacağı belirtildi. Bunun dışında uygulama mağazalarından indirilen uygulamalarda da özel bir düzenleme yapılacağı belirtiliyor. Android Oreo sonrasında uygulama mağazasından indirilen uygulamalarında kontrol edilme durumu söz konusu.

Android Oreo

Ayrıca protokollerde de bir değişiklik durumu var. Bu değişiklik sayesinde kullanıcıların maksimum güvenliğe ulaşması sağlanacak. Kaldı ki yenilenmiş olan Google Play Store uygulamasında da yeni düzenlemeler ve protokoller kullanımda. Böylelikle casus uygulamalarında engellenebileceği açıklanmış durumda.

Kısacası Android Oreo sonrasında hem casus yazılımlara karşı hem de bilinmeyen kaynaklardan indirilen APK dosyalarına karşı ekstra güvenlik sunulmuş olacak. iOS kadar güvenlikli olur mu bilinmez ama Android Oreo sonrasında, Android cihazlarında ciddi bir düzenleme olacağı kesin. Güvenlik konusuna da ekstra özen gösterilmiş gibi gözüküyor.

Ilginizi çekebilir

Civilization 6 Rise And Fall Paketi Tanıtıldı
Oyun
15 görünteleme
Oyun
15 görünteleme

Civilization 6 Rise And Fall Paketi Tanıtıldı

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Strateji oyunları denildiği zaman akla ilk gelen yapımlar arasında yer alan Civilization, geçtiğimiz sene piyasaya sürdüğü yeni oyunu Civilization 6…

Bezel-Free Kit İle Asus ROG Çoklu Ekran Desteği
Teknoloji
6 görünteleme
Teknoloji
6 görünteleme

Bezel-Free Kit İle Asus ROG Çoklu Ekran Desteği

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Oyuncular ve tasarımcılar tarafından sıkça tercih edilen çoklu ekran kullanımı, başlı başına birçok sorun içeriyor. Bu sorunlar içerisinde en çok…

Snapdragon İşlemcili Lenovo Miix 630 Tanıtımı Yapıldı
Teknoloji
5 görünteleme
Teknoloji
5 görünteleme

Snapdragon İşlemcili Lenovo Miix 630 Tanıtımı Yapıldı

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Qualcomm kısa süre önce yeni amiral gemisi işlemcileri olan Snapdragon 845 modelini tanıtmıştı. Yeni işlemcilerin tanıtılmasının hemen ardından ise farklı…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.