Amazon Sahte AMD Ryzen Satışı Mı Yaptı?

18 Temmuz 2017
48 Görünümler

E-ticaret denildiğinde akla ilk gelen sitelerden biri olan Amazon, son yıllarda ardı ardına skandal haberleriyle gündeme gelmeye başladı. Sadece e-ticaret alanında değil, farklı teknolojilerde de kendisini gösteremeye başlayan dev kuruluş son olarak tanıtım kartlarında ciddi bir sorun ile gündeme gelen firmanın, bu kez karıştığı skandal ise hiç de azımsanacak düzeyde değil. Öyle ki ortaya çıkan gerçeğe göre Amazon üzerinden AMD Ryzen işlemcileri adıyla satılan işlemciler sahte çıktı. Geçtiğimiz hafta satışa başlayan işlemci modellerinde yaşandığı belirtilen sorunun doğrudan firma tarafından da kabul edildiğini belirtelim. Peki, gerçek nasıl ortaya çıktı? Bakalım.

Amazon Açıklama Yaptı

Sahte AMD Ryzen işlemcileri sorunu bir kullanıcının aldığı işlemciyi denemesiyle ortaya çıktı. Kutu kısmında AMD Ryzen işlemcilerinin orijinal kutularının kullanıldığı ve kullanıcıların işlemcileri açtığında bile farkı anlamakta zorlandıkları belirtildi. İşlemcilerin üzerine marka logosu damgalanmış olsa da satılan işlemcilerin AMD Ryzen olmadığı bunun yerine Intel Pentium 4 işlemcilerinin kullanıldığı ortaya çıktı.

Aradaki güç ve nesil farkını anlatmaya bile gerek olmayan eski işlemcileri alan kullanıcıların sayısının günden güne artış göstermesinden sonra Amazon internet sitesine bir anda başvuru yağmuru başladı. Yeni işlemci modellerini alan ve sahte AMD Ryzen işlemcileriyle karşılaşan kullanıcılar doğrudan sitenin destek hatlarıyla iletişime geçti.

AMD Ryzen Amazon

Aslında ilk etapta e-ticaret devi kullanıcılarla tek tek ilgilenmeye başladı. Fakat sorunun büyümesi ve birçok kullanıcıya yansımasından sonra teknoloji devi genel bir duyuru yayınlandı. Yapılan duyuruda sahte AMD Ryzen işlemcilerinin olduğu kabul edildi. Sahte AMD Ryzen işlemcilerin gerçekten kullanıcılara gönderildiğini belirten teknoloji devi, kullanıcıların hiçbir ücret ödemeden işlemcileri iade edip ücretlerini geri alabilecekleri açıklandı.

Tekrar kargo ve benzeri sorunlarla uğraşmak istemeyen kullanıcılara ise işlemci değerinde hediye kartlarının verileceği ve zararın telafisinin sağlanacağı da belirtildi. Konu hakkında başka bir açıklama yapılmadı. Buna karşın sorunun Amazon depolarında yer alan ve doğrudan firmanın sattığı ürünlerde olmadığı, bunun yerine 3.parti satıcılardan kaynaklandığı da belirtildi. Benzeri bir sorun daha yaşanacak mı? Yoksa iadeler söylendiği gibi yapılacak mı? Zaman gösterecek.

Ilginizi çekebilir

Civilization 6 Rise And Fall Paketi Tanıtıldı
Oyun
15 görünteleme
Oyun
15 görünteleme

Civilization 6 Rise And Fall Paketi Tanıtıldı

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Strateji oyunları denildiği zaman akla ilk gelen yapımlar arasında yer alan Civilization, geçtiğimiz sene piyasaya sürdüğü yeni oyunu Civilization 6…

Bezel-Free Kit İle Asus ROG Çoklu Ekran Desteği
Teknoloji
6 görünteleme
Teknoloji
6 görünteleme

Bezel-Free Kit İle Asus ROG Çoklu Ekran Desteği

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Oyuncular ve tasarımcılar tarafından sıkça tercih edilen çoklu ekran kullanımı, başlı başına birçok sorun içeriyor. Bu sorunlar içerisinde en çok…

Snapdragon İşlemcili Lenovo Miix 630 Tanıtımı Yapıldı
Teknoloji
5 görünteleme
Teknoloji
5 görünteleme

Snapdragon İşlemcili Lenovo Miix 630 Tanıtımı Yapıldı

Ibrahim Kizilirmak - 10 Ocak 2018

Qualcomm kısa süre önce yeni amiral gemisi işlemcileri olan Snapdragon 845 modelini tanıtmıştı. Yeni işlemcilerin tanıtılmasının hemen ardından ise farklı…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.