Alcatel Idol 5 ve Idol 5S Tüm Özellikler ve Çıkış Tarihi

Kendisine has bir kullanıcı kitlesi olan Alcatel, merakla beklenen yeni seri akıllı telefonlarını tanıttı. IFA 2017 dahilinde tanıtılan akıllı telefonların özellikleri konusunda ise şimdiden tartışmalar başlamış durumda. Aslında çok yüksek özellikler sunulmamış olsa da fiyat performans odaklı seriler içerisinde tercih edilen telefonlar bekleniyordu. Alcatel Idol 5 ve Idol 5S tanıtımından sonrada bu beklenti karşılanmış oldu. IFA 2017 tanıtımından sonra ortaya çıkan özellikler fiyat performans odaklı bir akıllı telefon serisi için tatmin edici özellikler. Yeni telefonların detaylarından söz edelim.

Alcatel Idol 5 ve Idol 5S Tüm Özellikler

İki farklı model olarak tanıtılan serinin ilk modelinde standart akıllı telefon, adından da anlaşılacağı gibi ikinci modelde ise biraz daha üstün özellikler dikkat çekiyor. Alcatel Idol 5 ve Idol 5S serisini ayrı ayrı ele almak gerekiyor. Öncelikle Alcatel Idol 5 modelinden söz edeceğiz.

Alcatel Idol 5S

Alcatel Idol 5 Özellikleri ve Çıkış Tarihi

Serinin standart modeli olan Alcatel Idol 5, MediaTek işlemcileri kullanıyor. MediaTek MT6753 işlemci serisine sahip olan akıllı telefon, 1.3 GHz saat hızı kullanmakta. İşlemcilerle beraber yeni akıllı telefonların Mali-T720MP3 grafik birimini kullandığını da hatırlatalım. Bellek miktarında 3 GB seçimi yapılmış durumda. Eski nesil bellekler ve 16 GB depolama alanıyla beraber bu konuda da standart değerler geçilmemiş.

Bunun dışında 5.5 inç ekranları ve IPS LCD panel teknolojisine sahip olan akıllı telefonların, çözünürlük kısmında ise Full HD çözümü sunduğunu görmekteyiz. Hem çözünürlük değer hem de ekran teknolojisinin orta segment için yeterli teknolojiler olduğunu söylemek mümkün.

Alcatel Idol 5S

Son olarak Alcatel Idol 5 modelinde kameralardan söz etmek gerekiyor. 13 MP arka kamera ve 5 MP ön kamera bulunduran telefonda, f/2.0 diyafram açıklığı ve f/2.4 diyafram açıklığı değerleri söz konusu. Android 7.1 işletim sistemi, 2800 mAh değerinde batarya ve parmak izi sensörleri de ekstralar.

Fiyat ve Çıkış Tarihi: 239 Euro, Eylül ayı

Alcatel Idol 5S Özellikleri ve Çıkış Tarihi

Alcatel Idol 5 ve Idol 5S ikilisinin üst segment modeli olarak tanıtılan Alcatel Idol 5S, işlemci kısmında da genel özellikler bakımından da daha iyi bir model. İşlemci kısmında bu serinin içerisinde MediaTek’in başarılı modeli Helio P20 bulunuyor. Helio P20 işlemcilerinin hız değeri ise 2.3 GHz.

Alcatel Idol 5 ve Idol 5S

İşlemcinin dışında bellek kısmında çok büyük bir yenilik söz konusu değil. 3 GB RAM bellek ve 32 GB depolama alanı kullanılmakta. Depolama alanının iki katına çıkmasını sağlayan detay ise RAM’lerin yeni sınıflar olması.

Ekran kısmında da önemli bir değişiklik söz konusu değil. Kamera bölümüne geçtiğimiz zaman değişiklikler dikkat çekiyor. 12 MP f/2.0 diyafram açıklığında arka kamera ve 8 MP değerinde güçlendirilmiş ön kameralar dikkat çekiyor. 2850 mAh değerinde batarya, Android 7.1 işletim sistemiyle yeni telefonu da Eylül ayında göreceğiz.

Fiyatı: 5S modelin fiyatı biraz daha yüksek. Bu seri 400 Euro.

You may be interested

Xiaomi Mi 7 Hakkında Beklenen Bilgiler Paylaşıldı
Mobil
3 views
Mobil
3 views

Xiaomi Mi 7 Hakkında Beklenen Bilgiler Paylaşıldı

Ibrahim Kizilirmak - 24 Kasım 2017

Apple’ın iPhone X modelinden ve Samsung’un Note 8 akıllı telefonlarından önce, ilk çerçevesiz akıllı telefon modellerini Xiaomi piyasaya sürdü. Piyasaya…

Twitter Yer İmi Güncellemesi Ne Zaman Gelecek?
Sosyal Medya
3 views
Sosyal Medya
3 views

Twitter Yer İmi Güncellemesi Ne Zaman Gelecek?

Ibrahim Kizilirmak - 24 Kasım 2017

Facebook kadar olmasa da hala ciddi bir kullanıcı kitlesi olan Twitter, yarışta yeniden yer almak için önemli düzenlemelere adım atmaya…

Kara Cuma İndirimleri Başladı
Teknoloji
4 views
Teknoloji
4 views

Kara Cuma İndirimleri Başladı

Ibrahim Kizilirmak - 24 Kasım 2017

Hemen hemen her yıl kutlanan ve alışveriş çılgınlığı olarak görülen Black Friday için geri sayım tamamlandı. Her sene olduğu gibi…

Leave a Comment

Your email address will not be published.