Android Oreo Güvenlik Sorunlarına Çözüm Olacak

Artık teknoloji dünyasında mobil teknolojiler önde gelmeye başladı. Yeni geliştirilen akıllı telefonlar, kullanılan işlemciler, bellek teknolojileri derken bu alanda en çok önem verilen teknolojilerden birisi de mobil işletim sistemleri oldu. Mobil işletim sistemi dediğimiz zamanda ilk sırada gelen seri Android oluyor. Kullanım oranlarına da bakıldığı zaman, piyasanın %80’nin kullandığı mobil işletim sistemi olarak Android öne çıkmakta. Tabii ki bu derece yüksek kullanım oranlarına rağmen Android işletim sistemlerinde de ciddi sorunlar var. Bunlardan birisi de güvenlik sorunu. Geliştirici konumda olan Google ise Android Oreo ile güvenlik sorununu ayrıca eline almış gibi gözüküyor. Öyle ki final sürümün yayınlanmasının ardından bu konuda alınan yeni önlemlerde yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı.

Android Oreo Sonrasında Bilinmeyen Kaynak Sistemi Değişiyor

Güvenlik konusunda yeni işletim sisteminin ilk adımı bilinmeyen kaynaklar üzerine oldu. Artık yeni sistemler beraber Google Play Store üzerinden indirilmeyen her APK’nın ayrı ayrı izinlerinin verilmesi gerekecek. Yani toplu bir izin yerine çok daha kapsamlı ve çok daha dengeli bir izin sistemi sunulmuş olacak.

Android Oreo işletim sistemi için sunulacak olan yeni yapımın, sadece bilinmeyen kaynaklar içinde geçerli olmayacağı belirtildi. Bunun dışında uygulama mağazalarından indirilen uygulamalarda da özel bir düzenleme yapılacağı belirtiliyor. Android Oreo sonrasında uygulama mağazasından indirilen uygulamalarında kontrol edilme durumu söz konusu.

Android Oreo

Ayrıca protokollerde de bir değişiklik durumu var. Bu değişiklik sayesinde kullanıcıların maksimum güvenliğe ulaşması sağlanacak. Kaldı ki yenilenmiş olan Google Play Store uygulamasında da yeni düzenlemeler ve protokoller kullanımda. Böylelikle casus uygulamalarında engellenebileceği açıklanmış durumda.

Kısacası Android Oreo sonrasında hem casus yazılımlara karşı hem de bilinmeyen kaynaklardan indirilen APK dosyalarına karşı ekstra güvenlik sunulmuş olacak. iOS kadar güvenlikli olur mu bilinmez ama Android Oreo sonrasında, Android cihazlarında ciddi bir düzenleme olacağı kesin. Güvenlik konusuna da ekstra özen gösterilmiş gibi gözüküyor.

You may be interested

Xiaomi Mi A1 Sistem Özellikleri Ortaya Çıktı
Mobil
4 views
Mobil
4 views

Xiaomi Mi A1 Sistem Özellikleri Ortaya Çıktı

Ibrahim Kizilirmak - 3 Eylül 2017

Xiaomi, akıllı telefon dünyasının yükselen markalarından biri haline gelmeye başladı. Huawei gibi bir çıkış yakalayan ve sürekli tasarım detaylarıyla gündemde…

Kirin 970 İddialı Özelliklerle Tanıtıldı
Mobil
4 views
Mobil
4 views

Kirin 970 İddialı Özelliklerle Tanıtıldı

Ibrahim Kizilirmak - 3 Eylül 2017

Akıllı telefon dünyasının aranan markalarından biri haline gelmeye başlayan Huawei, kısa süre önce yeni seri akıllı telefonları hakkında paylaşımlar yapmaya…

Alcatel Idol 5 ve Idol 5S Tüm Özellikler ve Çıkış Tarihi
Mobil
4 views
Mobil
4 views

Alcatel Idol 5 ve Idol 5S Tüm Özellikler ve Çıkış Tarihi

Ibrahim Kizilirmak - 3 Eylül 2017

Kendisine has bir kullanıcı kitlesi olan Alcatel, merakla beklenen yeni seri akıllı telefonlarını tanıttı. IFA 2017 dahilinde tanıtılan akıllı telefonların…

Leave a Comment

Your email address will not be published.